Kamień w pralce

katarzyna | 16 lutego 2021

Kamień w pralce

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego bez pralki. Nawet urządzenie o najbardziej podstawowych funkcjach piorących pozwala znacząco zaoszczędzić czas i energię. Im więc jest bardziej zaawansowane, tym więcej praktycznych programów, umożliwiających sprawne usunięcie plam czy odświeżenie tkanin. Niezależnie od tego, jakiej klasy sprzęt posiadamy, należy pamiętać o tym, że wymaga ono regularnej konserwacji. Im bardziej zadbane jest urządzenie, tym dłuższa jest jego żywotność. Jak przeprowadzić usuwanie kamienia z pralki i dlaczego trzeba to robić? Zapoznaj się z naszym artykułem, by rozwiać wątpliwości!

Usuwanie-kamienia-z-pralki-–-porady

Co to jest kamień?

W przypadku sprzętów, które mają kontakt z wodą, bardzo często mówi się o występowaniu tzw. kamienia. Ale czym on tak właściwie jest? Otóż to nic innego, jak powstające pod wpływem temperatury wapienne osady. W momencie, w którym magnez i wodorowęglan wapnia ulegają nagrzaniu, jony wodorowęglanowe rozkładają się na węglanowe. To właśnie one wytrącają się pod postacią znajomemu wszystkim kruchego, drobnego osadu.

Tak naprawdę niemożliwym jest całkowite zniwelowanie kamienia, ale można znacząco zminimalizować jego występowanie. Przede wszystkim stosuje się w tym celu różnego rodzaju filtry czy magnetyzery, które poprzez działanie pola magnetycznego zmieniają strukturę osadów wapiennych. Jednak nawet najdokładniej przefiltrowana woda pozostawia po sobie osad, który zaczyna się nawarstwiać, jeśli nie jest systematycznie usuwany.

W pralce najbardziej narażonym na osadzanie się kamienia podzespołem jest grzałka, odpowiadająca za podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury. W momencie, w którym jej powierzchnię pokrywa gruba warstwa kamienia, urządzenie zaczyna pobierać zbyt dużo energii niezbędnej do podgrzania wody. To w pierwszej kolejności może poskutkować coraz to wyższymi rachunkami za prąd, a ostatecznie przepaleniem grzałki. Wówczas część, a przez to także i urządzenie, będzie niezdatne do użytku. Grzałka będzie wymagała wymiany, której można uniknąć dzięki systematycznemu dbaniu o jej stan.

Poza tym, że wapienne osady negatywnie wpływają na grzałkę, narażone na ich szkodliwe działanie są także węże, rurki, elektrozawory i inne podzespoły. Dlatego właśnie tak ważne jest systematyczne usuwanie kamienia z pralki.

Odkamieniacze do pralek

Jak odkamienić pralkę

Pamiętaj o regularnym odkamienianiu!

Proces odkamieniania pralki jest przeprowadzany w celu pozbycia się wapiennych osadów z wszystkich podzespołów, które mają kontakt z wodą. Środek przeczyszcza newralgiczne miejsca, takie jak zapchane węże, pozalepiane rurki czy pokryte kamieniem podzespoły, co znacząco poprawia pracę urządzenia. Regularne przeprowadzanie cyklu czyszczącego gwarantuje:

  • Dłuższą żywotność urządzenia z powodu wolniejszego zużycia części,
  • Mniejszy pobór energii elektrycznej,
  • Szybsze i niezakłócone pobieranie wody z sieci kanalizacyjnej,
  • Czyste, ładnie pachnące ubrania,
  • Cichą pracę pralki,
  • Dobrze rozpuszczony detergent,
  • Brak brzydkiego zapachu stęchlizny po otworzeniu drzwi.

A jak często należy wykonywać taki proces? Tak naprawdę zależy to od twardości wody w miejscu zamieszkania. Im twardsza jest woda, tym częściej konieczne będzie odkamienianie urządzenia. Zaleca się je wykonywać minimum trzy razy w roku.

zakamieniona grzałka

Sposoby na kamień w pralce

Teraz czas przedstawić najpopularniejsze sposoby na usuwanie kamienia z pralki. Najprostszy z nich to oczywiście stosowanie specjalnych detergentów odkamieniających. Można je zakupić pod postacią proszku, płynu lub granulek. Większość z nich wsypuje się do pustego bębna, a następnie nastawia program z wysoką temperaturą, ale niektóre trzeba umieścić w szufladzie na proszek. Pełna instrukcja obsługi zawsze znajduje się w opakowaniu. Warto trzymać się zaleceń producenta, aby móc cieszyć się satysfakcjonującymi efektami odkamieniania.

Inną metodą, używaną przez zwolenników naturalnych środków czyszczących, jest odkamienienie za pomocą octu. Należy wlać jedną szklankę do środka i uruchomić cykl 90°C. Warto mieć jednak na uwadze, że ocet przy dłuższym użytkowaniu ma negatywny wpływ na urządzenie. Przede wszystkim ma właściwości wysuszające, co z biegiem czasu niszczy uszczelki. Może też zmatowić bęben. Raz na jakiś czas, np. kiedy zabraknie odkamieniacza, można skorzystać z octu, jednak nie zalecamy używania go jako jedynego środka odkamieniającego. Na rynku znajduje się wiele alternatywnych produktów, których używanie będzie miało lepszy efekt, a przy tym nie będzie szkodliwe dla środowiska. Podobnie sprawa wygląda z kwaskiem cytrynowym.

Oprócz cyklicznego przeprowadzania procesu odkamieniania, dobrze jest raz w miesiącu uruchomić pralkę na pustym cyklu (bez detergentu i żadnego wkładu), by przepłukać wnętrze z resztek proszku.

Preparaty do pralek

Przedłużanie żywotności pralki

Usuwanie kamienia z pralki to bardzo ważna sprawa, ale oprócz tego istnieją również inne zabiegi konserwacyjne, które warto przeprowadzać. Dlaczego? Po to, aby sprzęt działał bezawaryjnie, cicho i bezproblemowo. Oto krótki spis czynności, które zalecamy wykonywać:

  • Otwieranie drzwiczek po każdym praniu, by umożliwić swobodny przepływ powietrza,
  • Usuwanie brudu z kołnierza (fartucha)
  • Czyszczenie szuflady na proszek z resztek detergentów,
  • Regularne wyciąganie i opróżnianie filtra pompy odpływowej z zanieczyszczeń,
  • Sprawdzanie drożności odpływu oraz węża odpływowego/dopływowego.

Filtry do pralek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x