Święta za pasem – sprawdź sprzęty AGD w domu!

patrycja | 6 listopada 2019

Pewnie zauważasz pojawiające się mikołaje, bałwanki i choinki na sklepowych półkach. Witryny powoli zapełniają się ozdobami, słodyczami i prezentowymi propozycjami z motywem świątecznym. Tak, to już ten moment! Święta za pasem, więc czas pomyśleć o przygotowaniach. A od czego najlepiej je rozpocząć? Od podstaw rzecz jasna! Zatem sprawdź sprzęty AGD w domu, zwłaszcza te, których używasz naprawdę rzadko – najczęściej przy okazji wielkiego świątecznego kucharzenia. Bo potem, pewnie kilka dni przed wigilią może się okazać, że ten ślimak w maszynce do mielenia, to jednak był zepsuty i miałaś naprawić zaraz po świętach, ale wypadło przecież z głowy… No tak.

Co przede wszystkim?

Najpierw skup się na tych urządzeniach, z których nie korzystasz na co dzień. Na przykład wspomniana już wyżej maszynka do mielenia mięsa. Wiele gospodyń ma stare modele ulubionych i sprawdzonych maszynek, które wyciągają praktycznie kilka razy w roku przed większymi przyjęciami. Może się okazać, że  ślimak jest uszkodzony. Albo sitko, albo któryś z elementów obudowy. Niby zauważyłaś ostatnio, miałaś się tym zająć następnego dnia, no ale wiadomo jak jest.

Idąc dalej tym tropem, sprawdź robot kuchenny. To wielofunkcyjne urządzenie, który łączy różne sprzęty AGD w jednym. Na co dzień korzystamy z kilku podstawowych opcji – blender, wyciskarka czy ubijak. Ale kiedy stoi przed nami wyzwanie przygotowania wystawnej kolacji, możemy potrzebować pomocy na przykład robota planetarnego do mieszania ciasta, koktajlera, młynka do kawy czy nawet nadziewaczki do wyrobu kiełbas. Tak, te wszystkie urządzenia możemy odnaleźć w jednym dobrym robocie kuchennym. Sprawdź więc stan tych elementów, z których rzadko korzystasz, żeby mieć pewność, że nie spotka Cię niemiła niespodzianka.

Roboty planetarne – ranking najlepszych.

Bieżące sprzęty AGD

Krok następny to skontrolowanie tego, z czego korzystasz na co dzień. Przede wszystkim piekarnik. Sprawdź stan grzałek – jeśli któraś z nich odmówi posłuszeństwa dzień przed wigilią, to możesz zapomnieć o pieczonym mięsie czy ciastach. Przyjrzyj się także przy najbliższym pieczeniu przełącznikowi funkcji – czy działa poprawnie? Bo wiesz, może wskazuje zły program, albo nieodpowiednią temperaturę? Niby coś tam nie domaga od jakiegoś czasu, ale masz patent na to, jak sobie poradzić z tą małą usterką na co dzień i jesteś przyzwyczajony. Ale złośliwość rzeczy martwych może dopaść Cię w najgorszym momencie, na przykład przed świętami i zepsuć się tak, że żadne domowe triki już nie pomogą.

Święta za pasem - sprawdź sprzęty AGD w domu!

Święta za pasem - sprawdź sprzęty AGD w domu!

Kolejna sprawa to płyta grzewcza / kuchenka. Skontroluj termopary i iskrowniki. Zobacz czy te podstawowe elementy działają poprawnie.

Dalej jest lodówka. Też niezwykle ważne urządzenie, bo u nas świąteczna zima to już nie to samo, co kilkanaście lat temu, kiedy za zamrażarkę robił balkon, bo za oknem był śnieg i minusowe temperatury. Teraz próżno szukać pomocy na tarasie lub balkonie, jeśli lodówka zawiedzie. A jedzenia do przechowywania w chłodnym miejscu przez święta na pewno będzie sporo.

Kolejna sprawa to zmywarka. Niby nieobowiązkowa, bo przecież można myć garnki ręcznie, ale po co? Przecież święta to czas rodzinny, pełen ciepła i miłości otrzymanych od najbliższych, a nie pełnej brudnych naczyń w zlewie i ciepłej wody z płynem. 😉

Święta za pasem - sprawdź sprzęty AGD w domu!

Małe AGD też jest ważne!

Aby móc cieszyć się pysznym smakiem świeżej kawy, zadbaj o ekspres stosunkowo wcześniej. Pamiętaj, żeby go odkamienić i przeprowadzić czyszczenie. Nie udawaj, że nie widzisz tego ciągle migającego powiadomienia 😛 Czysty ekspres to smaczna kawa dla Ciebie, Twojej rodziny i Twoich gości.

Kawa świąteczna

Ostatnia ważna sprawa to żelazko. Bo przecież wypada przeprasować białą koszulę na wigilię. Sprawdź, czy uszczelki są w porządku i nie powodują przecieku. Czy grzałka odpowiednio pracuje i uzyskujesz żądaną temperaturę podczas prasowania. W przypadku tego urządzenia także warto pomyśleć o odkamienianiu. Zbierający się w pojemniku osad przechodzi do poszczególnych podzespołów żelazka i może potem zostać wyrzucony podczas prasowania przez stopę żelazka na śnieżnobiałą koszulę. Nie daj plamy, sprawdź też ten sprzęt!

Święta to czas magiczny. I choć przygotowań jest mnóstwo i często towarzyszy im chaos i zamieszanie, to można przez te tygodnie przejść w miarę spokojnie. Dlatego nie dokładaj sobie nerwów, stresu i dodatkowej pracy. Zadbaj o swoje sprzęty AGD tak, żeby były pomocnikami a nie kulą u nogi.

święta BN

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły