Nawilżacz powietrza w domu to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to sezon grzewczy jest w pełni. Wówczas z powodu odkręconych kaloryferów dochodzi do wysuszania powietrza. Odczuwamy to z pewnością na sobie, czyli w obrębie gardła i dróg oddechowych. Ten z pozoru mały dyskomfort, może okazać się poważny w skutkach! Musimy pamiętać, że śluzówka gardła chroni nasz organizm przed bakteriami. A najlepiej działa, kiedy jest odpowiednio nawilżona. W przeciwnym razie nie spełnia należycie swojej roli, w związku z czym do płuc dociera więcej bakterii. Dlatego też w sezonie grzewczym niezastąpiony jest nawilżacz powietrza, który odpowiednio nawilża pomieszczenie.
Co daje jonizacja w nawilżaczu?
Przede wszystkim wytwarza bardzo korzystne dla zdrowia jony. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy w domu jest po prostu zdrowsze i zdecydowanie czystsze. Zjonizowane powietrze jest naładowane ujemnie, dzięki czemu ma mniej bakterii i wspomaga regenerację organizmu. Mówi się, że odpowiedni poziom nawilżenia powinien wahać się między 40% a 60%. Warto zatem zadbać o taki poziom, szczególnie kiedy w domu mieszkają małe dzieci lub alergicy.
Jak używać olejków w nawilżaczu?
W wielu nawilżaczach jest możliwość stosowania olejków eterycznych. Wspomagają one nawilżanie powietrza i mają bardzo korzystny wpływ dla zdrowia. Najczęściej stosowane są olejki sosnowe lub eukaliptusowe. Olejki te dodaje się do wody. Wystarczy wlać kilka kropel. Ważne jest jednak, aby sprawdzić przed dodaniem w zaleceniach producenta, czy w danym modelu nawilżacza można stosować olejki. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia sprzętu.
Jak często wymieniać filtr w nawilżaczu powietrza?
Aby nawilżacz powietrza odpowiednio spełniał swoją rolę, należy regularnie czyścić i wymieniać filtr. Czyścić możemy raz w miesiącu pod bieżącą wodą. Natomiast wymienić na nowy powinniśmy raz w roku. Na rynku są dostępne modele nawilżaczy, wyposażone w alarm sygnalizujący konieczność wymiany filtra.
Dlaczego lampka w nawilżaczu świeci się na czerwono?
Nawilżacze powietrza różnią się między sobą modelami i funkcjami, jakie posiadają, ale wiele elementów mają wspólnych. I tak kiedy zapali się na czerwono lampka kontrolna, to prawie zawsze oznacza to brak wody. Wówczas należy po prostu uzupełnić wodę w pojemniku. Czasem przyczyną może być też niedomknięta pokrywa, popraw ją a na pewno zniknie czerwone światełko.