W zmywarce zostaje piana

katarzyna | 5 lutego 2018

Problem ze zmywarką do naczyń to zmora wielu gospodarstw domowych. Nowoczesne urządzenia wychodzące na rynek AGD, prześcigają się pod względem funkcjonalności, ceny oraz oszczędności wody i prądu. Jednak żadna cecha nie świadczy o jej niezawodnym działaniu. Korzystając z urządzenia prędzej czy później dosięgną nas usterki i awarie.

Sytuacja, kiedy po myciu w zmywarce zostaje piana nie należy do przyjemnych. Jeżeli po długim programie zmywającym naczynia wciąż nie nadają się do użytku, powstaje pytanie, co może być tego przyczyną?

Niesprawny dozownik detergentów

Dozownik detergentów to element w zmywarce do naczyń, który dostarcza środek do mycia naczyń podczas cyklu mycia. Niewłaściwe działanie tej części może spowodować podawanie zbyt dużej dawki środka czyszczącego do wnętrza zmywarki. Jeżeli używasz kapsułek, proszek mógł zatkać dozownik. Objaw może być taki, że zobaczymy pianę na dnie komory. Aby rozwiązać problem, należy przyjrzeć się działaniu dozownika i sprawdzić czy nie przecieka. Dokładnie go oczyścić, a w razie kłopotów po prostu wymienić na nowy. Samodzielna wymiana wcale nie musi być trudna.

Nieodpowiedni detergent do mycia naczyń

Jeżeli zdarza Ci się wstępnie przemywać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki, najlepiej przerwać tę praktykę – zastosowanie płynu do naczyń oraz brak zabrudzeń i tłuszczu spowoduje powstanie piany.

Wielu z nas korzystając ze zmywarki wsypuje do niej specjalistyczny środek w postaci kostki albo tabletki do naczyń. Proszek ten niekiedy powoduje zatory oraz gromadzi się w trudno dostępnych miejscach. To zaś powoduje problem z dokładnym wypłukaniem go w trakcie mycia, co kończy się uciążliwą pianą po skończonym cyklu. Aby pozbyć się pieniącego problemu należy sprawdzić czy stosujemy odpowiednią dawkę proszku oraz przyjrzeć się systemowi podawania tego środka. W przypadku nagromadzenia preparatu należy dokładnie oczyścić cały system, co powinno rozwiązać problem.

Warto także spróbować zmienić producenta środka czyszczącego. Niektóre pienią się bardziej niż inne i czasem wystarczy spróbować detergentu innej firmy. Najlepiej zwrócić uwagę na preparaty lepszej jakości znanych marek. Te zazwyczaj pienią się mniej, niż te jakościowo gorsze i tańsze.

Zapchany wąż odpływowy

Sytuacja ta zaliczana jest do najczęściej występujących w zmywarkach do naczyń. Brak drożności w odpływie powoduje niewłaściwą cyrkulację wody oraz pianę w zmywarce. Co trzeba zrobić? Należy sprawdzić czy układ wodny jest drożny, można zrobić to za pomocą spirali lub wymontować wąż ze zmywarki i przepuścić przez niego strumień gorącej wody. Wąż odpływowy zmniejsza światło przewodu przez osady, tłuszcz i brud, dlatego warto czyścić zmywarkę co kilka miesięcy. Włożyć środek czyszczący do pustego wnętrza i puścić cykl na najwyższą temperaturę. Czynność ta pozwoli usunąć złogi tłuszczu, bakterii oraz zanieczyszczeń.

Warto także spłukiwać większe kawałki jedzenia z naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Jeżeli wąż zatkał się, możesz odetkać go za pomocą drucika.

Zapchane otwory w spryskiwaczach

Spryskiwacze mają za zadanie wypłukiwać środek czyszczący, a woda powinna być pod odpowiednim ciśnieniem, aby to było możliwe. Często zdarza się, że spryskiwacze zatykają się przez nadmiar kamienia bądź przyklejają się do nich resztki jedzeni. Zapchany spryskiwacz przepuści za małą ilość wody, która nie będzie w stanie wypłukać piany ze zmywarki. Warto sprawdzić drożność systemu podającego wodę, a w razie zatkania dysz, odkamienić je oraz przeczyścić, np. wykałaczką. Pamiętaj, że kamień w zmywarce może rozsadzić spryskiwacze. Rozszczelnionych spryskiwaczy nie da się naprawić, konieczna będzie wymiana na nowe. Odkamienianie możesz przeprowadzać za pomocą specjalnych środków bądź przy użyciu octu.

Podsumowanie

Piana w zmywarce do naczyń może mieć wiele przyczyn. Na pewno warto zacząć od zmiany środka myjącego albo kapsułek. Zawartość pieniących się substancji w detergentach może znacznie różnić się od siebie. Nie zapominaj o wsypywaniu soli do zmywarki oraz kontroluj poziom nabłyszczacza. W przypadku mocno zabrudzonych naczyń nie dodawaj podwójnej dawki kapsułek, ale włącz zmywanie wstępne.

W przypadku problemów z ciśnieniem wody w zmywarce, możemy spodziewać się piany po skończonym cyklu. Mocno pieniące się środki do mycia ciężko czasami usunąć i potrzeba duże ilości wody, aby ostatecznie się wypłukały. Sytuacja mało ekonomiczna i na pewno odbije się na rachunkach. Warto wybierać kapsułki do zmywania, osobno nabłyszczacz i sól do zmywarki. Mamy wtedy większą kontrolę nad pracą urządzenia.

W razie wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi swojej zmywarki, zawsze znajdziesz tam wiele przydatnych porad dotyczących eksploatacji urządzenia. Jeżeli żadna z powyższych wskazówek nie pomogła Ci rozwiązać problemu, warto skontaktować się z serwisem i dać sprawdzić stan urządzenia fachowcowi.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 71

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x