Usuwanie kamienia z pralki – porady

aleksandra | 16 lutego 2021

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez pralki. Ten sprzęt pozwala zaoszczędzić czas i energię, a do tego posiada szereg praktycznych programów, umożliwiających sprawne usunięcie plam. Warto jednak pamiętać o tym, że każde urządzenie AGD wymaga regularnej konserwacji. Jak przeprowadzić usuwanie kamienia z pralki i dlatego trzeba to robić? Zapoznaj się z naszym artykułem, by rozwiać wątpliwości!

Co to jest kamień?

W przypadku sprzętów, które mają kontakt z wodą, bardzo często mówi się o występowaniu tzw. kamienia. Ale czym on tak właściwie jest? Otóż to nic innego, jak powstające pod wpływem temperatury wapienne osady. W momencie, w którym magnez i wodorowęglan wapnia ulegają nagrzaniu, jony wodorowęglanowe rozkładają się na węglanowe. To właśnie one wytrącają się pod postacią znajomemu wszystkim kruchego, drobnego osadu.

Tak naprawdę niemożliwym jest całkowite zniwelowanie kamienia, ale można znacząco zminimalizować jego występowanie. Przede wszystkim stosując różnego rodzaju filtry czy magnetyzery. Jednak nawet najdokładniej przefiltrowana woda pozostawia po sobie drobinki osadu, które w momencie, gdy nie są usuwane, zaczynają się nawarstwiać.

W pralce najbardziej narażonym podzespołem jest grzałka, odpowiadająca za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury. W momencie, w którym jej powierzchnię pokrywa gruba warstwa kamienia, może się przepalić. Wówczas urządzenie będzie niezdatne do użytku. Oprócz tego, wapienne osady negatywnie wpływają na węże, rurki, elektrozawór i inne podzespoły, dlatego tak ważne jest usuwanie kamienia z pralki.

Usuwanie-kamienia-z-pralki-–-porady

Pamiętaj o regularnym odkamienianiu!

Proces odkamieniania pralki jest wykonywany w celu pozbycia się wapiennych osadów z wszystkich podzespołów, które mają kontakt z wodą. Środek przeczyszcza wrażliwe miejsca, takie jak zapchane węże, pozalepiane rurki czy pokryte brudem podzespoły, co znacząco poprawia pracę urządzenia. Regularne przeprowadzanie cyklu czyszczącego gwarantuje:

 • Dłuższą żywotność urządzenia z powodu wolniejszego zużycia części,
 • Mniejszy pobór energii elektrycznej,
 • Szybsze i niezakłócone pobieranie wody z sieci kanalizacyjnej,
 • Czyste, ładnie pachnące ubrania,
 • Cichą pracę pralki,
 • Dobrze rozpuszczony detergent,
 • Brak brzydkiego zapachu stęchlizny po otworzeniu drzwi.

A jak często należy wykonywać taki proces? Tak naprawdę zależy to od twardości wody w miejscu zamieszkania. Im twardsza jest, tym częściej konieczne będzie czyszczenie. Generalnie zaleca się je wykonywać minimum trzy razy w roku.

Sposoby na kamień w pralce

Teraz czas przedstawić najpopularniejsze sposoby na usuwanie kamienia z pralki. Najprostszy z nich to oczywiście stosowanie specjalnych detergentów odkamieniających. Można je zakupić pod postacią proszku, płynu lub granulek. Większość z nich wsypuje się do pustego bębna i następnie nastawia program z wysoką temperaturą, ale niektóre trzeba umieścić w szufladzie na proszek. Pełna instrukcja obsługi zawsze znajduje się w opakowaniu.

Inną metodą, używaną przez zwolenników naturalnych środków czyszczących, jest ocet. Należy wlać jedną szklankę do środka i uruchomić cykl 90°C. Warto mieć jednak na uwadze, że ocet przy dłuższym użytkowaniu ma negatywny wpływ na urządzenie. Przede wszystkim ma właściwości wysuszające, co z biegiem czasu niszczy uszczelki. Może też zmatowić bęben. Raz na jakiś czas, np. kiedy zabraknie odkamieniacza, można skorzystać z octu, jednak nie bez przerwy. Podobnie sprawa wygląda z kwaskiem cytrynowym.

Oprócz cyklicznego przeprowadzania procesu odkamieniania, dobrze jest raz w miesiącu uruchomić pralkę na pustym cyklu (bez detergentu i żadnego wkładu), by przepłukać wnętrze z resztek proszku.

Usuwanie kamienia z pralki – porady

Przedłużanie żywotności pralki

Usuwanie kamienia z pralki to bardzo ważna sprawa, ale oprócz tego istnieją również inne zabiegi konserwacyjne, które warto przeprowadzać. Dlaczego? Po to, aby sprzęt działał bezawaryjnie, cicho i bezproblemowo. Oto krótki spis czynności, które zalecamy wykonywać:

 • Otwieranie drzwiczek po każdym praniu, by umożliwić swobodny przepływ powietrza,
 • Usuwanie brudu z kołnierza (fartucha)
 • Czyszczenie szuflady na proszek z resztek detergentów,
 • Regularne wyciąganie i opróżnianie filtra pompy odpływowej z zanieczyszczeń,
 • Sprawdzanie drożności odpływu oraz węża odpływowego/dopływowego.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments