Wielkie sprzątanie na Wielkanoc. Jak sobie z tym poradzić?

aleksandra | 9 kwietnia 2019

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, nachodzi również czas na przygotowania. Jedni stawiają na ogromne przyjęcie z całą rodziną, inni wolą niewielkie spotkanie w gronie kilku najbliższych osób, jednakże niezależnie od preferencji, posprzątać trzeba. A przynajmniej wypada! Jak więc zabrać się za porządki, aby nie paść z przemęczenia? Przeczytaj w poniższym artykule, w jaki sposób ułatwić sobie sprzątanie na Wielkanoc.

Zorganizuj czas

Właściwie najważniejszą zasadą przy jakichkolwiek przygotowaniach jest to, by nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę. Pośpiech stanowi idealną okazję, by o czymś zapomnieć, a później najeść się wstydu. Przed przystąpieniem do pracy warto więc ustalić sobie, co i kiedy należy zrobić. Jakie informacje uwzględnić przy takim planowaniu?

 • Na początek dobrze jest sprawdzić, które miejsca w domu wymagają najgruntowniejszego sprzątania (np. zagracone pokoje, miejsca za meblami, mocno zanieczyszczone urządzenia), a następnie określić, ile na takie czyszczenie trzeba będzie poświęcić czasu oraz jakie środki należy zakupić,
 • Dobrze jest zacząć około tydzień, może dwa przed. Nie za wcześnie, żeby wysprzątane miejsca nie zdążyły na nowo się zabrudzić, ale i nie za późno, by potem móc poświęcić ostatnie dni na gotowanie i delikatne odświeżenie przestrzeni,
 • Rozdziel obowiązki – nigdy bowiem nie należy zapominać, że przygotowania do świąt to proces złożony, w którym powinni brać udział wszyscy domownicy.

Wielkie sprzątanie na Wielkanoc. Jak sobie z tym poradzić

Zacznij od zapomnianych miejsc

Istnieją takie powierzchnie w domu, które sprząta się tylko raz na jakiś czas. Święta stanowią więc idealną okazję, by zajrzeć tam, gdzie na co dzień nie rzuca się okiem. Dobrze będzie poświęcić trochę uwagi na umycie, wytarcie z kurzu lub odświeżenie takich elementów, jak:

 • Fugi oraz silikony wokół wanny,
 • Wnętrza szafek i pojemników na pościel,
 • Przestrzeń za i pod meblami,
 • Klosze żyrandoli, lamp, kinkietów,
 • Futryny oraz szybki w drzwiach,
 • Uszczelki w lodówce,
 • Zakurzone przewody od przedłużaczy oraz listw zasilających,
 • Obudowy urządzeń typu toster, gofrownica.

Wielkie sprzątanie na Wielkanoc. Jak sobie z tym poradzićWielkie sprzątanie na Wielkanoc. Jak sobie z tym poradzić

Ułatw sobie sprzątanie na Wielkanoc

Co najbardziej kojarzy się ze sprzątaniem na wszelkiego rodzaju święta? Mycie okien! To nieodłączny element gruntowych przygotowań i przyznać trzeba, że nie stanowi zbyt lubianej czynności. Na szczęście w chwili obecnej istnieje tak ogromny wybór środków oraz urządzeń, ułatwiających ten proces, że można spać spokojnie. Istnieją bowiem elektryczne ściągaczki, profesjonalne płyny, ściereczki, gąbki i inne akcesoria, sprawiające, że mycie okien staje się choć odrobinę przyjemniejsze.

Ważnym elementem przygotowań do Wielkanocy, jest również wyczyszczenie urządzeń kuchennych – piekarnika, mikrofalówki, kuchenki gazowej czy płyty indukcyjnej. Tutaj również można ułatwić sobie życie, stosując preparaty odtłuszczające bądź też środki pielęgnacyjne. Dobrym pomysłem będzie zakup magicznych gąbek, które pozwalają wyczyścić bardzo wiele miejsc bez użycia jakiegokolwiek detergentu.

Przy okazji Wielkanocy warto również zastanowić się nad inwestycją w nowe urządzenia. Być może okaże się, że sprzątanie – nie tylko na święta, ale i na co dzień – ułatwi Ci odkurzacz piorący, myjka ciśnieniowa lub suszarka do ubrań, w której szybko i sprawnie wysuszysz firany czy zasłony.

Wielkie sprzątanie na Wielkanoc. Jak sobie z tym poradzić

Sprzątanie na Wielkanoc nie musi być żmudne, nudne i męczące. Jeśli zabierzesz się za nie odpowiednio wcześniej, a także użyjesz należytych środków oraz postawisz przed sobą doprecyzowane zadania, to na pewno pójdzie Ci o wiele szybciej i sprawniej, niż bez żadnego planu. Co więcej, raz a dobrze wykonane sprzątanie, pozwoli przez dłuższy czas uniknąć kolejnego 🙂

Nie zapomnij, aby podczas porządków, włączyć swoją ulubioną muzykę, a później nagrodzić się pyszną kawą czy kawałkiem czekolady. Powodzenia!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments