Zauważyłeś, że od pewnego czasu pranie trwa trochę zbyt długo? Wydaje Ci się, że pralka wolno pobiera wodę? Możliwe, że pojawił się problem z elektrozaworem lub w sieci wodociągowej jest zbyt niskie ciśnienie. Przyczyn może być wiele. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich.
Nieprawidłowe ciśnienie wody
Może wydaje się to prozaiczne, jednak warto upewnić się, czy główny zawór doprowadzający wodę jest odkręcony do pozycji maksymalnej. Niektórzy użytkownicy po każdym praniu go zakręcają, dlatego możliwe, że przy odkręcaniu nie został prawidłowo otwarty.
Niskie ciśnienie z sieci może powodować zbyt wolne napływanie wody do wnętrza urządzenia. Nawet jeśli elektrozawór jest całkowicie sprawny, to kiedy nie otrzyma odpowiedniego ciśnienia, woda nie będzie prawidłowo pobierana. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba skontrolować przepływ.
Uszkodzony elektrozawór
Jeśli elektrozawór ulegnie uszkodzeniu, to pralka nie będzie pobierała wody wcale albo bardzo wolno. Ten element do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego ciśnienia. Dlatego warto odczepić wąż dopływowy i sprawdzić, w jakim stanie jest sitko na elektrozaworze. Ma ono wyłapywać zanieczyszczenia, pochodzące z sieci wodociągowej, dlatego z czasem może ulec zatkaniu. W takim wypadku wystarczy je wyciągnąć i przepłukać. Istnieje jednak szansa, że taki zabieg nie pomoże. Z racji tego, że elektrozawór ma ciągły kontakt z wodą, mógł się w nim nagromadzić kamień, który doprowadził do zatkania. Jeśli mimo czyszczenia oraz prawidłowego obiegu wody pralka nadal wolno się napełnia, wymień elektrozawór.
Zatkany wąż dopływowy pralki
Jeśli zauważyłeś, że z biegiem czasu Twoja pralka wolno pobiera wodę, przyczyną może się okazać zakamieniony lub zatkany wąż. W takiej sytuacji należy go wymontować i odetkać za pomocą cienkiej spirali. Jeśli jednak powodem jest kamień, warto zanurzyć wąż w misce z wodą oraz octem. Po każdej z tych czynności należy przepłukać element wodą. Jeśli i to nie pomogło, wąż należy wymienić na nowy. Wąż doprowadzający wodę do pralki jest także narażony na powstawanie zagięć i zniekształceń – sprawdź więc, jak jest ułożony.
Uszkodzony wąż dopływowy aquastop
Na rynku znajdziemy także modele pralek wyposażone w wąż z zaworem aquastop. Ma on za zadanie odciąć dopływ wody w przypadku awarii urządzenia. Jeżeli w zaworze osadził się kamień, to wówczas maksymalny przepływ zmniejszy się o połowę, przez co pobieranie wody będzie trwało dłużej, niż w przypadku czystego zaworu aquastop.
Źle podłączony wężyk hydrostatu
Nieprawidłowe podłączenie wężyka hydrostatu skutkować może tym, że pralka wolno pobiera wodę podczas trwania cyklu. Warto sprawdzić, czy wężyk nie jest czymś zablokowany oraz czy nie przecieka. Jeżeli widać jakąkolwiek niesprawność, wymień go na nowy.
Dzięki temu artykułowi naprawiłem pralkę.
Dzięki
Ja też, sitko było całe w piasku. Nie wiedziałam tylko jak je wyjąć