Jak zwiększyć efektywność zmywarki? Tips and tricks

anna | 9 grudnia 2019

Zmywarka to taki sprzęt, który na co dzień bardzo nam pomaga. Zmywa za nas naczynia, podczas gdy my możemy przeznaczyć te chwile na przykład na odpoczynek. Wystarczy mniej więcej godzina od załadowania zmywarki i otrzymujemy czyste i prawie suche naczynia. Jednak z czasem, jak każde urządzenie, również zmywarka może szwankować. Jak do tego nie dopuścić? Jak zwiększyć efektywność zmywarki i sprawić, by działała długie lata? Sprawdź nasze porady!

Podstawowe zasady

  • Zawsze zgarniaj większe resztki potraw z talerzy, ale ich nie przepłukuj. Jest to nie tylko strata wody, ale i czasu. W przypadku bardzo zabrudzonych i zaschniętych naczyń, użyj programu mycia wstępnego.
  • Druga bardzo ważna i podstawowa sprawa to przeładowanie zmywarki. Może ono zablokować ramiona spryskiwaczy i uniemożliwić wodzie dotarcie do wszystkich miejsc. Przed włączeniem zmywarki, upewnij się, że żadne z naczyń nie blokuje ich ruchu. Rozłóż je w odpowiedni sposób  – większe: talerze, garnki czy patelnie ułóż w dolnym koszu. W górnym natomiast powinno znaleźć się miejsce na elementy, takie jak: kubki, szklanki czy małe miski. Ułóż je do góry dnem, w przeciwnym razie dostająca się do ich środka woda, nie będzie w stanie z niej wypłynąć.

Jak zwiększyć efektywność zmywarki?

Efektywność zmywarki zapewniają dobre detergenty

  • Zawsze pamiętaj, aby używać nie tylko dobrej jakości detergentu, ale także w odpowiedniej zalecanej przez producenta ilości. Nie stosuj ich jeśli są przeterminowane lub zawilgocone.
  • Stosuj preparaty nabłyszczające. Dzięki nim unikniesz pojawieniu się plam czy zacieków na naczyniach, a także zapewnisz im piękny połysk.
  • Używaj soli do zmywarek. Zmiękczy ona wodę i zabezpieczy sprzęt przed pojawieniem się kamienia.

Poza tym, wybieraj odpowiedni program w zmywarce. Stosuj w zależności od potrzeb i ilości naczyń program mycia wstępnego czy też pół wsadu.

Jak odkamienić zmywarkę

Czyść porządnie wnętrze!

Regularnie czyść swoją zmywarkę. Zadbaj o takie elementy jak filtr, ramiona spryskiwaczy czy uszczelki w drzwiczkach.

Stosuj preparaty czyszczące do zmywarek. Dzięki nim pozbędziesz się tłuszczów, osadów, kamienia czy brzydkich zapachów z zmywarki.

Pamiętaj, żeby stosować się do zaleceń producenta, które zamieścił on w instrukcji obsługi sprzętu. To bardzo ważne, żeby przestrzegać tych zasad, ponieważ mają one na celu przedłużenie sprawności funkcjonowania zmywarki, bez konieczności naprawy. Możesz więc korzystać z urządzenia przez długi czas i nie wymieniać poszczególnych części, jeśli tylko będziesz odpowiednio o nią dbać.

Jak zwiększyć efektywność zmywarki?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 24

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments