Pralka Candy kody błędów

aleksandra | 29 stycznia 2021

Sytuacja, w której na wyświetlaczu urządzenia pojawia się tajemniczy, złowrogi komunikat, nigdy nie jest przyjemna. Tym bardziej, że bardzo często nie wiadomo jak zareagować i co zrobić, aby poradzić sobie z tym problemem. W większości przypadków tego typu informacja niestety zwiastuje awarię, ale nie zawsze – czasami wystarczy czyszczenie czy przeprowadzenie kilku zabiegów konserwacyjnych. W poniższym artykule przeczytasz, jakie kody błędów pojawiają się w pralkach Candy i co one oznaczają.

Podstawowe kody błędów

W urządzeniach tego producenta można wyróżnić cztery podstawowe komunikaty, które są w 99% uniwersalne dla różnych modeli pralek Candy. Pozostałe, o których powiemy później, są przypisane do konkretnych serii produktowych i często się zdarza, że mają inne wyjaśnienia. Na początek skupmy się jednak na tych powszechnych.

Kod 01 (E7) – problem z zamknięciem drzwi

Aby pralka mogła wystartować program, blokada elektromagnetyczna musi dać sygnał, że drzwi zostały prawidłowo zamknięte. Dopiero wtedy rozpocznie się właściwy cykl. Kiedy więc urządzenie nie otrzyma takiej informacji, wyświetli się błąd 01. Co może go powodować?

 • Uszkodzenie mechaniczne zamka, np. jego ułamanie, wyszczerbienie czy wyrobienie,
 • Awaria blokady elektromagnetycznej, która zwykle bierze się ze zwarcia,
 • Źle działające drzwiczki (mogła zniszczyć się tuleja, sworzeń albo mocowanie), zużyty fartuch.

Kod 02 (E2) – błąd dopływu wody

Ten komunikat wiąże się z nieprawidłowym napełnianiem urządzenia wodą. Albo nie dopływa ona wcale, albo robi to o wiele za wolno, co zaburza prawidłowy obieg wody. Oto najpopularniejsze przyczyny:

 • Zgięty, zapchany lub nieprawidłowo podłączony wąż dopływowy,
 • Awaria elektrozaworu, który odpowiada za otwieranie i zamykanie dopływu wody podczas programu,
 • Uszkodzony hydrostat (presostat), regulujący poziom wody.

Kod 03 (E3) – nieprawidłowe odprowadzanie wody

W pralce jedną z podstawowych czynności jest odprowadzenie wody, po którym następuje odwirowanie. Kiedy sprzęt nie wykonuje tego procesu we właściwy sposób, ubrania będą całkowicie mokre lub z bębna wypłynie woda, co spowoduje zalanie łazienki. Dlaczego tak się dzieje?

 • Filtr pralki, który znajduje się zazwyczaj na dole po prawej stronie urządzenia, uległ zanieczyszczeniu lub zapchaniu. W większości przypadków wystarczy go wyjąć, dokładnie umyć pod bieżącą wodą i zamontować z powrotem,
 • Wąż odpływowy zatkał się, zagiął bądź nie jest właściwie podłączony,
 • Pompa odpływowa uległa awarii.

Kod 04 (E4) – alarm przeciwzalaniowy

Kod 04 wyświetla się w momencie, w którym podniesie się czujnik przeciwzalaniowy (pływak). Oznacza to, że w wanience pralki zebrała się woda. Wówczas warto skontrolować, czy pływak nie zabrudził się lub nie uszkodził, co mogłoby spowodować jego nieprawidłowe działanie. Jeśli nie widać na nim żadnych wad, zalecamy rozkręcić urządzenie i sprawdzić, w którym miejscu dochodzi do wycieku.

Pralka Candy kody błędów

Pralka Candy – pozostałe kody błędów

Oprócz wyżej wymienionych, w pralce Candy można wyróżnić także inne kody błędów. Są rzadziej spotykane, ale wciąż stosunkowo popularne. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że ich trafność różni się w zależności od urządzenia. Najpierw należy sprawdzić informacje, zawarte w instrukcji obsługi.

Błąd 05 – uszkodzony czujnik NTC

Czujnik NTC to nic innego jak czujnik temperatury. Do jego zadań należy odczytywanie danych na temat temperatury i przekazywanie ich do termostatu w celu aktywacji grzałki. Kiedy przestaje właściwie działać, w oczy rzuca się kilka objawów:

 • Zbyt zimna woda, przez co ubrania nie są doprane,
 • Za gorąca woda (para uciekająca przez drzwiczki),
 • Pralka zacina się i ma problem z przechodzeniem do kolejnych etapów.

Wymiana czujnika NTC nie należy do najprostszych, ale przy odrobinie wprawy uda się to wykonać w domu.

Błąd 06 – problem z elektroniką

Tutaj błąd wskazuje na uszkodzone oprogramowanie (moduł sterowania, PCB) albo jego okablowanie. Niestety, naprawy z zakresu elektroniki są trudne i zazwyczaj wymagają wezwania fachowca.

Błąd 07 – usterka silnika

Większość pralek Candy posiada tradycyjny silnik szczotkowy, więc kiedy wyświetli się komunikat 07, zalecamy sprawdzić szczotki. Jeśli są za krótkie, potrzebna będzie wymiana. Warto również ocenić stan okablowania i zobaczyć, czy część nie jest zablokowana.

Pralka Candy kody błędów

Błąd 08 i 09 – uszkodzony tachogenerator/triak silnika

Tachogenerator silnika odpowiada za pomiar prędkości obrotowej, a triak jest półprzewodnikiem, który działa jako przekaźnik i regulator mocy prądu stałego. Dla tych elementów przypisane są odpowiednio kody 08 i 09. Żeby samodzielnie je wymienić, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę – inaczej może okazać się to zbyt skomplikowane.

Błąd 13 – zakłócenie komunikacji między modułami

Standardowo pralka posiada dwa moduły sterowania (programator, na którym wybiera się konkretny program, a także płytkę PCB). Jeżeli wyświetlił się błąd 13, oznacza, że ich wzajemne oddziaływanie zostało zaburzone.

Błąd 14 – problem z grzaniem wody

Żeby pranie mogło zostać dobrze i skutecznie wyprane, pralka musi podgrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Komunikat 14 wiąże się z tym, że urządzenie nie jest w stanie wykonać tego procesu, co może skutkować plamami na ubraniach przez nierozpuszczony proszek. Bardzo często cykl po prostu się zatrzyma, bo pralka ma zaprogramowane, by nie pracować w zimnej wodzie. Jakie są potencjalne przyczyny takich problemów?

 • Uszkodzona grzałka,
 • Niesprawny czujnik temperatury (NTC),
 • Przepalony przekaźnik grzałki na module sterującym.

Błąd 16 – zwarcie na grzałce

Niestety, w obwodzie grzejnym może dojść do zwarcia. W końcu pralka pracuje w środowisku wodnym, gdzie łatwo o tego typu awarie. Najczęściej przyczyną jest grzałka, która w momencie zwarcia wyrzuca korki w mieszkaniu. Po jej wymontowaniu są widoczne przepalenia i czuć nieprzyjemny zapach spalenizny.

A co z kontrolkami?

Niektóre modele pralek Candy, zamiast w wyświetlacz, są wyposażone w lampki LED (kontrolki). Wówczas kod błędu jest sygnalizowany migotaniem wszystkich diod LED – tyle razy, ile wynosi kod błędu z 5-sekundowymi przerwami (np. błąd 2 = dwa migotania -> pauza 5 sekund -> dwa migotania itd.).

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Jak usunąć blond z pralki cendi