Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 24
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 9 kwietnia 2018
Kuchenka gazowa to nieodłączny element każdej z kuchni. Usterki tego urządzenia uniemożliwiają wszelkie działania kulinarne, dlatego kiedy pojawi się jakikolwiek problem, należy go niezwłocznie zdiagnozować a następnie usunąć. Jednym z problematycznych objawów mogą być wydawane przez kuchenkę nietypowe dźwięki – na przykład syczenie słyszalne przy palniku. Co ono oznacza?
Dopływ gazu do palnika uwarunkowany jest kilkoma elementami – w drodze od przyłącza gazowego w kuchni do palnika gaz ma styczność z takimi elementami jak rurki gazowe, zawory, dysze, korpusy czy korony palników. Które z nich są odpowiedzialne za to, że palnik tak głośno syczy?
W wielu przypadkach charakterystyczne syczenie wywołane jest przez opór, z jakim spotyka się gaz podczas uruchomienia kuchenki. Tłuszcz oraz opary z gotujących się potraw osadzają się na elementach palnika, przez co mogą negatywnie wpływać na przepływ gazu w kuchence gazowej. Aby rozwiązać problem należy dokładnie przeczyścić dyszę i sprawdzić czy rozwiązanie zdało egzamin. Można to zrobić na przykład za pomocą drucika miedzianego. Należy włożyć go do otworu w dyszy i za jego pomocą usunąć resztki spopielonych zanieczyszczeń.
W wyniku eksploatacji kuchenki gazowej elementy palnika, tj. korony, pokrywki deformują się – ma to związek z ciepłem wydzielanym przez gaz. Jeżeli Twoja kuchenka ma za sobą parę ładnych lat pracy, przyjrzyj się koronom palnika. Zwróć uwagę na to czy nie blokują przepływu gazu, sprawdź też czy w palniku nie pojawia się nierówny płomień.
Wymiana korony na nową powinna przynieść oczekiwane rezultaty. Wymiany może dokonać każdy z nas, gdyż jest to banalnie proste. Doboru odpowiedniego kołpaka należy dokonać na podstawie marki korpusu palnika – powinna być wybita w jego wnętrzu, przykładowe marki to Somipress, Defendi, Sabaf.
Zdarza się, że tylko jeden z palników w kuchence syczy. W tym przypadku możemy mówić o rozkalibrowaniu. W trakcie zmiany dysz, np. z propan-butan na gaz ziemny, zawsze powinno przeprowadzić się kalibrację. Niektórzy producenci, np. Amica, w instrukcji obsługi pokazują jak ją wykonać, zalecamy jednak aby zajęła się tym wykwalifikowana osoba – kontakt z gazem jest bowiem niebezpieczny.