Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 44
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 15 kwietnia 2021
Przygotowując kawę w ekspresie automatycznym zawsze chcemy otrzymywać pełen aromatu trunek. Z biegiem czasu można zauważyć, że małe espresso nie jest już takie intensywne jak kiedyś. Co mogło się stać, że wypływa słaba kawa z ekspresu? Sprawdzamy możliwe przyczyny problemu. Czy sami poradzimy sobie z naprawą?
Okazuje się, że regularne odkamienianie znacznie poprawia jakość przygotowanej kawy. Niestety często zaniedbujemy ten proces, omijając czyszczenie. Przepłukanie dyszy spieniającej i zaparzacza to za mało. Osady wapienne są prawdziwą zmorą dla tych urządzeń i sieją spustoszenie w środku urządzenia. Znacznie pogarszają smak kawy, przez co możemy spodziewać się słabej kawy z ekspresu. Moc napoju kawowego nie płynie tylko z ziarenek kawy, lecz stopnia zmielenia i czystości maszyny.
Jak ekspres długo stoi nieużywany – zacznij jego uruchomienie od cyklu odkamieniania. Resztki starej wody w zbiorniku i przewodach mogą dawno wyschnąć. Niezależnie, czy posiadasz ekspres ciśnieniowy, czy przelewowy warto puścić odkamienianie. W automatach można ustawić ręcznie cykl. Przygotuj zawczasu dyszę gorącej wody.
Najlepsze środki do odkamieniania ekspresu to te w płynie. Dlaczego? Nie trzeba czekać aż rozpuszczą się w wodzie, ponieważ od razu wchodzą w reakcję. Wysokie stężenie aktywnej formuły odkamieniającej szybko miesza się z wodą.
Słaba kawa w ekspresie może wynikać ze sposobu zaparzania. Jeżeli jednostka zaparzająca luźno chodzi, uszczelki dawno nie były smarowane, krążki kawy wychodzą mokre do pojemnika na fusy to niestety jakość kawy również będzie pozostawiać wiele do życzenia. Średnio co 2 -3 lata powinno się wymieniać uszczelki przy zaparzaczu, aby zachował pełną sprawność. Wiele osób o tym zapomina i nie czyści. Drobinki kawy zabrudzają wnętrze zaparzacza i zatykają sitka. Na próżno możemy się spodziewać mocnej i aromatycznej kawy.
Konserwacja zaparzacza jest opisana w każdej instrukcji obsługi, dlatego zachęcamy aby nie wyrzucać materiałów tylko zachować i trzymać w widocznym miejscu. W niektórych modelach ekspresu może się różnić z uwagi na konstrukcję zaparzacza. Ważne są elementy ruchome, czyli prowadnica zaparzacza.
Pamiętaj, że do mycia jednostki zaparzającej nie używamy żadnych płynów do naczyń, ani innych detergentów. Bieżącą wodą opłukujemy resztki kawy. Zanim ponownie włożysz zaparzacz do ekspresu osusz go. Najlepszy smar do zaparzacza to firmy OKS.
Za pobór wody w ekspresie i przetłoczenie jej do zaparzacza odpowiada pompa ciśnieniowa. W prawie wszystkich ekspresach De’longhi, Jura, Philips, Krups jest to “ulka”. Moc pompy waha się od 22 W do 48 W, 56 W i 70 W np. w Jurze. Jej sprawność wiąże się z jakością zaparzania. Słaba kawa w ekspresie może wynikać ze słabnącej pracy pompki. Jak rozpoznać jej uszkodzenie? Przede wszystkim ekspres zaczyna głośno pracować. Wyczuwalny charakterystyczny stukot z prawej strony urządzenia (zazwyczaj po prawej stronie zlokalizowana jest pompa) nie da o sobie zapomnieć.
