Parownica do ubrań – jak działa?

katarzyna | 6 maja 2019

Z prasowaniem automatycznie kojarzy się żelazko, ponieważ jest to najpopularniejsze narzędzie, wykorzystywane do usuwania zagnieceń z materiału. Od jakiegoś czasu całkiem głośno stało się również o generatorze pary, a parownica do ubrań, mimo że dostępna na rynku już od dłuższego czasu, nie stanowi szczególnie popularnego urządzenia. To jednak bardzo ciekawe rozwiązanie i warto poświęcić mu trochę uwagi.

Parownica do ubrań – działanie

Na początek warto zaznaczyć, że w artykule omawiamy wersję ręczną (na rynku dostępne są również stojące oraz z dodatkowym zbiornikiem). Steamer, czyli inaczej parownica do ubrań, to niewielkie urządzenie, które służy do prasowania ubrań w pozycji pionowej. Trzyma się je w dłoni i bez wyciągania deski do prasowania można w szybki i łatwy sposób wyprostować zagięcia na tkaninach. Jak? Cały proces opiera się na parze, która wydostaje się ze specjalnego otworu. Do pojemnika, znajdującego się najczęściej w podstawie, wlewa się wodę, która po podgrzaniu zamienia się w strumień gorącej pary i pod jego naciskiem zagniecenia wygładzają się niemal natychmiastowo. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na prasowanie bez wkładania w to większego wysiłku.

Parownica do prasowania - jak działa
źródło: empik.com

Parownica czy żelazko?

Teraz, kiedy znana jest już zasada działania parownicy, warto porozmawiać o tym, czy rzeczywiście opłaca się w nią zainwestować. Wymieńmy więc to, w czym opisywane urządzenie lepiej sprawuje się od żelazka:

  • Jest lekkie i poręczne, wygodne do trzymania w dłoni,
  • W procesie wykorzystywana jest tylko para – nie wysoka temperatura, więc ubrania wolniej się niszczą,
  • Nie wymaga rozkładania deski do prasowania,
  • Pozwala prasować ubrania w pozycji pionowej,
  • Wyprasowanie jednej koszuli czy spodni jest mniej czasochłonne, niż przy użycia żelazka,
  • Cały proces jest szybki i bezproblemowy,
  • Nie trzeba obawiać się o przypalenie tkaniny.

Nie da się więc ukryć, że użytkowanie parownicy ma naprawdę sporo plusów. Istnieją jednak jej przeciwnicy, którzy uważają, że tradycyjne żelazko jest lepsze. Dlaczego?

  • W przypadku posiadania dużej ilości ubrań do wyprasowania, na pewno wygodniej robić to poziomo, na desce,
  • Żelazko posiada większy pojemnik na wodę, więc rzadziej się go uzupełnia,
  • Ma więcej funkcji i opcji do wyboru,
  • Parownica do ubrań może nie poradzić sobie z grubymi tkaninami.
Parownica do prasowania - jak działa
źródło: amazon.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie parownicy?

Po zdecydowaniu się na zainwestowanie w steamer, warto wiedzieć, które funkcje okażą się przydatne. Na pewno dobrze jest wybrać model z wyjmowanym pojemnikiem na wodę, aby nie trzeba było nosić ze sobą całego urządzenia do umywalki. Przydatną opcję stanowi także lampka, informująca, że para została już wystarczająco nagrzana. Bardziej skomplikowane wersje mają też wiele dodatkowych opcji, np.:

  • System zapobiegający kapaniu wody,
  • Programy do usuwania kamienia,
  • Możliwość dolewania wody w trakcie prasowania.

Najtańsze modele steamerów kosztują niewiele, ok. 40-50 zł, ale należy pamiętać, że wówczas nie ma co liczyć na mnogość dodatkowych funkcji. Bardziej skomplikowane wersje, jednakże gwarantujące zaawansowane technologicznie rozwiązania, to już koszt około 300 zł.

Steamer świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie prasowania nie wykonuje się zbyt często. Jeśli więc posiadasz ubrania, które rzadko się gniotą i zależy Ci na tym, by ewentualne zagięcia usunąć szybko, parownica okaże się dobrym rozwiązaniem. Do niepodważalnych zalet urządzenia należy zdecydowanie to, że poszczególnych części garderoby nie trzeba nawet zdejmować z wieszaka. Jednakże w większych gospodarstwach domowych, w których prasowanie stanowi nieodłączny element życia codziennego, korzystanie ze steamera może okazać się męczące. Wówczas warto wybrać tradycyjne żelazko – bądź zakupić oba urządzenia 🙂

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Marzena

Dostałam na prezent parownicę Lauben, nie znałam firmy ale sprawuje mi się dobrze. Dawno już nie wyciągałam deski do prasowania 🙂

Nata

Nie wiem jak działa ale kupiliśmy tzn. mąż mi kupił 😀 Laurastar original. Super sprawa z tymi parownicami. Potrafi okiełznać trudne materiały a ubrania są duużo lepszej jakości.

Nata

Mam podobną! Ariete 4146, absolutna jakość, nie wyobrażałam sobie, że będzie taka parownica miała tak kolosalny wpływ na stan ubrań. Zwłaszcza tych droższych, okazyjnych.

3
0
Będę wdzięczny za komentarze.x