Saturator do wody – alternatywa dla Soda Stream

katarzyna | 20 stycznia 2020

O sodzie stream pisaliśmy wcześniej. Teraz przyszła kolej na kilka słów o saturatorze do wody. Co to za urządzenie? Do czego jest wykorzystywany? W przeszłości używany za czasów PRL praktycznie w każdym domu. Jak się okazuje w stylu retro gustują nie tylko nasi dziadkowie, ale i miłośnicy dobrego stylu. W sumie to stawiamy hołd saturatorom do wody.

Saturator do wody, czyli właściwie co to?

Młode pokolenie może nie znać tego określenia, ale w kręgach usłyszeć możemy po prostu syfon do wody. Tak syfon był i u mnie w domu, tata chętnie przygotowywał tym sposobem gazowaną wodę, którą pochłaniał hektolitrami. Ja może nie jestem zwolennikiem wody gazowanej, ale zdarza mi się ugasić pragnienie od czasu do czasu sodówką.

saturator do wody
żródło: allegro.pl

Prosta budowa syfonu sprawia, że tutaj w zasadzie nic nie może się popsuć. Mając na myśli – nie może, bo korpus butelki wykonany jest ze stali nierdzewnej. Świetnie prezentuje się w eleganckiej kuchni w stylu vintage i może być eleganckim dodatkiem. Butelka zakończona jest kranikiem oraz dźwignią do pompowania wody. Wewnątrz całej konstrukcji saturatora osadzony jest zawór bezpieczeństwa. Chroni nas przed działaniem wysokiego ciśnienia pochodzące z naboju.

Jak włożyć nabój do saturatora?

Naboje do saturatora są kluczowym elementem, bez którego nie będzie bąbelków CO2. Wszystko uzależnione jest od producenta i jego rozwiązania. Większość rozwiązań wygląda tak, że nabój wkłada się w uchwyt saturatora. Warto stosować naboje dedykowane do marki urządzenia. Będziemy pewni, że wszystko zadziała tak, jak trzeba.

Średnio jeden nabój zawiera 7,5 grama CO2, co wystarcza na przygotowanie w przybliżeniu 1 litra gazowanej wody. W praktyce można przypuszczać, że lepiej wcześniej zaopatrzyć się w kilkadziesiąt naboi do saturatora, bo szybko może zabraknąć pijąc 2 litry dziennie.

naboje do saturatora do wody
źródło: allegro.pl

W sodzie stream wymiana nabojów z CO2 jest troszkę inne, ponieważ nowy nabój wkręcany jest w gniazdo. Przycisk do pompowania gazu jest z przodu i kontrolujemy jego ilość.

Przydatne porady odnośnie saturatora wody

1. Używaj wody przefiltrowanej do saturatora.

Dlaczego ma to znaczenie? Twarda woda niesie ze sobą pokłady kamienia w postaci węglanów wapnia i magnezu. Używając takiej wody do saturatora możemy dosyć szybko zapchać kranik i w konsekwencji pić wodę z osadem.

2. Woda z dzbanka filtrującego jest najlepsza.

3. Dzbanek możesz zastąpić zwykłą wodą, która wcześniej odstała i zdążyła „osiąść”.

4. Nie wlewaj gorącej wody do saturatora, optymalna temperatura to 10-15 stopni.

Saturator do wody jest świetną alternatywą dla wody butelkowanej ze sklepu. Nie trzeba nosić ciężkich butelek i jednocześnie nie produkuje się plastiku. Dla środowiska to bardzo dobra informacja, ponieważ składowanie śmieci i neutralizacja ich wcale nie jest taka prosta.

Podziel się ze mną ciekawymi poradami na temat saturatora do wody. Może używasz u siebie i warto zwrócić uwagę na dodatkowe rzeczy? Dla tych, co stoją przed wyborem zakupem, odsyłam do artykułu o sodzie stream – sprawdź, jak wypadły testy.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x