Uszkodzenie agregatu w lodówce – objawy

katarzyna | 13 lutego 2017

Agregat w lodówce napędza cały układ chłodzący. Urządzenie to sprawia, że czynnik chłodniczy krąży po urządzeniu i dostarcza do komór chłodziarki i zamrażarki zimne powietrze. Pozwala utrzymać świeżość przechowywanych produktów. To dzięki temu podzespołowi możliwe jest rozprowadzenie chłodziwa, które schładza wnętrze urządzenia. Po czym możemy poznać uszkodzenie agregatu?


Lodówka nie włącza się

Uszkodzenie agregatu nie zawsze jest łatwe do zidentyfikowania, ponieważ naocznie ciężko zobaczyć, co tak naprawdę nie działa. Jeżeli Twoja lodówka ma problem z uruchomieniem (nie mylić z zasilaniem prądem) agregatu warto sprawdzić na początek starter/klixon, który załącza sprężarkę. Możliwe, że nie jest podawany konkretny ładunek elektryczny na część albo uszkodziło się uzwojenie startera.

Starter sprężarki do lodówki Liebherr

Hałas podczas pracy lodówki

Jeżeli odgłosy dobiegające z lodówki podczas jej pracy odbiegają od normy, to znak, że coś się dzieje. Mając świadomość, że jest odpowiednio wypoziomowana i regularnie ją rozmrażamy zgodnie z zaleceniami producenta, wówczas przyczyny hałasu można upatrywać w agregacie. Lodówki no frost, mimo systemu automatycznego rozmrażania, również warto raz na jakiś czas rozmrozić. Dziwne hałasy to anomalia, której nie warto lekceważyć – im szybciej wykryjemy awarię, tym mniej będzie nas kosztować jej usunięcie.

Sprężarka nie zawsze się włącza

Szczególnie w lodówkach starszego typu może się zdarzyć, że zainicjowanie pracy układu przez termostat nie zawsze jest skuteczne. Może to wynikać właśnie z problemów z agregatem. Jeśli zaobserwujemy, że raz lodówka działa normalnie, innym razem zaprzestaje pracy po kilku sekundach, a jeszcze innym – nie włącza się w ogóle, możliwe, że to wina sprężarki. W przypadku podejrzenia, że sprężarka uległa uszkodzeniu warto wezwać serwis, który dokona odpowiedniej diagnozy i ewentualnej naprawy.

Sprężarka pracuje cały czas

Praca sprężarki jest uzależniona od faz lodówki, czyli pracuje z przerwami. Kiedy lodówka osiągnie zadaną temperaturę termostat odcina się i sprężarka przestaje wtłaczać czynnik chłodniczy do komór lodówki. Z chwilą, gdy podniesie się temperatura automatycznie załącza się agregat i rozpoczyna stopniowe obniżanie temperatury. Ciągła praca sprężarki nie jest korzystna dla naszych produktów w lodówce, ponieważ się zamrażają.

Sprężarka do lodówki Candy

Wysokie rachunki za prąd

Objawem problemów z agregatem mogą również być zbyt wysokie rachunki za prąd. Zauważymy, że rachunki rosną, mimo że w naszym domu nie pojawiły się żadne nowe urządzenia. Można to sprawdzić za pomocą miernika zużycia energii.

Uszkodzenie agregatu – co można zrobić?

Jednym z rozwiązań w przypadku uszkodzonego agregatu, jest kupno nowej lodówki. Nie jest to najgorsza opcja, jeżeli urządzenie jest bardzo stare i często się psuje. Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie. Jeżeli Twoja lodówka nie ulega usterkom zbyt często z powodu długoletniego użytkowania, a inne elementy działają sprawnie, można podjąć się naprawy. Taki zabieg najlepiej zlecić fachowcowi.

Podsumowanie

Sprężarka nie jest elementem, który często i łatwo się psuje. Jeżeli już jednak ulegnie uszkodzeniu, to niestety naprawy nie możemy podejmować się samodzielnie. Byłoby to niebezpieczne ze względu na czynnik chłodzący.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 71

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x