Sprawdź, w jakim stanie jest pompa w Twoim ekspresie i spróbuj samodzielnie ją wymienić. Podłączona jest dwoma konektorami (zasilanie) oraz 2 rurki – wlot i wylot. Zanim zabierzesz się do pracy, odłącz najpierw urządzenie od zasilania.
Filtr wody do ekspresu np. Claris nie jest sprawą długoletnią. Jeśli jego żywotność dawno się się skończyła można spodziewać się niezbyt dobrego smaku kawy. Woda kranowa zawiera związki mineralne oraz chlor. Niestety do zaparzenia kawy nie potrzebujemy tego, dlatego korzystamy z filtra. Średnio co miesiąc przypada wymiana i zależy od ilości parzonych kaw. Na podstawie przepływu wody ekspres określa jego stopień zużycia. W ekspresach ciśnieniowych automatycznie urządzenie wymusza potrzebę wymiany filtra. Pojawia się stosowny komunikat na wyświetlaczu lub miga kontrolka na panelu sterowania.
Nie bagatelizuj tej sprawy, jeśli chcesz pić aromatyczną i esencjonalną kawę. Filtry wody ekspresów do kawy znajdziesz w naszym sklepie. Wymiana jest bardzo prosta i każdy sobie poradzi z nią.
Jakość zmielenia kawy, a co za tym idzie moc naparu opiera się na młynku. W ekspresach ciśnieniowych rozróżniamy dwa rodzaje młynków: stalowe i ceramiczne. Żarna tych młynków zużywają się – jest to część eksploatacyjna. Czasami słaba kawa w ekspresie może mieć źródło w tępych żarnach. Warto sprawdzić, czy w Twoim modelu ekspresu istnieje możliwość wymiany samych żaren, czy trzeba cały młynek zakupić. Producenci ekspresów do kawy nie zawsze dają taką możliwość.
W przypadku ekspresów przelewowych i kawiarek nie dotyczy ten problem, ponieważ wykorzystuje się gotową zmieloną kawę.
Kolejną przyczyną słabej kawy w ekspresie może być zbyt krótkie jej mielenie. Młynek mieli kawę w określonym cyklu przez moduł sterujący. Jeśli znacznie skraca ten czas, może nie do końca się zaparzyć. Naprawa młynka nie jest prosta, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach zleć to specjalistom.
Do podgrzania wody w bojlerze służy grzałka przepływowa. Jeśli nie osiąga zadanej temperatury może się okazać, że kawa nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Słaby napar na pewno nie ugasi naszego pragnienia mocnej espresso. Grzałkę można sprawdzić w ekspresie zwykłym miernikiem. Przede wszystkim pomiar rezystancji oraz ciągłość obwodu. Wymiana nie jest trudna, jeśli przebrniemy przez rozkręcenie obudowy urządzenia. Ekspres do kawy jest na tyle delikatnym sprzętem, że trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie. Łatwo złamać plastikowe elementy obudowy.
Jak widzisz słaba kawa w ekspresie może mieć wiele przyczyn problemu. Jeżeli zaczniesz po kolei eliminować każdą z nich, uda się rozwiązać problem. Ten automat nie należy do tanich sprzętów, więc jego naprawa na pewno będzie opłacalna. Daj znać w komentarzu, jak Ci poszło.
Witam, posiadam Saeco grand aroma 6580, w lutym br. skończyła się gwarancja, od kilku dni są problemy z ilością kawy, gdy zbiornik wody jest pełen ilość zaparzonej kawy jest normalna, gdy poziom wody spada poniżej połowy, pojemność zaparzonej kawy znacząco mniejsza. Ten sam problem jest przy płukaniu po uruchomieniu, gdy Wdy w zbiorniku jest poniżej połowy przy płukaniu nie leci ani kropla. Dodatkowo pod ekspresem zbiera się woda, wymiana uszczelki w pojemniku na wodę nic nie pomogła. Czy warto inwestować w naprawy?
