Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 3 marca 2017
Nowe zmywarki zawierają czujnik w płaszczu wodnym, czyli przepływomierz. Niektóre są wbudowane bezpośrednio w płaszcz, a pozostałe występują jako osobna część. Zadaniem przepływomierza się zliczanie ilości wody napływającej do zmywarki, aby rozpocząć program zmywania. Jeśli jego wskazania będą błędne to zmywarka pobiera za dużo wody lub za mało. Tak się zdarza. Częstym objawem usterki przepływomierza jest zatrzymanie się urządzenia w trakcie cyklu.
Innym elementem, którego awaria może doprowadzić do nadmiernego zużycia wody jest hydrostat. Odpowiada za stan wody w zmywarce. W zasadzie określa 3 stany: przepełnienie, zbyt niski poziom lub stan normalny. Hydrostat jest czujnikiem ciśnienia wody. Jego rola jest istotna w zmywarce i na podstawie wskazań dobiera wodę lub ją usuwa. Sprawdź, czy usterka nie dotyczy właśnie tej części w Twojej zmywarce. Hydrostat staje się jednak domeną starszych urządzeń – producenci odchodzą od stosowania tej części w nowszych modelach.
Jeśli zmywarka pobiera za dużo wody to elektrozawór może być uszkodzony. Czasami zdarza się tak, że ciągle przepuszcza wodę i nie zamyka się. W tej sytuacji zacinający zawór trzeba wymienić włącznie z wężem aquastop. Chyba, że zestaw naprawczy załatwi sprawę. System Aquastop jest podobny w wielu zmywarkach, różni się długością węża, wtyczką elektryczną oraz średnicą wężyka, który dochodzi do płaszcza wodnego. Zasada działania jest taka sama.
Ostatnią przyczyną, o której warto wspomnieć może być ograniczona drożność kanałów podających wodę, wynikająca z nagromadzenia zanieczyszczeń, kamienia czy osadu. W tej sytuacji trzeba będzie przeczyścić cały układ, dlatego zanim zacznie się rozbierać zmywarkę na części pierwsze, warto przyjrzeć się elementom, o których wspomnieliśmy powyżej.