Domowe środki czystości

katarzyna | 26 października 2017

Chemia to nie jedyne rozwiązanie na pozbycie się zabrudzeń w domu, także ze sprzętów AGD. Domowe środki czystości są popularne wśród zwolenników zero waste i less waste oraz równie skuteczne, jak te chemiczne ze sklepowych półek. Są także tańsze i bardziej delikatne. Zobacz, jak możesz wykorzystać ogólnodostępne środki do zadań specjalnych. Większości z nich nie bez powodu używa się już od dziesięcioleci.


Złota trójca to ocet, cytryna i soda

Te składniki potrafią zdziałać cuda w kuchni i łazience. Usuwają kamień, czyli skutki twardej wody, tłuste plamy z piekarnika. Ocet, cytrynę czy sodę używa się nie tylko w kuchni do gotowania i pieczenia, ale również do sprzątania. To są najtańsze domowe środki czystości, których używały już nasze babcie.

Ocet nadaje się nie tylko do odkamieniania, ale również do sprzątania kuchni. Aby pozbyć się duszącego zapachu możesz dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego i wymyć na błysk całą kuchnię, łącznie z blatami, kuchenką mikrofalą oraz lodówką. Warto jednak zauważyć, że sam ocet jest bardzo agresywny i może zniszczyć i wysuszyć uszczelki w pralce, w ekspresie czy zmywarce, ale wymieszany w odpowiednich proporcjach 1:1 (np. z wodą czy cytryną) jest łagodny. W profesjonalnych odkamieniaczach również występuje jako jeden ze składników. Przede wszystkim działa antybakteryjnie oraz rozpuszcza złogi tłuszczu. Płyny do płukania z dodatkiem olejków są tłuste i osadzają się w zakamarkach pralki czy innych urządzeń. Niestety to świetne środowisko do rozwoju bakterii.

Sodę rzadko używa się samą. Czasami przydaje się do czyszczenia pralki od środka – wystarczy wsypać trochę do dozownika i uruchomić pusty cykl. Najlepiej jednak działa wymieszana z wodą lub octem. Ma właściwości dezynfekujące, a także pochłania wilgoć. Przyda się także do polerowania sztućców, aby przywrócić im dawny blask. Wystarczy zwilżyć gąbkę bądź szmatkę i nasypać na nią odrobinę sody.

Cytryna również skuteczna jest przede wszystkim w połączeniu z innymi składnikami, jak ocet czy soda. W połączeniu ze zwykłą solą kuchenną świetnie poradzi sobie w ścieraniu blatów kuchennych, dodatkowo robiąc im „peeling”. Cytryna działa też jako naturalny wybielacz oraz odkamieniacz. Z dodatkiem octu i wody przegotowanej stworzy płyn do mycia naczyń.

Domowe środki czystości nie będą pełne bez tej skutecznej w czyszczeniu pasty, którą możesz zrobić samodzielnie z sody oczyszczonej i octu lub sody i cytryny – czasem z wszystkich trzech składników. Taka mieszanka jest w stanie rozpuścić brud, tłuszcz czy kamień z wielu powierzchni, ponieważ zarówno ocet, jak i cytryna mają właściwości żrące. Soda dodatkowo, podobnie jak ocet, maskuje brzydkie zapachy, natomiast cytryna przykrywa je swoim własnym, charakterystycznym.

domowe środki czystości

Soda kalcynowana

Jak prać to tylko w boraksie. Wystarczy wymieszać 1 szklankę sody kalcynowanej oraz nadwęglanu sodu z boraksem. Tym sposobem można uzyskać domowej roboty proszek do prania. Ekologiczny oraz pozbawiony szkodliwych substancji dla środowiska.

Sodę kalcynowaną możesz połączyć też z wodą oraz cytryną, a w ten sposób uzyskasz płyn, który umyje różne powierzchnie, jak kafelki, garnki czy szkło. Jeśli pilnie musisz uruchomić zmywarkę, a akurat skończyły Ci się tabletki, soda kalcynowana może je zastąpić.

Szare mydło

Choć szare mydło nie wyżre zabrudzeń tak jak ocet czy soda oczyszczona, to jego zaletą jest delikatność. Idealnie nadaje się do sprzątania i czyszczenia, jeśli masz bardzo wrażliwą lub alergiczną skórę. I nie chodzi tu tylko o mycie rąk, a o wykorzystanie go jako środka do prania lub mycia naczyń. Warto więc uzupełnić w nie swoje domowe środki czystości.

Alkohol wysokoprocentowy lub spirytus salicylowy

Alkohol, zwłaszcza taki wysokoprocentowy, oraz spirytus, mają właściwości antybakteryjne i wymieszane z innymi składnikami świetnie poradzą sobie z brudem i odkażaniem. W połączeniu z octem oraz wodą i przelany do buteleczki ze spryskiwaczem, alkohol stworzy środek do mycia szyb i luster.

Olejek z drzewa herbacianego

Ten olejek ma działanie antyseptyczne, ale także przeciwgrzybicze. Choć często wykorzystuje się go w kosmetyce, to okazuje się równie przydatny w utrzymywaniu czystości w domu. Możesz połączyć go z octem lub dodać do prania. Łącząc go z gorącą wodą i octem stworzysz płyn do mycia podłóg. Olejek herbaciany może być zastępowany innymi olejkami eterycznymi – najlepszym zastępstwem będzie olejek eukaliptusowy. Nie bez powodu jednak to właśnie herbaciany jest najszerzej wykorzystywany. Do własnoręcznie zrobionego płynu do podłóg możesz dodać glicerynę dla nabłyszczenia i w ten sposób powstanie środek, którym zetrzesz kurz i dodatkowo sprawisz, że powierzchnie będą świecić czystością.

Wykorzystując wszystkie powyższe produkty można stworzyć dobrej jakości środki czyszczące przydatne w każdym domu. Przede wszystkim są tańsze niż sklepowe odpowiedniki. Najważniejsze, że eko środki są naturalne i zazwyczaj nie podrażniają wrażliwej skóry. Warto więc raz na jakiś czas wykorzystać swoje domowe środki czystości, zamiast biec do sklepu po chemię.

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x