Czas letni sprzyja zdrowym nawykom żywieniowym i większym wyborem owoców sezonowych. W tym czasie więcej osób pije świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Zdecydowana większość decyduje się także na zakup urządzeń takich jak wyciskarki czy sokowirówki. Aby ułatwić wybór, przetestowaliśmy sokowirówkę Zelmer ZJE 1205. Sprawdź, jak przebiegł nasz test!
Sokowirówka Zelmer ZJE 1205 składa się z:
- korpusu, który posiada między innymi pokrętło, zabierak, nóżki i kabel;
- podstawy;
- elementów sokowirówki;
- części młynka;
- elementów kubka miksującego;
- przystawek malaksera.
My wypróbowaliśmy sokowirówkę do przygotowania soku jabłkowego, kubka miksującego, w którym chcieliśmy przyrządzić sok pomarańczowo-mandarynkowy i skruszyć lód a także młynka do zmielenia ziaren kawy.
Przygotowanie soku jabłkowego w sokowirówce Zelmer ZJE 1205
Zaczniemy do początku, czyli od sokowirówki.
Na napęd zakładamy miskę w taki sposób, aby symbol odwróconego trójkąta pokrył się z symbolem otwartej kłódki.
Następnie blokujemy misę przekręcając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara tak, aby symbol odwróconego trójkąta tym razem pokrył się z zamkniętą kłódką.
Teraz nakładamy sito na zabierak, pamiętając o tym, ze wycięcie na zabieraku musi pokryć się z wypustem w sicie.
W kolejnych krokach pod misę wsuwamy zbiornik na resztki, a potem zakładamy pokrywę. Tu pamiętamy o tym, żeby wypust znajdujący się na pokrywie wsunął się we wcięcie misy.
Następnie zakładamy od góry klamry mocujące i dociskamy je do misy. Charakterystyczny dźwięk informuje o poprawnie założonej pokrywie.
Teraz możemy włożyć owoce do leja i włączyć obroty. Lekko dociskamy popychaczem, aby szybciej przygotować sok.
Przygotowanie soku owocowego w blenderze Zelmer ZJE 1205
Kolejnym testowanym elementem był kubek miksujący. W nim chcieliśmy przygotować sok pomarańczowo-mandarynkowy. Tutaj już zależało nam na miąższu w soku, zatem praca urządzenia miała polegać głównie na zblendowaniu owoców.
Zaczynamy znów od założenia elementów kubka. Na napęd nakładamy podstawę na przystawki tak, aby symbol odwróconego trójkąta pokrył się z symbolem otwartej kłódki. Ponownie należy zwrócić uwagę na blokowanie przystawki poprzez przekręcenie jej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby symbol odwróconego trójkąta tym razem pokrył się z zamkniętą kłódką.
Następnie mocujemy kubek miksujący w na podstawie przystawki w taki sposób, aby uchwyt dzbanka znalazł się po prawej stronie. Blokujemy dzbanek przekręcając go zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do momentu oporu i pojawienia się charakterystycznego dźwięku oznajmującego poprawne zablokowanie.
UWAGA! Urządzenie posiada system, który nie pozwoli na rozpoczęcie pracy bez odpowiedniego zablokowania podstawy oraz kubka miksującego. Jeśli więc urządzanie nie zaczyna pracować pomimo ustawienia obrotów, to możliwe, że blokada nie jest poprawnie załączona.
Po włączeniu obrotów część owoców lekko się zblendowała i urządzenie nagle przestało dalej miksować, pomimo tego, że silnik wciąż pracował. Dopiero po dolaniu kilku łyżek wody, sokowirówka na nowo zaczęła blendować pozostałe owoce. Po dolaniu wody problem już się nie powtórzył.
Kruszenie lodu w sokowirówce Zelmer ZJE 1205
Kolejny test to kruszenie lodu w tym samym naczyniu. Wedle zaleceń producenckich opisanych w instrukcji należy do 15 kostek lodu dodać łyżkę przegotowanej wody. Tak też zrobiliśmy.
Kruszenie powinno odbywać się w cyklach 3-sekundowych. My przeprowadziliśmy kruszenie lodu w 5 cyklach, a każdy trwał po ok 3 sekundy.
Efekt jest mizerny. Lód nie skruszył się praktycznie wcale. Ten test sokowirówka zdecydowanie oblała.
Mielenie kawy w młynku sokowirówki Zelmer ZJE 1205
Ostatni wykorzystany element to młynek. Postanowiliśmy zmielić w nim ziarna kawy. Zgodnie z zaleceniem, wsypaliśmy kawę w ilości nieprzekraczającej zaznaczonej na naczyniu kreski.
Założyliśmy podstawkę młynka na pojemnik, zakręciliśmy i umieściliśmy w korpusie. Po zablokowaniu młynka włączyliśmy obroty.
Urządzenie zaczęło pracować. Niestety pomimo wielu prób i różnej mocy obrotów, ani jedno ziarno kawy nie zostało zmielone. Ten test również wypadł fatalnie.
Zalety urządzenia:
- bogaty zestaw – ten model sokowirówki, wyposażony w szereg różnych elementów, jest wielofunkcyjny;
- cena – nie jest wygórowana. Za zestaw sokowirówki Zelmer ZJE 1205 trzeba zapłacić ok 260 zł.
- elementy sokowirówki – wyciskanie klarownych soków jest zadowalające.
Wady sokowirówki ZJE 1205:
- bezsprzeczne wady dotyczą oblanego testu mielenia kawy i kruszenia lodu. Nie pomogła znaczna ilość prób mielenia ani zwiększenie mocy obrotów. Ten model pomimo zapewnień producenta nie nadaje się do kruszenia lodu oraz do mielenia kawy!
- niedokładne miksowanie owoców. Dopiero po dolaniu wody urządzenie było w stanie dobrze zmiksować składniki;
- hałas – podczas próby skruszenia lodu dźwięk pracy urządzenia był nie do wytrzymania.
Podsumowując, nie polecamy sokowirówki Zelmer ZJE 1205. Urządzenie ma zbyt słabą moc, by poradzić sobie z wieloma funkcjami, o których zapewnia nas producent. Wprawdzie nie wypróbowaliśmy wszystkich elementów, więc nie wiemy, jak wygląda mielenie mięsa lub siekanie warzyw, ale szczerze mówiąc napotkane po drodze porażki, zniechęciły nas do kolejnych eksperymentów. Ten model nie spisuje się tak, jak twierdzi producent.