1. Dopasowanie do umeblowania
Jeżeli zakup kuchenki jest planowany przy okazji remontu kuchni warto zdecydować się na urządzenie do zabudowy. Wtedy będzie wkomponowane w wystrój. Do gotowej kuchni najlepsza będzie kuchenka wolnostojąca. Jest też tańsza od wersji do zabudowy.
2. Sterowanie
Kuchenki mikrofalowe dzielą się na sterowane mechanicznie lub elektronicznie. W tych pierwszych parametry ustawia się pokrętłami. W elektronicznych znajdują się dotykowe wyświetlacze. Tu elementem decydującym o zakupie będzie cena i funkcje. Odmiany z mechanicznym sterowaniem są tańsze, lecz mają mniej funkcji. Co za tym idzie mało jest elementów, które mogłyby się popsuć.
3. Pojemność urządzenia, a wybór kuchenki mikrofalowej
Decyduje o tym, jak dużą porcję jedzenia można na raz przygotować. Tu decydująca jest wielkość rodziny, której urządzenie będzie służyć. Małe kuchenki mają pojemność do 20 litrów, średnie 20-29 litrów, duże – powyżej 30 litrów.
4. Moc mikrofalówki
Tu zależność jest bardzo prosta, im większa moc tym szybsze gotowanie, podgrzewanie potraw. Najmniejsza z dostępnych mocy wynosi jedynie 700 W. Najwyższe wartości sięgają powyżej 2400 W.
5. Opcje dodatkowe (grill)
Niektóre kuchenki są wyposażone w grill, lecz nie jest to jeszcze normą. Niemniej jednak ta opcja może okazać się przydatna. Jeżeli jednak mamy już tradycyjną kuchenką z tym systemem w mikrofalówce nie będzie potrzeby. Tu o wyborze decyduje indywidualny gust. Jeżeli lubisz chrupką skórkę na kurczaku to ta opcja w mikrofalówce na pewno jest dla Ciebie!
6. Termoobieg
Jeśli chcemy by potrawy zawsze były równomiernie zarumienione i podgrzane przydatny będzie tremoobieg. Jest to forma wentylatora, który dokładnie rozprowadza gorące powietrze. Jednakże do podstawowego podgrzewania nie jest potrzebny.