Wakacje już minęły, czas więc zabrać się za czyszczenie wyjazdowego wyposażenia. Nie da się ukryć, że podczas letnich wojaży śpiwór zazwyczaj obrywa najbardziej. To niepozorne akcesorium posiada bardzo wiele zastosowań, a co za tym idzie, szybko się brudzi. Po pierwsze, podczas gorących nocy wchłania pot, a po drugie – często służy również jako siedzisko czy koc. Choć w internecie można przeczytać opinie, że śpiworów nie należy prać, ponieważ w efekcie tracą swoją termikę, to ze względów estetycznych oraz higienicznych czasami trzeba się na taki krok zdecydować. W jaki sposób przeprowadzić czyszczenie, aby nie rozciągnąć i nie uszkodzić materiału? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak wyprać śpiwór!
Pranie ręczne
Zacznijmy od tego, że w chwili obecnej najpopularniejsze są dwa rodzaje śpiworów: syntetyczne oraz puchowe. Oba cechują się dużą delikatnością oraz wrażliwością na wilgotność. Dlatego też czyszczenia nie należy wykonywać zbyt często, a jedynie wtedy, kiedy sytuacja rzeczywiście tego wymaga. Najbezpieczniejszym sposobem jest zrobienie tego ręcznie, ponieważ można na bieżąco kontrolować stan materiału. Jak wyprać śpiwór w domu?
- Nieinwazyjnie. Jeśli jest w miarę czysty, to najlepiej zdecydować się na miejscowe usuwanie plam przy pomocy ciepłej wody lub dedykowanego środka. Kiedy nie jest to niezbędne, zalecamy nie moczyć całości. Na nieprzyjemne zapachy pomoże gruntowne wietrzenie na świeżym powietrzu,
- W przypadku poważniejszych zabrudzeń, które wymagają dokładniejszego prania, przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zapoznać się z oznaczeniami na metce, a następnie postępować według zamieszczonych tam instrukcji. Woda powinna mieć umiarkowaną temperaturę (ok. 30 stopni) i nie można dolewać do niej zwykłych detergentów – konieczne są profesjonalne środki do prania śpiworów lub delikatne preparaty do odzieży specjalnej,
- W trakcie prania, materiału nie należy pocierać czy szorować, a jedynie łagodnie ugniatać. Po zakończonym czyszczeniu woda powinna obcieknąć samodzielnie – nie można jej wykręcać.
Pranie ręczne jest najbezpieczniejszą metodą na odświeżenie śpiwora i w razie konieczności to na nią zalecamy się zdecydować. Najważniejszą zasadę stanowi cierpliwość, gdyż – ze względu na delikatny materiał – procesu nie należy przyspieszać czy przeprowadzać byle jak.
Jak wyprać śpiwór w pralce?
Jeśli chodzi o pranie w pralce, ten sposób nie jest szczególnie polecany oraz bezpieczny, ponieważ materiał za bardzo ściska się w bębnie, a to już prosta droga do uszkodzeń. Jednakże w przypadku urządzeń o dużej ładowności (ok. 8-9 kg), można się na to zdecydować. Wówczas również trzeba zastosować profesjonalny środek piorący, a nie standardowy proszek. Ustawienia programu zależą od tego, co jest napisane na metce, ale zwykle wyglądają podobnie:
- Wirowanie: minimalne,
- Temperatura: około 30-40 stopni,
- Nie można stosować wybielaczy, odplamiaczy czy płynu do płukania.
W przypadku wątpliwości, zawsze można udać się do pralni. Warto jednak sprawdzić, czy dana firma posiada w swojej ofercie możliwość prania śpiworów, bo jeśli nie – czyszczenie może przebiec w nieprawidłowy sposób.
A co z suszeniem?
Na koniec ostatnia, ale bardzo istotna kwestia. Otóż suszenie śpiwora stanowi ważny etap, który wpływa na jego późniejszy wygląd oraz żywotność. Najlepszą opcją jest zastosowanie suszarki bębnowej. Dlaczego? Otóż nie tylko przyspiesza cały proces, ale również nie wymaga od użytkownika zbędnego wysiłku. Zalecamy stosować łagodny program o niskiej temperaturze, a do środka wrzucić specjalne kulki zmiękczające do suszarki. Mają one za zadanie rozwalać tworzące się w środku zbitki wypełniacza oraz nie dopuszczać do zbytniego ściśnięcia materiału.
Suszenie ręczne stanowi proces czasochłonny. Śpiwór należy rozłożyć na płasko w przewiewnym miejscu i regularnie przewracać na drugą stronę. Natomiast zbitki wypełniacza trzeba rozbijać samodzielnie (w przypadku modeli puchowych). Niestety proces schnięcia może potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni.
Dbanie o śpiwór jest ważne!
Aby nie trzeba było zbyt często zabierać się za pranie, co jak widać, jest procesem dość skomplikowanym i długotrwałym, lepiej stosować się do kilku prostych zasad:
- Po sezonie zawsze dokładnie wietrzyć śpiwór i przechowywać go w pokrowcu,
- Nie kłaść materiału na gołej ziemi, ponieważ skutkuje to jego zawilgoceniem. Zalecamy stosować karimatę,
- Niewielkie zabrudzenia usuwać na bieżąco,
- Do spania zakładać skarpetki.
Prawidłowe, higieniczne użytkowanie śpiwora sprawi, że zachowa on świeżość na dłużej i być może nigdy nie będzie wymagał gruntownego czyszczenia.