Sposoby na wilgoć w domu

katarzyna | 25 czerwca 2019

To, że wilgoć szkodzi zdrowiu, wie chyba każdy. Powoduje problemy z układem oddechowym oraz infekcje skórne, jest przyczyną złego samopoczucia, utrudnia życie alergikom i astmatykom… Generalnie, nie przynosi nic dobrego. Fakt jest taki, że w mieszkaniu trudno całkowicie zapobiec powstawaniu wilgoci – szczególnie w okresie zimowym. Wtedy, kiedy wietrzenie stanowi duży problem, pranie suszy się w pokoju, a w pomieszczeniach dochodzi do ciągłych zmian temperatur, siłą rzeczy opisywany problem może się pojawić. Co wtedy zrobić? Poznaj sposoby na wilgoć w domu.

Jednorazowe pochłaniacze

Jednym z najprostszych i najtańszych, aczkolwiek chwilowych oraz na dłuższą metę mało ekonomicznych sposobów, są jednorazowe pochłaniacze wilgoci. Jeśli chodzi o formę, w jakiej pojawiają się na sklepowych półkach, do najpopularniejszych należą dwie:

  • Pojemniki, w których u góry znajdują się granulki absorbujące wilgoć, a na dole zbiornik na wodę,
  • Woreczki z żelem krzemionkowym i silikonowymi kuleczkami, idealne do zawieszenia bądź położenia w wybranym przez siebie miejscu.

Zazwyczaj trwałość takich pochłaniaczy to około trzy miesiące, dlatego nie nadają się jako rozwiązanie na dłużej. Stanowią raczej doraźny sposób na poradzenie sobie z problemem. Jakie mają plusy? Na pewno należy do nich cena, bo zaczyna się nawet od 4-5 zł, jednakże gdyby chciało się umieścić takie w całym domu, koszt ten znacznie wzrasta. Trzeba też pamiętać, że w tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Tanie pochłaniacze mają dyskusyjną skuteczność, ale dobrze sprawdzą się w samochodzie, małym pomieszczeniu, szafce bądź szufladzie.

Sposoby na wilgoć w domu
źródło: allegro.pl

Urządzenia do pochłaniania wilgotności

Na rynku znajdują się również specjalne sprzęty, które służą do pochłaniania wilgoci. Ich skuteczność jest o wiele większa, ponieważ te o średniej wielkości potrafią z łatwością zapanować nad całym pomieszczeniem – na przykład salonem czy sypialnią. Wyróżnić można kilka rodzajów, a mianowicie:

  • Pochłaniacz na tabletki – to nowatorskie urządzenie, którego działanie opiera się na prawach fizyki. W środku umieszcza się specjalną tabletkę, wokół której przepływa powietrze. Znajdująca się w nim wilgoć zamieniana jest w płyn i skraplana do specjalnego pojemnika. Jedna tabletka wystarcza na około 2-3 miesiące, następnie musi być wymieniona na nową.
Sposoby na wilgoć w domu
Pochłaniacz wilgoci na tabletki, źródło: allegro.pl
  • Elektryczny pochłaniacz wilgoci (inaczej zwany osuszaczem powietrza) – wersja elektryczna jest najbardziej skuteczna, ale przy okazji i najdroższa. Ma wiele dodatkowych opcji, takich jak automatyczne ocenianie wilgotności w pomieszczeniu czy wyłączanie się po określonym czasie. Można wybierać między wariantami kondensacyjnymi i adsorpcyjnymi. Koszt – od 50 do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości oraz ilości oferowanych funkcji.

Jak osuszyć powietrze
Pochłaniacz wilgoci elektryczny, źródło: amazon.com

Wybierając urządzenie do pochłaniania wilgoci, trzeba brać pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, w którym będzie ustawione. Jeśli dobierze się zbyt małą wersję, wówczas nie będzie spełniała swojej roli prawidłowo i może rozczarować użytkownika.

A co z pleśnią?

Niestety, jak wiadomo, kiedy w pomieszczeniu występuje dużo wilgoci, może pojawić się pleśń. Czy to za meblami, pod dywanem, na suficie czy nawet na ścianach. Najważniejsze, by w takim przypadku jak najszybciej zareagować, ponieważ rozwijające się grzyby są niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. Oto kilka sposobów:

  • Wykorzystanie profesjonalnych środków, na przykład marki Hotrega, pozwalających bezpiecznie wyeliminować szkodliwe bakterie. Do ich zalet należą szybkie i skuteczne efekty, prosta aplikacja oraz wydajność,
  • Ocet – ten kuchenny preparat używany jest nie tylko do gotowania, ale również sprzątania oraz tworzenia domowych środków czystości. Można go również użyć do usunięcia pleśni. Wystarczy rozrobić środek razem z wodą w butelce z atomizerem i spryskać wybrane miejsce.

Pleśń w domu powinna być usunięta jak najszybciej, dlatego nie należy bagatelizować sygnałów jej obecności. Warto jednak zapobiegać i dbać o odpowiednią wentylację w domu przez cały rok.

Sposoby na wilgoć w domu

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x