Czy już wszystko wiesz o nawilżaczach powietrza? 2019-01-04

Czy już wszystko wiesz o nawilżaczach powietrza?

Nastał okres zimowy, a to jest równoznaczne z sezonem grzewczym. Kiedy odkręcamy w domu kaloryfery, żeby było nam cieplej, pozbawiamy też niestety nasze pomieszczenia wilgoci. A odpowiedni poziom wilgoci w domu jest niezwykle ważny! Tu z pomocą przychodzi nam nawilżacz powietrza. Jest to zbawienne urządzenie podczas sezonu zimowego. Czy wiesz jak ono działa, co jest ważne, jak z niego korzystać? Sprawdź, czy już wszystko wiesz o nawilżaczach powietrza i wybierz najlepszy dla siebie.

Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Odpowiedni poziom nawilżenia powinien wahać się w granicach 40-60%. Jeśli jest mniejszy, nasz organizm z pewnością to odczuje. Głównie w obrębie gardła i dróg oddechowych. Pojawia się wówczas uczucie wysuszenia, drapanie w gardle. Dlaczego tak się dzieje? Śluzówka gardła ma za zadanie chronić nasz organizm przed różnymi bakteriami i wirusami. Aby działała jak najlepiej, musi być nawilżona. Dlatego też tak ważne jest dbanie o odpowiednią wilgoć w pomieszczeniu, ponieważ jej brak może doprowadzić do chorób płuc i dróg oddechowych.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze tradycyjne – są wykonane z ceramicznego lub stalowego tworzywa. Jest to zwykłe naczynie, do którego nalewamy wodę i wieszamy na kaloryferze. Ciepło wychodzące z kaloryfera ogrzewa naczynie, z którego zaczyna parować woda. Ich zaletą jest niska cena i niewielkie, praktycznie zerowe koszty utrzymania.
Nawilżacze ewaporacyjne – są wyposażone we wkład z filtrem, który zasysa i nawilża wodę przy pomocy specjalnego wentylatora. W ten sposób wytwarza się para wodna.
Nawilżacze parowe – podgrzewają wlewaną wodę i zamieniają ją w parę wodą. Ich największą zaletą jest to, że wytwarzana para wodna jest sterylna. Ten rodzaj nawilżacza idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym.
Nawilżacze ultradźwiękowe – działa dzięki wytwarzaniu fal dźwiękowych, które wykorzystuje się do rozbijania cząsteczek wody. W ten sposób tworzy się delikatna mgiełka. Posiada regulację poziomu nawilżenia. Jest cichy i nie zużywa zbyt dużo prądu.

Jak ustawić nawilżacz powietrza?

Jeśli mamy na myśli miejsce w domu, to należy wybrać takie, w którym nawilżacz nie będzie blisko tapety, kaloryfera czy półki z książkami. Wprawdzie dzisiejsze modele nie rozprowadzają na tyle mocno stężonej mgiełki wody, aby doszło do zniszczenia papieru, jednak lepiej zachować bezpieczną odległość. Również dlatego, że odpowiednie ustawienie parametrów nawilżacza wcale nie jest takie proste jakby się wydawało.

Jak czyścić nawilżacz powietrza?

Aby nawilżacz działał jak najlepiej, należy dbać o jego czystość i regularną wymianę filtrów. Filtr czyścimy raz w miesiącu. Wystarczy umyć go pod bieżącą wodą. Natomiast wymieniamy raz w roku. To zapewni bezpieczne korzystanie z nawilżacza i pewność, że otrzymujemy czyste i zdrowe powietrze w mieszkaniu.

Czy już wszystko wiesz o nawilżaczach powietrza?
5 (100%) 2 votes
avatar
Patrycja

Od zawsze interesowała się tym, jak działa pralka czy zmywarka. Najpierw naprawiała, a dopiero potem wymieniała na nowy model. Ciekawość do majsterkowania z pewnością wzięła się z ciekawości do świata. Lubi zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać swoje pasje. Realistka z głową w chmurach, chaotyczna organizatorka, pragmatyczna marzycielka. Humanistka, która pisze o sprzęcie AGD.

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii. Zgadzam się x