poziom wody może być spowodowany złym odczytem wody – czujnik https://north.pl/karta/421941306721-czujnik-wody-do-ekspresu,706-YW-2871.html
. Ale może być problem z ciśnieniem wewnątrz – skoro przy pełnym nalewa odpowiednio, to może być jakiś zawór, kamień. ogólnie na odległość trudno tutaj wskazać coś konkretnego, bo to może być pierdoła pt ujebany – jak zwykle
, może być jakaś niedrożność, wężyków, uszczelki, puszczające zawory- warto zadać pytanie, czy w tacce na dole pojawia się więcej wody, jak tak, to może uciekać woda poprzez elektrozawory – jeden z – tam jest cały pas zaworów – w sensie 4 połączone szyną
Witam, mój expres KRUPS EA8298 zaczął parzyć „lurowatą” kawę – czyli znacznie jaśniejszą niż zazwyczaj . Zrobiłam czyszczenie i odkamienianie ale nadal stan kawy jest taki sam . Co może być tego przyczyną?
Będę wdzięczna za każdą podpowiedź.
Któryś z elementów opisanych w tym artykule. Np zbyt niska temperatura lub zużyte żarna.
Witam serdecznie,
Mój automat do kawy Delonghi 5550 esam Cappuccino, od paru dni ma problem ze zmieleniem odpowiedniej ilości kawy. Pomimo ustawienia tej samej mocy kawy, ekspres krócej mieli i co za tym idzie napój jest o wiele słabszy. Również zauważyłem, że krążki kawowe po zrobieniu są chudsze, rozwodnione i strasznie grubo zmielone.
Proszę o pomoc w zdjagnozowaniu usterki. Pozdrawiam Bartek
Proszę wyczyścić młynek. Możliwe, że będzie już do wymiany.
Dzień dobry
Coś nie mogę dodać odpowiedzi do komentarza – dotyczy ekspresu Saeco Talea Giro (komentarz z 3 kwietnia)
Dane z tabliczki to: TYP: SUP032OR, nr seryjny: 9006SA40271624.
jaka powinna być rezystancja grzałki w Dellong. moja grzałka ma 1400 W i zmierzona rezystancja to 38 ohm. Ekspres słabo spienia mleko.
Rezystancja jest prawidłowa, słabo spienione mleko jest zazwyczaj wynikiem zalegającego starego mleka w otworach pojemnika. Bądź zatkanego sprzęgła
Dzień dobry. Mam problem ze swoim starym ekspresem Saeco Talea Giro. Od jakiegoś czasu przy robieniu kawy leci woda z dyszy pary – kawa wychodzi słaba i mniejsza. Zaparzacz jest wyczyszczony, odkamienianie przeprowadzone kilkukrotnie. Jak przekręcę pokrętło w kierunku Milk Island to woda tylko lekko kapie. Czy to kwestia wymiany jakieś uszczelki? Czy można to pokrętło zdemontować?
Proszę o podanie danych z tabliczki znamionowej urządzenia.
Mógł paść elektrozawór.
dane z tabliczki to:
typ: SUP 032OR, nr seryjny: 9006SA40271624. Dziękuję
coś mi się nie chce dodać komentarz.
Podaję dane z tabliczki: TYP: SUP 032OR, nr seryjny: 9006SA40271624
Prawdopodobnie padł któryś z zaworów z poniższych linków.
