W przypadku niektórych awarii zmywarki bardzo trudno jest namierzyć element, którego uszkodzenie odpowiada za sytuację. Jednym z podzespołów, które często się psują jest filtr przeciwzakłóceniowy. Co może dziać się z naszą zmywarką, gdy zaczyna sprawiać problemy? Jakie są objawy uszkodzenia filtra przeciwzakłóceniowego zmywarki?
Brak reakcji zmywarki
Najbardziej klasyczną sytuacją jest totalny brak współpracy ze strony urządzenia. Zmywarka po prostu nie reaguje, nie włącza się, nie działa. Po sprawdzeniu, czy urządzenie jest podłączone do prądu zbliżmy się do miejsca, w którym znajdują się układy elektroniczne. Jeśli poczujemy swąd spalenizny to filtr przeciwzakłóceniowy mógł się spalić.
Wybijanie bezpiecznika różnicowego
Jeśli zaobserwujemy, że zmywarka podczas pracy wybija bezpiecznik różnicowy, to należałoby na wstępie wyeliminować problem z grzałką pompy myjącej. Jeżeli grzałka nie jest spalona i nie posiada widocznych uszkodzeń, wtedy należy wymienić filtr przeciwzakłóceniowy.
Przebicia a filtr przeciwzakłóceniowy
Kolejnym objawem, który bardzo wyraźnie wskazuje na uszkodzenie filtra przeciwzakłóceniowego jako przyczynę problemów ze zmywarką są przebicia. Jeśli dotykając zmywarki odczujemy lekkie porażenie prądem będzie to oznaczało, że element należy jak najszybciej wymienić lub sprawdzić czy jest prawidłowo podłączony. Przyczyna tego objawu może jednak leżeć również poza zmywarką – to się zdarza np. gdy instalacja elektryczna w naszym domu nie jest uziemiona. Jeśli przebicia dotyczą również innych urządzeń działających na prąd, z których korzystamy ta druga opcja będzie bardziej prawdopodobna.