Niezbędne środki do konserwacji zmywarki

aleksandra | 27 marca 2020

Dbanie o prawidłową konserwację zmywarki jest bardzo ważne. Ma ona bowiem nieustanny kontakt z wodą, która zawiera różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak piasek czy wapienne osady. Nagromadzone resztki jedzenia również stanowią zagrożenie dla działania sprzętu, a do tego gniją i brzydko pachną. Jakie preparaty stosować, aby zapewnić urządzeniu odpowiednie warunki do działania? Podpowiadamy! Oto niezbędne środki do konserwacji zmywarki.

Płyn nabłyszczający

Używanie tego środka jest bardzo często bagatelizowane ze względu na stosowanie tabletek 3w1. Jednakże warto raz na jakiś czas sięgnąć po dedykowany płyn nabłyszczający. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że oprócz swojego głównego zadania, polegającego na dodawaniu naczyniom blasku, przyspiesza również ich schnięcie. Dzięki temu szklanki czy talerze po skończonym myciu są szybciej suche i gotowe do włożenia do szafki.

Dodatkowo, płyn nabłyszczający zapobiega powstawaniu zacieków, co przyda się szczególnie podczas szykowania przyjęcia czy świąt. Wówczas nie trzeba martwić się o nieelegancki wygląd kieliszków. Przy okazji środki tego typu pozostawiają po sobie przyjemny zapach.

Nie ma przeciwwskazań, aby używać płynu łącznie z tabletkami 3w1. Wręcz przeciwnie! Stosowanie ich jednocześnie będzie przynosiło lepsze efekty oraz bardziej wyraziste nabłyszczenie.

Środki niezbędne do konserwacji zmywarki

Środek czyszczący i odkamieniający

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, zmywarka szybko się brudzi. Zarówno z powodu jedzenia, jak i osadów oraz kamienia, występującego w wodzie. Nagromadzony brud osadza się na podzespołach, co może spowodować:

  • Awarię (np. przepalenie grzałki czy uszkodzenie pompy),
  • Większy pobór energii elektrycznej,
  • Brzydki zapach wewnątrz komory,
  • Niedokładnie umyte naczynia.

Raz na jakiś czas – najlepiej raz w miesiącu – warto więc użyć specjalnego środka czyszczącego. Może być to zarówno płyn, jak i odkamieniacz w proszku czy granulkach. Odpowiednia konserwacja gwarantuje przedłużoną żywotność podzespołów oraz większą wydajność zmywarki.

odkamieniacz

Sól do zmywarki

Jeśli już o kamieniu mowa, jednym z najważniejszych preparatów do zmywarki jest sól. To specjalny środek pod postacią grubych kryształów, mający za zadanie zmiękczać wodę. Robi to za pomocą jonów sodu, które przenikają do wymiennika jonowego, znajdującego się w urządzeniu. Oczywiście sól w żaden sposób nie wpływa na smak wody, a więc nie trzeba się martwić, że talerze po wyjęciu będą słone.

Produkt ten jest bardzo wydajny i ekonomiczny. Ze względu na to, że producenci zazwyczaj sprzedają go w dużych opakowaniach, posłuży przez długi czas. Częstotliwość dosypywania zależy od modelu zmywarki i ilości przeprowadzanych myć. Nowoczesne urządzenia o braku soli informują na wyświetlaczu.

Środki niezbędne do konserwacji zmywarki

Odświeżacz powietrza

Zapach we wnętrzu zmywarki jest bardzo ważny. Nie tylko dlatego, że mogą nim przesiąknąć naczynia, na które przecież później kładzie się jedzenie, ale również ze względu na sam komfort użytkowania. Po otwarciu drzwiczek, zamiast przykrej woni, lepiej jest czuć przyjemny aromat, np. cytrynowy. Wówczas milej wkłada i wyciąga się naczynia, a także usuwa zanieczyszczenia z filtra oraz innych części eksploatacyjnych.

Najpopularniejszą formą, w której występują odświeżacze do zmywarki, jest zawieszka. Zahacza się ją o górny kosz. To proste i tanie, ale za to bardzo skuteczne rozwiązanie.

odświeżacz powietrza finish

Odpowiednie kapsułki

Niezbędne środki do konserwacji zmywarki to oczywiście także tabletki. Ich stosowanie jest bardzo proste oraz skuteczne. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele różnych wersji tego preparatu. Od klasycznych, zawierających jedynie substancje myjące, do których trzeba osobno dokupić sól i środek nabłyszczający, do wariantów 2w1 i 3w1. Każdy na pewno znajdzie odpowiedni dla siebie.

Przy wyborze kapsułek warto zwrócić uwagę na ich formę: mogą być bowiem żelowe lub pod postacią tabletek.

Środki-niezbędne-do-konserwacji-zmywarki

Środek odtłuszczający

Jedną z najgroźniejszych substancji, z którą każdego dnia musi mierzyć się zmywarka, jest tłuszcz. Po pierwsze dlatego, że trudno zmyć go z naczyń, szczególnie gdy zaschnął. Po drugie, jeśli jego złogi zaczną zbierać się w odpływie, na filtrze bądź w wężach, może dojść do awarii. Mniejsze ciśnienie wody, złe działanie pompy czy niezadowalające efekty mycia to tylko niektóre z potencjalnych zagrożeń.

Aby ich uniknąć, warto przynajmniej raz na 6 miesięcy zastosować specjalny środek odtłuszczający. Zwykle występuje on w postaci proszku, który wsypuje się do pustej komory. Pod wpływem temperatury (min. 60 stopni), granulki rozpuszczają się i tym samym usuwają tłuszcz, rozbijając jego cząsteczki.

odtluszczacz do zmywarki

Smar konserwujący

Woda oraz wysoka temperatura to warunki, które sprzyjają korozji i szybszemu niszczeniu się podzespołów. Na szczęście można je przed tym uchronić, stosując smar konserwujący, czyli profesjonalny środek, mający za zadanie zabezpieczać elementy urządzenia przed rdzą oraz zmniejszać tarcie podczas pracy. Służy wyłącznie do użytku wewnętrznego, głównie do simmeringów i łożysk.

Konserwacja części eksploatacyjnych zmywarki gwarantuje ich dłuższą żywotność, a także cichą pracę sprzętu i brak porysowanych naczyń. Zapobiega również szybszemu niszczeniu się koszy.

kolka zmywarki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments