Rodzaje dysz do kuchenek gazowych

katarzyna | 21 lipca 2017

Każda kuchenka gazowa lub gazowo – elektryczna pracuje pod określony rodzaj gazu. W tym artykule postaram się wyjaśnić, jaka jest zależność między stosowanym rodzajem gazu i jakie wyróżniamy rodzaje dysz do kuchenek gazowych. Przy wymianie dysz na nowe kluczowym aspektem jest ich odpowiednie dopasowanie.

Zasilanie kuchenek gazowych

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów dysz do kuchenek najpierw powiemy kilka słów o zasilaniu kuchenek. Pierwsza opcja to gaz ziemny. Większość urządzeń grzewczych podłączona jest w ten sposób, bowiem jest on dostępny z sieci na przykład w wielu blokach mieszkalnych. Drugi rodzaj zasilania to z kolei gaz propan – butan, przechowywany w butlach.

Ważne jest, aby rodzaje dysz były odpowiednio dobrane pod rodzaj gazu. Informacje o gazie podawane są zawsze przez producentów kuchenek na tabliczce znamionowej. Jeżeli nieodpowiednio dobierzesz dysze do kuchenki może się to skończyć niebezpiecznie. Wysokie ciśnienie gazu przy niskiej przepustowości dyszy może doprowadzić do wybuchu. Z kolei zbyt duża przepustowość problemy z zapalaniem palników w kuchence. Samodzielna wymiana dyszy w palniku wymaga zachowania wszelkich środków ostrożności, ponieważ mamy kontakt z łatwopalną substancją.

rodzaje dysz w kuchence amica
Tabliczki znamionowe kuchenek Amica

Powyższe tabliczki znamionowe w jasny sposób pokazują informacje, że kuchenki gazowe marki Amica zasilane są gazem ziemnym GZ-50/20 bar. Gaz ten charakteryzuje się wysoką zawartością metanu ok. 97,8% oraz wartością opałową na poziomie 31MJ/m3.

Dysze do gazu ziemnego

Najpopularniejsze rodzaje dysz to te do gazu ziemnego. Wynika to z łatwej dostępności, ponieważ większość mieszkań podłączona jest do sieci miejskiej. Dysze dobieramy pod konkretny zamontowany palnik. Aby to sprawdzić wystarczy podnieść pokrywę oraz koronę palnika. Konkretna nazwa producenta będzie wewnątrz palnika, czyli na jego korpusie. Oczywiście różnią się one budową oraz średnicą otworu dyszy z uwagi na wykorzystanie palnika: mały, średni, duży, wok. Wyróżniamy palniki z korpusem DEFENDI, SABAF oraz SOMIPRESS.

rodzaje dysz do kuchenek gazowych

Na rynku znajdziemy dysze do palników małych, średnich i dużych. Parametry dysz do gazu ziemnego różnią się nieco od tych przeznaczonych do gazu propan – butan, mają też nieco inną budowę. Najwyraźniejsza różnica dotyczy mocy znamionowej. W przypadku wszystkich trzech rodzajów palników w dyszy przeznaczonej do kuchenki na gaz ziemny będzie znacznie niższa. Średnica dyszy będzie znacznie większa w porównaniu z dyszami do propan – butan, dlatego ciśnienie gazu wynosi 20 mbar.

W przypadku zabrudzenia dyszy, jej czyszczenie pozostaje bez zmian, nagromadzony nagar wystarczy usunąć miedzianym drucikiem. Jeśli takowego nie posiadamy do przetkania otworu może posłużyć cienka igła do szycia.

Dysze do gazu propan – butan

To rodzaje dysz dla gazu o oznaczeniu G30. Wyższa moc znamionowa to jednak nie jedyna różnica. Istotne jest również to, że w kuchenkach na gaz płynny mamy do czynienia ze znacznie większym ciśnieniem, które w przypadku propan-butanu wynosi co najmniej 36 mbar. W związku z tym dysze są odporniejsze, bardziej solidne, ponieważ pracują pod większym ciśnieniem. Należy je dobierać identycznie jak te do gazu ziemnego. Wystarczy informacja o producencie palnika i rozmiarze dyszy.

Niezależnie od tego jaki mamy rodzaj dyszy, ich wymiana jest bardzo prosta. Wystarczy klucz nasadowy o właściwym zakończeniu do odkręcenia dyszy z korpusu palnika. Oczywiście na ten czas kuchenkę całkowicie odłączamy od gazu i wietrzymy pomieszczenie.

Aby podłączyć butlę do kuchenki potrzebujesz szybkozłączki i węża elastycznego. Po podłączeniu wykonujemy test szczelności palników. Dla naszego bezpieczeństwa i naszych bliskich sprawdź, czy nie ma wycieku gazu. Pamiętaj, że w przypadku samodzielnego podłączenia nowej kuchenki tracisz automatycznie gwarancję producenta.

Problemy z palnikami wynikające z niewłaściwego doboru dysz to m.in.

  • kopcenie garnków
  • palnik sam gaśnie
  • buchający płomień z palnika
  • strzelanie palnika

Jeżeli wystąpiła w Twojej kuchence podobna sytuacja niezwłocznie wezwij fachowca albo napisz do nas.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 159

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Rafal

Po wymianie zasilania i dysz z propan butan na ziemny słychać że gaz leci ale nie chce się zapalić

Maria

Kopcenie garnków i przy zapalaniu bucha ogień. Mam maszynkę gazową przystosowaną na gaz ziemny, a podłączona jest do butli

Syber

zakup mniejszych dysz i po sprawie – pewnie sa „setki” winno byc pol z tego

3
0
Będę wdzięczny za komentarze.x