Częstą usterką, z jaką spotykają się użytkownicy pralek, a już szczególnie modeli wyposażonych w dużą ilość zaawansowanych funkcji, jest pojawianie się komunikatu o zatkaniu filtra – nawet jeśli ten niedawno był czyszczony. Objawu tego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu nieprawidłowości podczas prania. Dlaczego pralka wyświetla komunikat o zatkaniu filtra? Podpowiadamy!
Uszkodzenie elektroniki
Pierwszą częścią, która mogła ulec awarii, jest moduł elektroniczny. Zdarza się to co prawda dość rzadko, ale nie można zupełnie wyeliminować takiej ewentualności. Uszkodzenie mogło nastąpić na przykład wskutek skoku napięcia lub podczas naprawiania innego elementu – konieczne będzie sprawdzenie układu i usunięcie usterki po jej znalezieniu. Ostatecznie trzeba wymienić moduł na nowy.
Niedrożność układu spustowego wody (filtra)
Jeśli komunikat o zabrudzeniu filtra pojawia się po zakończeniu prania i towarzyszy mu wstrzymanie płukania, to najbardziej prawdopodobną usterką będzie zapchany układ spustowy, czyli filtr pompy odpływowej. Przed kolejnym uruchomieniem pralki trzeba ten element dokładnie wyczyścić. Zwykle to wystarczy, aby przywrócić urządzeniu sprawność, jednakże jeśli filtr jest połamany bądź uszkodzony, to musi być jak najszybciej wymieniony.
Uszkodzony silnik pompy odpływowej
Gdy objawy opisane w poprzednim akapicie nie ustępują po przeczyszczeniu filtra, najprawdopodobniej oznacza to, że uszkodzony został silnik pompy. W tej sytuacji niestety urządzenia nie da się naprawić domowymi metodami – konieczna będzie wymiana podzespołu. W zależności od modelu urządzenia, można kupić sam silnik albo całą pompę.