Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 23
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
pawel | 29 października 2021
Zazwyczaj kuchenki działają bardzo cicho, ale jeśli nowy piekarnik buczy na pewno nie jest to nic dobrego. Sprawdź, czy jesteś w stanie sam zdiagnozować usterkę i ją naprawić. Podpowiadamy, co wpływa na pracę piekarnika oraz jakie części mogły się uszkodzić.
Piekarniki z termoobiegiem mogę wydawać odgłosy buczenia, gdy wentylator jest uszkodzony. To on odpowiada za równomierne rozłożenie temperatur w komorze pieczenia. Trzeba zdemontować go i dokładnie sprawdzić. Zwróć uwagę na wszelkie odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli się pojawią, wentylator trzeba będzie wymienić.
Wymiana termoobiegu nie jest trudna. Możesz obejrzeć nasz krótki wideoporadnik.
Może też się okazać, że nowy piekarnik buczy z powodu zabrudzenia wentylatora smarami lub ciało obce dostało się do mechanizmu i uderza w śmigła oraz obudowę. W takiej sytuacji szybko wyczyścić mechanizm. W przeciwnym razie wentylator może doznać poważnych uszkodzeń i ich naprawa będzie bardziej kosztowna.
W czasie pieczenia potraw czasami dochodzi do pryskania tłuszczem, dlatego zanieczyszczenia osadzają się również na wentylatorze, mimo że z przodu jest jeszcze kratka. Warto raz na kilka czyszczeń piekarnika zdemontować obudowę wentylatora i tam również odtłuścić powierzchnię.
W kuchence znajduje się wentylator odpowiedzialny za termoobieg oraz drugi – do chłodzenia. Dlatego ten drugi buczy po wyłączeniu przez kilkanaście minut. Urządzenie w ten sposób schładza się do niskiej temperatury.
Jeśli buczenie nie ustępuje to mogło dojść do zatarcia łożysk w silniku. Warto więc sprawdzić stan techniczny łożysk i termostat. Wentylator chłodzący piekarnika posiada osobny termostat, który monitoruje temperaturę otoczenia, jeśli jego wskazania będą błędne wentylator może ciągle pracować.
Czasami zdarza się sytuacja, że piekarnik buczy, ale cichutko. W wielu przypadkach to wina zasilacza zegara.
Wentylator posiada, sic! Człowiek może posiadać wartość jak majątek albo wiedzę. Rzeczy mają na przykład cechy.
Aby to dobrze zapamiętać i stosować wystarczy zapamiętać pewną krótką sentencję – Posiada się nieruchomość a dziurę w dxxx się ma.