Lodówka to jedno z podstawowych sprzętów AGD. Jest obecna chyba w każdym domu. Pełni bardzo ważna rolę, bo trzymamy w niej produkty, z których potem przygotowujemy potrawy. Ważne jest więc, żeby odpowiednio to jedzenie przechowywać. Dlatego producenci prześcigają się w coraz to nowych pomysłach na dodatkowe funkcje, jakie posiadają oferowane przez nich chłodziarki-zamrażarki. A z dodatkowymi funkcjami często wiążą się dodatkowe części wyposażenia sprzętu oraz nie zawsze zrozumiałe nazewnictwo. Dlatego dziś opowiem o tym, jak nazywają się szuflady w lodówce.
Szuflada na warzywa
Jest chyba jedną z najbardziej znanych części. Z pewnością dlatego, że znajdziemy ją w każdym modelu. Jest to dosyć duża i pojemna szuflada na warzywa do lodówki, znajdująca się najczęściej w dolnej części chłodziarki. Przechowujemy w niej oczywiście warzywa i owoce. Dlaczego? Wiele produktów zachodząc w reakcję z innymi artykułami spożywczymi szybciej się psuje. Tak jest z niektórymi owocami i warzywami. Aby dłużej zachować ich świeżość, producenci oferują osobne szuflady w lodówce.
Komora zero
Większość produktów znajdujących się w chłodziarce najbardziej lubi temperaturę ok 4ºC. Jednak nie wszystkie. I dla tych „wybrednych” producenci oferują komorę zero, czyli dodatkową szufladę, w której jak nazwa wskazuje jest 0ºC. W tej komorze najlepiej przechowywać mięso i ryby, które dodatkowo wydzielają specyficzny zapach – będzie więc lepiej dla wszystkich, jeżeli zostaną odseparowane od reszty produktów.
Chiller
Znany też pod nazwą „komora świeżości”. Działa na podobnych zasadach jak powyższa „komora zero”. W chillerze panuje nieco niższa temperatura, odpowiednia do przechowywania produktów świeżych i surowych, przeznaczonych do późniejszej obróbki.
Komora Biofresh
Charakteryzuje się poziomem wilgotności odpowiednim dla warzyw, owoców, ryb czy mięs. Dzięki temu wspomniane produkty na dłużej zachowują swoją świeżość. W tej komorze, podobnie jak w Komorze Zero, panuje temperatura 0ºC. Ma zbliżone działanie do powyższych rozwiązań, jednak charakterystyczną cechą jest tu poziom wilgotności.
Balkoniki
Te na górze często wyposażone są w specjalną plastikową wkładkę na jajka. W górnym balkoniku przechowujemy produkty o małej wadze lub niewielkie słoiczki. W kolejnych półkach trzymamy artykuły o większych gabarytach. Z kolei balkonik znajdujący się na samym dole jest przeznaczony na butelki (napoje, mleko, olej etc.).
UWAGA! Pamiętaj, że nie należy przechowywać zbyt wielu ciężkich produktów na drzwiach chłodziarki, ponieważ grozi to uszkodzeniem zawiasów i osunięciem się drzwi.