Coraz więcej sprzedawanych na polskim rynku lodówek jest wyposażonych w system automatycznego rozmrażania. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zdjąć z głowy użytkownika problem rozmrażania. Jak pokazuje również praktyka – znacznie przedłuża żywotność lodówki. Jeśli jednak automatyczne rozmrażanie szwankuje, przyczyną może okazać się grzałka rozmrażająca. Po czym to poznać? Jakie są objawy uszkodzenia grzałki w lodówce?
Obecność złogów lodu
W lodówce wyposażonej w system automatycznego rozmrażania lód nie powinien się gromadzić. Jeśli urządzenie wydaje się pracować prawidłowo, a mimo to w komorach znajdziemy lód, będzie to oznaczało, że należy sprawdzić sprawność grzałki w lodówce. Zanim jednak przystąpisz do wymiany tego elementu, warto też sprawdzić czujnik temperatury. Odpowiada on za samo załączanie i rozłączanie grzałki w celu uzyskania zadanej temperatury.
Nierównomierne chłodzenie
Temperatura panująca w komorze chłodziarki powinna być mniej – więcej wyrównana. Odpowiada za to układ chłodzący oraz wentylator rozprowadzający schłodzone powietrze. Jeśli elementy te pracują poprawnie, a mimo to produkty nie są schłodzone równomiernie, być może wynika to z anomalii podczas rozmrażania wywołanych awarią grzałki.
Lodówka nie chłodzi
Jeśli sprężarka pracuje, a mimo to temperatura w lodówce jest niewiele niższa od panującej na zewnątrz urządzenia, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że za ten stan rzeczy odpowiada właśnie uszkodzona grzałka parownika. Jest to związane z tym, że zbierająca się na parowniku i komorach lodówki warstwa lodu zaczyna tworzyć warstwę izolacyjną. Uniemożliwia to czujnikom przekazywanie informacji o konieczności obniżenia temperatury.
Cieknąca woda
Uszkodzenie grzałki w lodówce może spowodować nie tylko obniżenie jej mocy, ale również sprawić, że pracuje zbyt intensywnie. W takich sytuacjach wewnątrz i na zewnątrz lodówki może się pojawić woda, której w lodówce z automatycznym rozmrażaniem nie powinno być.
Wysokie zużycie energii
Alarmujący powinien być dla nas również wyższy rachunek za prąd. Wśród możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy, uszkodzona grzałka rozmrażania zajmuje zaskakująco wysokie miejsce. Jeśli system nie pracuje prawidłowo, powoduje większe obciążenie sprężarki układu chłodzącego i co za tym idzie – zwiększa zapotrzebowanie na prąd.
Ciekaw jestem co ile godzin powinna lodówka no frost rozmrażać parownik.Czy jest tu jakaś norma?