Czy można pić wodę z kranu?

anna | 4 października 2019

Mówi się, że każdy dorosły człowiek powinien pić minimum 1,5 litra wody dziennie, a w okresie letnim nawet więcej. Prawdą jest, że picie wody jest bardzo ważne z wielu powodów. Nie tylko gasi ona nasze pragnienie, ale także reguluje przemianę materii i wpływa na urodę. Tak, na urodę, ponieważ regularne picie dużych ilości wody, zmniejsza cellulit – panie na pewno to wiedzą. ? A czy zastanawiasz się, jaka woda jest najlepsza? I czy to ma w ogóle znaczenie, którą wodę ze sklepowych półek pijemy? No i najważniejsza sprawa – czy można pić wodę z kranu? To ostatnie pytanie budzi zawsze największe kontrowersje. Sprawdźmy zatem.

Dlaczego woda?


Człowiek składa się głównie z wody. Tak to prawda, bo woda stanowi ok. 60% masy ciała dorosłego człowieka. Jest więc absolutnie niezbędna do życia, ponieważ odpowiada za transport składników z pożywienia do komórek ciała. I owszem, możemy spożywać różne napoje – kawę, herbatę, soki i wiele innych. Ale prawda jest taka, że woda jest najzdrowsza.

Dlaczego więc warto pić wodę z kranu?

  • jest naturalna – nie zawiera cukrów i innych zbędnych składników. Jest więc najlepszym płynem, który powinniśmy dostarczać do naszego ciała.
  • oczyszcza nasz organizm – dzięki częstemu piciu wody pozbywamy się toksyn.
  • odchudza – duża ilość spożywanej wody reguluje nasz metabolizm i poprawia trawienie. Dodatkowo woda hamuje apetyt.
  • poprawia sprawność fizyczną – bo przecież nie bez powodu osoby, które trenują, spożywają wodę w trakcie ćwiczeń. Poza tym, nawet Ci, którzy, nie uprawiają sportu powinni pamiętać o regularnym piciu wody, ponieważ odwodnienie ma bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia fizycznego. Wówczas spada wydajność oraz obniża się ciśnienie krwi, co w efekcie prowadzi do omdlenia.

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu

Czy można pić wodę z kranu?


Wiele osób utrzymuje, że tzw. „kranówka” jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Podobno może wywołać poważne zatrucia i choroby takie jak na przykład salmonella. To przekonanie wzięło się jeszcze z lat 80-tych, kiedy to jakość wody nie była tak bardzo kontrolowana, jak dziś. Fakty są takie, że obecnie woda kranowa przechodzi przez wiele procesów filtracji, a jej jakość jest rzetelnie kontrolowana. Zwłaszcza przed jej wpuszczeniem do obiegu oraz w trakcie transportu przez sieć wodociągową. Wiele badań przeprowadzonych przez sanepid wskazuje jasno, że w wodzie kranowej nie znajdziemy bakterii z grupy coli, Escherichia coli, ani bakterii kałowca. A to właśnie te żyjątka są odpowiedzialne za zatrucia i choroby. Zatem badania prowadzone w ostatnich latach jasno wskazują, że można pic wodę z kranu, bo nie jest ona szkodliwa dla człowieka.

Woda-z-dozownika-ma-dziwny-posmak

Ale, ale…


… jest jeszcze jedna dość ważna rzecz. To, że toń wodna jest stale badana, a jej wyniki są pozytywne, to jedna sprawa. Natomiast stan rur i bakterie w nich zawarte, to zupełnie inna para kaloszy. Umówimy się, mało kto wymienia instalację wodną co kilka miesięcy. Ok, nikt tego nie robi. Co więc znajdziemy w tych rurach? Na przykład grzyby, bakterie czy pierwotniaki. I są one często odporne na dezynfekcję wody. Jakie są zagrożenia? Na przykład zatrucie pokarmowe, silna biegunka oraz wymioty.

Najlepszym płynem do picia jest naturalna woda

Jeśli więc nie jesteś pewny, czy możesz pić wodę z kranu w swoim miejscu zamieszkania, możesz zawsze odpłatnie przebadać ją w sanepidzie. Możesz także zaopatrzyć się w dzbanki filtrujące wodę. Ich koszt nie jest wysoki, a jeden filtr wystarcza na ok. miesiąc użytkowania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gośka

Jestem fanką filtrowania wody, nie rozumiem picia wody z plastikowych butelek. Aczkolwiek jestem fanką odwróconej osmozy – najdokładniejszy system filtracji jaki jest. Mam jeszcze osmozę z mineralizatorem, więc to rozwiązanie na 5+ 🙂 Polecam, jeśli ktoś chce mieć 100-procentową pewność jakości swojej wody 🙂