Jak wyczyścić żelazko?

katarzyna | 25 marca 2020

Aby sprzęty domowe służyły jak najdłużej, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku żelazka. To urządzenie użytkowane często, a dodatkowo stale narażone na bodźce z zewnątrz. Zdarza się, że zabrudzenia powstają z powodu niewłaściwego użytkowania, jednakże częściej wynikają ze zwykłej, codziennej eksploatacji. Jak wyczyścić żelazko, aby móc zawsze cieszyć się profesjonalnymi efektami jego działania? Sprawdź!

Czyszczenie stopy żelazka

Stopa jest jedną z najważniejszych części tego urządzenia, ponieważ wchodzi w bezpośredni kontakt z materiałami. Ma za zadanie wygładzać zagniecenia przy pomocy pary oraz odpowiednio dobranej temperatury. Wobec tego, ze względu na stały kontakt z wodą i różnego rodzaju zanieczyszczeniami (zmechaceniami, nitkami etc.), powierzchnia stopy może szybko się przypalić, a jej dziurki – zapchać kamieniem. Oto kilka sposobów na poradzenie sobie z tymi problemami.

Czyścik w sztyfcie

Najprostszym sposobem na pozbycie się ze stopy żelazka śladów po przypaleniach, tłustych osadów, kurzu, zacieków, kamienia czy resztek materiałów, jest sztyft. To środek, który wyglądem i sposobem aplikacji przypomina szminkę. Rozgrzaną taflę urządzenia należy potrzeć preparatem; poczekać, aż brud spłynie razem z nim, a następnie wytrzeć stopę do sucha miękką ściereczką. Sztyft jest mały, lekki, wygodny, tani i gwarantuje najwyższe efekty czyszczenia.

sztyft czyszczący

Czyszczenie sztyftem

Patyczki higieniczne

Jeśli otwory, z których wydobywa się para, zostaną zapchane z powodu wapiennych osadów, świetnym sposobem na ich wyczyszczenie jest użycie patyczków higienicznych. Wystarczy nasączyć je wodą, a następnie pocierać zabrudzone miejsca do momentu, aż kamień namoknie i zacznie odpadać. W celu usunięcia ewentualnych pozostałości, które dostały się głębiej, można nagrzać żelazko, a następnie kilka razy nacisnąć przycisk pary, by usunąć je pod wpływem podmuchu.

Jak wyczyscic zelazko

Ocet

Pomocnik każdej pani domu. Szybko i sprawnie usunie brud ze stopy żelazka. Wystarczy wyczyścić taflę szmatką namoczoną w tym kuchennym specyfiku. Urządzenie powinno być ciepłe, ponieważ wtedy zanieczyszczenia będą łatwiej odchodzić, ale nie gorące, a tym bardziej świeżo po użytkowaniu. W taki sposób można się bowiem tylko poparzyć. Zalecamy po prasowaniu odłączyć żelazko od źródła zasilania, odczekać chwilę i jeszcze ciepłe wyczyścić szmatką.

Jak wyczyścić żelazko

Soda

To niezawodny i ekonomiczny środek, który upora się z przypaleniami oraz osadami. Wystarczy przygotować roztwór z jednej łyżeczki wody destylowanej i dwóch łyżeczek sody. Powstanie coś na kształt pasty. Należy nałożyć ją na stopę żelazka, odczekać kilkanaście minut, a następnie wyczyścić taflę szmatką, rozprowadzając pastę po jej powierzchni. Na koniec pozostało usunąć całą mieszankę i oczyścić stopę z resztek mikstury.

Soda oczyszczona

Jak wyczyścić żelazko w środku?

Wlewanie do żelazka wody prosto z kranu nie jest dobrym rozwiązaniem. Znajdują się w niej bowiem wapienne osady, które powstają pod wpływem podgrzewania, a co za tym idzie – kamień osiada w wężykach, na podzespołach sprzętu oraz na ściankach pojemnika. Jak wyczyścić żelazko w takiej sytuacji?

Roztwór z octu

Tutaj, podobnie jak w przypadku czyszczenia stopy, pomocny będzie ocet w połączeniu z wodą destylowaną. Trzeba tylko zaznaczyć, że używa się go na własne ryzyko. Nie ma przeciwwskazań, aby z takiego sposobu skorzystać w drodze wyjątku lub raz na jakiś czas, jednakże częste stosowanie octu może doprowadzić do rozszczelnienia stopy lub zniszczenia wężyków, a także zmatowienia obudowy. To wszystko ze względu na silne właściwości żrące.

Jeśli chodzi o sposób użycia – przygotowaną mieszkankę wystarczy wlać do pojemnika na wodę, podłączyć żelazko do kontaktu i trzymać je w dłoni w pozycji poziomej, tak jak do prasowania. Wówczas należy wciskać przycisk pary, aby wraz z nią na zewnątrz wyleciał także kamień, zalegający w kanalikach. To proste i skuteczne.

Jak wyczyścić żelazko

Odkamieniacze w płynie

Jeśli domowe sposoby zawiodą, zawsze można skorzystać z profesjonalnych odkamieniaczy w płynie. Ich stosowanie jest bardzo podobne do przedstawionej w poprzednim podpunkcie instrukcji. Środek wlewa się do pojemnika na wodę, a następnie wypłukuje za pomocą wyrzutów pary. Jeśli chodzi o dozowanie – wszystko zależy od rodzaju zakupionego odkamieniacza. Informacje znajdują się w instrukcji obsługi produktu.

Jak wyczyścić żelazko

Programy do samoczyszczenia

Większość nowoczesnych żelazek jest wyposażonych w tzw. self-clean, czyli specjalnie zaprogramowany przez producenta program do usuwania kamienia. Przy jego użyciu nie trzeba stosować żadnych detergentów, a jedynie kierować się zaleceniami, zamieszczonymi w instrukcji obsługi.

Samoczyszczenie wykorzystuje wysoką temperaturę oraz wyrzuty pary, które są wypuszczane szybko i obficie, przeczyszczając wężyki i dysze. Aby sprawdzić, czy żelazko posiada taki cykl, wystarczy poszukać poniższych oznaczeń na pokrętle lub wśród przycisków:

  • CalcClean – Philips,
  • Anti Calc – Braun, Beko,
  • 3AntiCalc – Bosch.

Jak wyczyscic zelazko

Funkcja samoczyszczenia

Zapobiegaj!

W wielu regionach Polski woda w kranie jest twarda. Stosowanie jej w żelazku sprawia, że szybciej powstaje kamień, który potem zatyka ujścia pary albo osiada na ubraniach podczas prasowania. Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o urządzenie i stosowanie specjalnej wody destylowanej albo środków, które pomogą w zmiękczeniu tej z kranu. Można korzystać na przykład z magnetyzerów bądź dzbanków filtrujących.

Prawidłowa konserwacja żelazka to gwarancja tego, że urządzenie posłuży przez długi czas i nie będzie brudziło tkanin w trakcie pracy. Dodatkowo będzie mniej podatne na awarie, a także ciche.

Jak-wyczyścić-żelazko

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 26

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x