Utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza to klucz do tego, aby żyć w zdrowym i wolnym od bakterii środowisku. Największym zagrożeniem w przypadku zaniedbania tego aspektu jest pojawienie się pleśni, która ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie człowieka, ale również zwierzęta oraz rośliny, nie zapominając o szkodliwym działaniu na ściany czy sufity. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej sposobów na radzenie sobie z wilgocią. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich, a dokładniej – przybliżymy, jak działa osuszacz powietrza.
Wpływ pleśni na zdrowie człowieka
Przed przystąpieniem do charakterystyki urządzeń odwilżających, warto powiedzieć kilka słów o pleśni. Na początek – skąd się bierze? Otóż zarodniki, z których później wyrasta grzybnia, osadzają się najczęściej w miejscach wilgotnych i ciepłych, co od razu nasuwa na myśl pomieszczenia biurowe czy mieszkania, szczególnie w okresie zimowym.
Nieosuszone powietrze, nasilane chociażby przez mokre pranie, zacieki z nieszczelnych okien bądź częste kąpiele, w połączeniu z ciepłem grzejników, to idealne środowisko dla wystąpienia i stopniowego rozwoju pleśni. Niestety, pojawienie się na ścianach tego niechcianego towarzystwa, to bardzo duże zagrożenie – przede wszystkim dla zdrowia. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może:
- Osłabiać odporność
- Powodować ból głowy oraz gardła,
- Nasilać choroby układu oddechowego (np. astmę),
- Wywoływać alergie.
Dodatkowo – pleśń powoduje problem ze wzrostem roślin, negatywnie wpływa na zdrowie zwierząt, a także trudną ją usunąć, jeśli pojawi się w pomieszkaniu, tym bardziej, że ma tendencję do nawrotów. Doraźnym sposobem na walkę z nią jest korzystanie ze środków grzybobójczych, ale niestety nie dają one gwarancji, że problem zniknie na zawsze. Sprawdźmy więc, jak zapobiegać występowaniu pleśni.
Jak działa osuszacz powietrza?
Osuszacze, zwane również odwilżaczami, działają na zasadzie skraplacza. Podczas pracy wyłapują z powietrza wilgotne cząsteczki i wchłaniają je do środka urządzenia poprzez wentylator. Tam dochodzi do procesu skraplania, a następnie powstała w efekcie woda ląduje w specjalnym pojemniku, skąd może zostać wylana. W ten sposób zawilgocone powietrze nie jest jedynie wchłaniane w materiał absorpcyjny, lecz odwilżane w czasie rzeczywistym.
Dużym plusem osuszaczy jest wykorzystywanie modułu Peltiera, czyli sposobu odprowadzania ciepła przy pomocy elementów półprzewodnikowych. Taki sprzęt może działać bez przerwy – trzeba tylko pamiętać o regularnym wylewaniu wody z pojemnika. W zależności od modelu jego wielkość może się różnić, ale zwykle wynosi około 2 l. Niektóre posiadają również opcję zamontowania węża odpływowego.
Nowoczesne odwilżacze, zarówno domowe, jak i przemysłowe, są wyposażone w szereg praktycznych funkcji, takich jak:
- Dioda, informująca o poziomie nagromadzonej wody,
- Mierzenie temperatury,
- Oczyszczanie powietrza z brzydkich zapachów,
- Kilka trybów prędkości.
Z założenia osuszacz powietrza działa cicho, by nie zakłócać snu ani nie utrudniać skupienia podczas pracy. Jest sprzętem wyjątkowo praktycznym, a efekty jego działania widać na bieżąco, w pojemniku na wodę. Wykorzystywanie takich sprzętów to gwarancja, że uda się zapanować nad wilgotnością i co za tym idzie – zmniejszyć ryzyko wystąpienia pleśni.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu osuszacza?
Wydajność odwilżaczy mierzy się za pomocą określania, ile litrów wody skraplają na godzinę, wobec czego warto zastanowić się nad tym, jaki poziom będzie potrzebny. Moc przerobowa jest zależna od kilku rzeczy: temperatury otoczenia, procentowego zawilgocenia powietrza oraz szybkości działania osuszacza, więc tutaj należy dostosować konkretny model pod swoje potrzeby.
Kolejny aspekt stanowi powierzchnia osuszania – w większym pomieszczeniu przyda się odwilżacz, który obejmie jego całość. Pozostałe kwestie, istotne podczas zakupu:
- Pojemność zbiornika na wodę,
- Wysokość hałasu, emitowanego przez urządzenie,
- Dodatkowe funkcje (np. oczyszczania powietrza),
- Sposób obsługi (przyciski, dotykowy panel sterowania etc.),
- Udogodnienia konstrukcyjne (typu rączka do przenoszenia zbiornika).
Ceny odwilżaczy są zależne od ich przeznaczenia oraz zaawansowania technologicznego. Domowe modele ze średniej półki uda się zwykle kupić za ok. 200-300 zł.