Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu lodówki powinniśmy dokładnie zastanowić się nad swoimi możliwościami i potrzebami. Dopiero, gdy uda nam się jasno je określić będziemy w stanie zawęzić swoje oczekiwania na tyle, aby nasz wybór okazał się satysfakcjonujący. Jakie są istotne parametry, które należy mieć na uwadze kupując lodówkę?
Wymiary lodówki
Nie każdy potrzebuje dużej lodówki. W przypadku małego mieszkania z małą kuchnią duże gabaryty urządzeń AGD mocno ograniczają przestrzeń, której domownicy i tak mają do dyspozycji niewiele. Jeśli jednak mamy liczną rodzinę – duża lodówka okaże się niezbędna niezależnie od tego, jak rozległe lokum posiadamy. Wtedy warto rozważyć zakup lodówki typu side-by-side. Standardowe lodówki mają 60 cm szerokości i wysokości do 1,8 m. Chłodziarko – zamrażarki są nieco szersze w swojej konstrukcji i 90 cm szerokości to takie minimum.
Lodówki pod zabudowę również będą różnić się o te dodatkowe centymetry z uwagi na front meblowy. Wszystkie takie niuanse trzeba mieć na uwadze przed zakupem lodówki, aby później nie zmieniać aranżacji a co najgorsze nie zmieniać zabudowy kuchennej. Lodówki podblatowe będą dobrym rozwiązaniem dla singli, których często w domu nie ma. Małe gabaryty urządzenia i wysokość max. 84 cm zmuszają do ograniczonej przestrzeni roboczej na przechowywanie żywności.
Budowa lodówki
Lodówki różnią się od siebie w zależności od wbudowanych podzespołów oraz użytych technologii. Wszystko dąży do uzyskania, jak najlepszych warunków klimatycznych dla pożywienia przy zachowaniu oszczędności. Chłodziarko – zamrażarki z 2 agregatami to już żadna nowość. Rozwiązanie to, mimo że zwiększa cenę samego urządzenia, może obniżyć koszty jego eksploatacji. Jeden z agregatów możemy w dowolnym momencie wyłączyć (praca automatyczna) i użytkować tylko część lodówki. Ogranicza to jej zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie, zmniejsza rachunki za prąd. Niektórzy producenci opracowują własne technologie mające na celu zachęcić potencjalnych klientów do zakupu.
Kilka obiegów powietrza wewnątrz urządzenia, oświetlenie led, panele multiflow to nowoczesne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z lodówki może stać się jeszcze przyjemniejsze. Oprócz tradycyjnych sprężarek, skraplaczy, czynnika chłodniczego i modułów, obecnie spotykamy wysoko zaawansowaną technologię napakowaną elektroniką. Sterowanie lodówki staje się intuicyjne i w pełni zautomatyzowane przez zaprogramowany system. Alarm otwartych drzwi, sygnalizacja zmiany filtra wody, tryb wakacje, na czas naszej dłużej nieobecności w mieszkaniu to jedno z wielu udogodnień, z jakimi możemy mieć do czynienia kupując lodówkę.
Klasa energetyczna urządzenia
Z zapotrzebowaniem na energię i kwestią kosztów eksploatacji lodówki wiąże się również określona klasa energetyczna. Im jest ona wyższa, tym mniej prądu lodówka zużyje. Producenci mają obowiązek załączać do każdego urządzenia etykietę energetyczną. Określana jest ona w skali od A do G. Im dalsza litera tym więcej prądu lodówka będzie zużywać. Jeżeli nie wiesz, jak czytać etykietę energetyczną urządzenia to sprawdź nasze wcześniejsze publikacje. Na dniach wchodzi nowa ustawa energetyczna, która ma przywrócić dawną nomenklaturę energochłonności. Niestety dodatkowe plusy przy literach wprowadzały zamęt i w błąd wiele osób. Brak jasności w przepisach oraz nadużycia ze strony producentów wymusiły zmiany w prawie.
Głośność
Jest to jeden z kluczowych aspektów, na który nie zawsze zwraca się uwagę, przy wyborze nowej lodówki. Urządzenie pracuje bez przerwy, a więc jego cicha praca jest bardzo ważna dla naszego komfortu. Informacje na temat głośności lodówki znajdziesz na specjalnej etykiecie – tam, gdzie podana jest również klasa energetyczna sprzętu. Jeżeli głośność pracy urządzenia jest niższa niż 40 decybeli, można uznawać je za ciche.
Dodatkowe funkcje
Warto zastanowić się nad zakupem lodówki wyposażonej np. w automatyczne rozmrażanie (system No Frost), dzięki któremu nie będziemy musieli zawracać sobie głowy kwestią zbyt dużej ilości lodu w zamrażarce. Rozwiązania poprawiające higienę i eliminacja bakterii to dodatkowy atut dla alergików. Dzięki zastosowaniu powłoki ze srebra nie namnażają się bakterie w jedzeniu. Wbudowany filtr powietrza np. Microban zmniejsza powstawanie brzydkich zapachów z mieszających się potraw.
Funkcja AntyFinger Print zapobiega odbijaniu odcisków palców. Nie jest to niezbędny dodatek, jednak dla osób ceniących sobie jak najbardziej estetyczny wygląd może okazać się przydatny.
Na rynku znajdziemy też modele lodówek z kamerką wbudowaną w drzwi. Dzięki takiej funkcji, w trakcie robienia zakupów, możemy włączyć widok urządzenia na smartfonie i sprawdzić, czego nam brakuje. Tablet w obudowie drzwi to kolejna opcja, dzięki której możemy łatwo sprawdzić przepisy w trakcie przygotowywania posiłków.
Bardziej praktycznymi dodatkami są filtr wody oraz kostkarka lodu, a także szuflada, utrzymująca niższą temperaturę, przydatna do przechowywania np. mięs.
Tego typu unowocześnienia podwyższają cenę lodówki, jednak są bardzo chwalone przez użytkowników i warto o nich pamiętać kupując lodówkę.