Naprawa płyty indukcyjnej

katarzyna | 21 lutego 2017

Płyta indukcyjna to urządzenie coraz częściej spotykane w gospodarstwach domowych. Nowoczesne kuchnie wyposażone są w płyty, które pięknie komponują się z blatem kuchennym. Urządzenie zastępuje powoli tradycyjne kuchnie gazowe i elektryczne. Płyta indukcyjna posiada kilka istotnych zalet:


Płyta indukcyjna – za i przeciw

  • Jest energooszczędna,
  • Nagrzewa się tylko w miejscu, w którym stoi naczynie,
  • Czas gotowania zazwyczaj jest krótszy niż w przypadku typowych kuchenek,
  • Dzięki płaskiej powierzchni utrzymanie urządzenia w czystości nie sprawia najmniejszych problemów,
  • Ważne jest również to, że pola grzewcze nie nagrzewają się podczas gotowania, co znacznie zmniejsza ryzyko poparzeń.

Główna wada urządzenia to jego cena. Płyty indukcyjne są stosunkowo drogie, choć ich ceny spadają z roku na rok. Ponadto należy pamiętać o tym, że do płyt konieczne jest użycie garnków dedykowanych specjalnie dla tego typu kuchenek. Ich koszt jest również zazwyczaj wyższy niż tradycyjnych naczyń kuchennych.

Na płycie indukcyjnej wyświetla się kod błędu

Płyta indukcyjna jako urządzenie elektryczne może być awaryjne. Oczywiście nie zdarza się to często, ale czasami konieczny staje się zakup części do płyty indukcyjnej oraz naprawa sprzętu. Co zrobić w przypadku, gdy na naszej płycie, po jej włączeniu, pojawia się błąd na wyświetlaczu? W pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją obsługi, która powinna być dołączona do urządzenia przez producenta.

Często tam można znaleźć praktyczne wskazówki rozszyfrowujące kody błędów. Powinny one pomóc w diagnozowaniu przyczyny. Niestety czasami okazuje się, że usterka jest poważna i konieczna jest naprawa płyty indukcyjnej, a najczęściej wiąże się to z koniecznością wymiany modułu. Warto w takiej sytuacji znaleźć odpowiedni sklep z częściami AGD i RTV, w którym można kupić dobrej jakości moduł w rozsądnej cenie.

źródło: franke.com

Płyta indukcyjna nie grzeje

Innym rodzajem awarii, który również należy do najczęściej wymienianych problemów z płytami indukcyjnymi jest niewłaściwe działanie urządzenia, czyli brak reakcji. W przypadku gdy płyta indukcyjna przestaje grzać, staje się bezużyteczna. Jak więc możliwie szybko poradzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim należy wyeliminować podstawowe przyczyny, które mogły mieć wpływ na nieprawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Należy sprawdzić, czy do urządzenia dochodzi prąd i czy płyta nie wyłączyła się, ponieważ włączona była funkcji timera.

Jeżeli wyeliminujemy dwie najprostsze przyczyny, problemu należy szukać dalej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie wlotów powietrza. Ich zablokowanie może być przyczyną awarii. Wreszcie mogło dojść do przegrzania płyty. W takiej sytuacji należy odłączyć urządzenie i spróbować uruchomić je ponownie za jakiś czas. Jeśli powyższe wskazówki nie pomogą, należy rozważyć naprawę płyty indukcyjnej w serwisie.

Wybijanie bezpieczników – czy konieczna jest naprawa płyty indukcyjnej?

Podczas użytkowania płyt indukcyjnych czasami pojawia się problem w postaci wybijania bezpieczników. Niestety jest to usterka uniemożliwiająca zwykłe użytkowanie urządzenia. Czy w tym przypadku należy wymienić części do płyty indukcyjnej i dokonać naprawy? Nie zawsze. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być po prostu słabe bezpieczniki. Warto sprawdzić, jakie bezpieczniki zaleca do swoich płyt dany producent. Może się okazać, że instalacja elektryczna nie radzi sobie z ze sprzętem, a płyta jest w pełni sprawna. Odpowiedź nie jest jednak oczywista. Przyczyna wybijania bezpieczników może tkwić również w samej płycie. Czasami nieprawidłowe działanie spowodowane jest niesprawnym tranzystorem IGBT lub uszkodzonymi mostkami prostowniczymi.

Pęknięte szkło – wymiana części do płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna posiada wiele zalet, ma jednak jedną istotną wadę – szklana płyta może ulec zniszczeniu np. za sprawą działania zewnętrznej siły. Jeśli pęknięcie jest niewielkie istnieje szansa, że płyta nadal będzie działała, jednak w większości przypadków konieczna może być wymiana płyty. Koszt wymiany tej części do płyty indukcyjnej może być duży.

Warto sprawdzić w renomowanych sklepach specjalizujących się w sprzedaży akcesoriów i części do sprzętów RTV i AGD, jaki jest koszt nowego szkła ceramicznego do płyty indukcyjnej i jaką dokładnie część kupić, tak by idealnie pasowała do naszego urządzenia. W sklepie north.pl czekają na Państwa specjaliści, którzy chętnie pomogą w odpowiednim dopasowaniu produktu.

Zobacz inne nasze artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.9 / 5. Liczba głosów: 50

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Wojciech

Poszukuję szkła do płyty FHSM 604 41 firmy Franke. Gdzie to dostanę

Martyna

Proszę o podanie wszystkich oznaczeń z tabliczki znamionowej, załączenie jej tutaj lub o przesłanie jej zdjęcia z zapytaniem na [email protected].

Piotr

Mam Beko HII64405AT od 5 lat, spalony bezpiecznik na płytce i tranzystor IGBT (przez złe użytkowanie). Wszystko naprawiłem, płyta działa, ale wentylator pracuje na wolnych obrotach cały czas. Podejrzewam problemy z termostatem przy polach grzewczych. Czy wymiana przegrzanych induktorów coś pomoże? Czy trzeba szukać gdzieś indziej?

Magda B.

Trudno powiedzieć. Może problem leży w samym wentylatorze.

Marek

Moja płyta Beko po 7-io letnim użytkowaniu wyrzuciła bezpiecznik. Po włączeniu go i ponownym uruchomieniu płyty był trzask i wyrzucony bezpiecznik 100 a w głównej skrzynce przy liczniku. Co mogło być przyczyną i czy jest sens jej naprawy.

Sabina

U mnie to samo po 6 letnim użytkowaniu.

Marcin

No i co z kuchenka? Naprawiona? Jaki koszt naprawy?

Marcin

No i co z kuchenka? Naprawiona? Jaki koszt naprawy?

yougi

U siebie mam indukcję electroluxa 600 PURE Bridge i odkąd ją mam to nie była ani razu w naprawie, dobry sprzęt po prostu się nie psuje 🙂

9
0
Będę wdzięczny za komentarze.x