Jak rozpoznać, że amortyzator jest uszkodzony?

katarzyna | 21 lipca 2017

Jedną z części pralki lub pralko-suszarki, która może zepsuć się w trakcie normalnego użytkowania urządzenia jest amortyzator. Usterka ta, nie jest szczególnie trudna do usunięcia, jednak wymaga szybkiej interwencji, w przeciwnym razie może spowodować znacznie większe szkody. Po czym poznać, że amortyzator jest uszkodzony?


Pralka mocno trzęsie się podczas pracy

Objaw ten jest szczególnie wyraźnie widoczny podczas wirowania kiedy bęben obraca się z dużą prędkością. Uszkodzony amortyzator może spowodować, że pralka lub pralko-suszarka wręcz podskakuje, ponieważ zespół piorący nie ma odpowiedniego oparcia i jest niestabilny. Jeśli to właśnie ta część jest odpowiedzialna za problem, to będzie się on nasilał z każdym kolejnym praniem.

Hałas podczas pracy, a uszkodzony amortyzator

Pewien poziom hałasu zawsze jest emitowany przez pralkę i dopóki natężenie dźwięku nie przekracza tego podanego w specyfikacji urządzenia, nie musisz się obawiać. Problem pojawia się jednak, gdy hałas będzie narastał i miał postać raczej regularnego stukotu niż buczenia, z którym mamy do czynienia przy problemach z pompą. Jedną z przyczyn stukotu może być właśnie zużyty lub uszkodzony amortyzator, który nie utrzymuje ciężkiego zespołu piorącego we właściwej pozycji. Obniżony zbiornik może podczas cyklu prania ocierać się o elementy obudowy lub fartuch, wydając głośne i niepokojące dźwięki. 

Bęben uderza o obudowę podczas prania

W normalnie pracującej pralce bęben powinien obracać się wokół własnej osi na określonej wysokości. We właściwej pozycji utrzymywany jest przez krzyżak i łożyska zamocowane w zbiorniku, oraz zawieszenie zespołu piorącego (amortyzatory i sprężyny) i ciężką przeciwwagę. Tak się nie dzieje, gdy amortyzatory są zużyte lub uszkodzone. Zbiornik może wtedy uderzać o obudowę. Uderzenia świadczące o uszkodzeniu amortyzatora powinny być dość regularne i towarzyszyć zarówno praniu, jak i wirowaniu. Podczas wirowania są głośniejsze i częstsze ze względu na dużą prędkość obracania się bębna.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 39

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Grzegorz

Witam. Mam pytanie. Czy amortyzator może mieć pół centymetra luzu i dopiero tłumi czy tuleja cierna ma od razu „brać”?

WolF

A jak rozpoznać czy amortyzator czy sprężyny są do wymiany gdy podczas wirowania pralka stuka i wręcz przemieszcza się po łazience? Nóżki były poziomowane.

Tomek

Ta porada nic nie daje. Lepiej napiszcie jak powinien zachowywać amortyzator już wymontowany. Przyczyną wibracji przecież może byś każda część która wiruje, np. bęben, koło pasowe. A tak mam wymontowany amortyzator i wygląda na oko dobrze pracuje z wyraźnym oporem, jest bez luzów. Jak zdiagnozować amortyzator ?

4
0
Będę wdzięczny za komentarze.x