https://north.pl/karta/996530000887-elektrozawor-do-ekspresu,736-ZU-1672.html
https://north.pl/karta/996530067768-zawor-pary-do-ekspresu,733-KD-0027.html
https://north.pl/karta/996530009861-zawor-podwojny-do-ekspresu,729-LR-3729.html
Dzień dobry. Posiadam jeden z modeli Latte Go. Ekspres trzyletni. Od niedawna kawa jest nijaka,ani aromatu, ani smaku. Blok zaparzajacy przesmarowany. Odkamkeniony. Tabletka na osady użyta. Kawa nadal nijaka. Krążki natomiast dość luźne. Sprawa dotyczy także kawy mielonej, także wychodzi bez smaku i aromatu. Kawa jest gorąca. Same ziarna kawy także zostały zmieniane na drugie świeże. Nic nie pomogło. Niestety ekspres już po gwarancji, a co najlepsze jest to model, który otrzymałem w zamian za brak możliwości naprawy poprzedniego model niższego Latte Go, który miałem rok czasu i odbył trzy naprawy. Więc jak na razie jestem szczęśliwym posiadaczem bardzo kiepskich… Czytaj więcej »
Opisany problem może wskazywać na konieczność regulacji młynka. Jeśli kawa jest zbyt drobno mielona, może nie wchłaniać wody. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy ponownie ustawić młynek na grubsze mielenie, obracając pokrętło znajdujące się w pojemniku na ziarna kawy na wyższą wartość lub większe ziarna kawy.
Jeśli problem nie ustąpi, proszę młynek wyczyścić i sprawdzić stan żaren, które się w nim znajdują gdyż może okazać się iż są one zużyte.
W Philips EP4346/70 LatteGo kawa wychodzi słaba, bez aromatu, smak również bez wyrazu. Nieco pomogło ustawienie grubszego mielenia, ale dalej espresso wygląda jak herbata, pianka ledwie widoczna. Krążki zmielonej kawy wypadają bardzo mokre tak jest od pierwszego użycia (ekspres kupiony w listopadzie 2022). Znośne w smaku są jedynie kawy mleczne, jednak również bez porównania do kaw zaparzanych w DeLonghi Dinamica Plus ECAM. Wciąż zastanawia mnie co jest nie tak, ponieważ ekspres jest regularnie odkamieniany i czyszczony, filtr wody również jest wymieniany zgodnie z harmonogramem. Ekspres jest używany codziennie – 3-4 kawy, w weekendy częściej, kawa dobrej jakości w porównaniu z… Czytaj więcej »
proszę zgłosić się do serwisu jeżeli urządzenie nie posiada jeszcze roku przysługuje Państwu gwarancja, która obejmuje takie naprawy
Dziękuję za radę, chętnie skorzystam, ekspres kupiony w listopadzie więc powinno się udać. Dzisiaj ponownie czyściłam cały blok zaparzacza pod bieżącą wodą, smarowałam, kapsułka do pojemnika na kawę mieloną, nowy filtr odkamienie i trzy rodzaje ziaren kawy na różnych stopniach mielenia – espresso na największej mocy dalej wodniste, pianka znika po chwili. Kawa bez aromatu. Mam nadzieję, że zgłoszenie do serwisu pomoże… Pozdrawiam
Jeśli te zabiegi nie pomogły, to awaria musi być poważniejsza. Trzymam kciuki by wszystko się udało, pozdrawiam
Czy mogę prosic o info jak skonczyla się sprawa? Mam ten sam problem, kawa jest slaba – porownywalam taka sama kawe w takim samym ekspresie, golym okiem widac roznicę, a serwis twierdzi ze ekspres jest ok 🙁
Witam,
Mam ekpress Melitta Passione (juz 3 letni i ponad 3 tys kaw) Gdy wybieram moc kawy 4 lub 5 (na 5 w skali) ekspres nie robi kawy. Za to sie restartuje a fusy są suche. Podejrzałem zaparzacz (przy zablokowanym czujniku) i sam zaparzacz dociska kawe do tłoka…zatrzymuje sie i wtedy następuje wyłączenie ekspresu. Czy jest za to odpowiedzialna pompa ciśnieniowa czy może przypływomierz? Dziękuje za wszelkie wskazówki
pozdr
A może nie ma siły docisnąć tłoka do końca i wtedy anuluje cykl i wyrzuca suchą kawę do zbiornika. Jeśli tak jest, spróbuj przesmarować oringi i prowadnice.