Wybór pralki do domu może być nie lada wyzwaniem. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które przyczynią się do podjęcia najlepszej decyzji. Pojemność pralki, klasa energetyczna, rodzaje programów, to jedne z wielu parametrów, które warto rozważyć przed zakupem. Wszystkie opisujemy wszystkie w artykule. Dowiedz się, jak wybrać pralkę, aby odpowiadała Twoim oczekiwaniom.
Sposób ładowania pralki
Pralka nie tylko ma pasować do wnętrza łazienki, ale również być wygodna w użytkowaniu. Dlatego podstawową kwestią przy wyborze tego niezbędnego w każdym domu urządzenia, jest oczywiście jego rodzaj. Rozróżniamy pralki ładowane od góry – zazwyczaj wąskie, pasujące do małych łazienek oraz klasyczne ładowane od frontu. Zajmują nieco więcej miejsca (szerokość 60 cm) oraz ze względu na otwierane drzwiczki potrzebują wolnej przestrzeni do włożenia ubrań.
Do plusów pralek ładowanych od frontu zaliczyć można większą pojemność oraz łatwiejsze sterowanie. Przejrzysty i czytelny wyświetlacz oferuje wiele funkcji, których niestety nie można zastosować w pralce ładowanej “od góry”. Możliwość podglądania prania przez szybę jest na pewno atutem. Jedyny minus to trzeba schylać się do pralki, aby włożyć brudne rzeczy i wyciągnąć pranie.
Wielkość wsadu
Przy wyborze pralki zwróć również uwagę na to, jak dużo prania zmieści się w bębnie. Im więcej osób zamieszkuje w gospodarstwie domowym, tym większa maksymalna ładowność będzie potrzebna. Standardowe pralki posiadają załadunek w okolicy 8 kg. Jeśli mieszkasz sam, pralka o małym wsadzie, która posiada ok. 4-5 kg załadunku i zajmuje mniej miejsca, będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż urządzenie o większych rozmiarach. Warto pomyśleć także nad szerokością drzwi – im będą szersze, tym łatwiej do pralki zapakuje się zasłony, koce czy firany. Takie rozwiązanie jest po prostu wygodne.
Pralka pod zabudowę czy wolnostojąca?
Pralki pod zabudowę to niewątpliwie bardzo ciekawe i estetycznie rozwiązanie bardzo popularne w wielu domach. Mają jednak pewną wadę – obecność takiego urządzenia musi zostać zaplanowana już na etapie projektowania wnętrza lub remontu. Trudno bowiem później zaaranżować łazienkę tak, by bez większych kosztów umieścić w niej pralkę. Co więcej, ten typ urządzenia jest zazwyczaj nieco droższy oraz posiada inne wymiary, gdyż musi zmieścić się pod blat. Jeśli planujesz zakup pralki do umeblowanego już mieszkania, to prawdopodobnie będziesz zmuszony wybrać wariant wolnostojący.
Zastosowane technologie w pralce
Pralka ma za zadanie prać i dopierać ubrania. Jeśli jesteś alergikiem, szukaj programów, które zabijają roztocza i bakterie, np. AllergyCare. Gdy cenisz sobie obsługę urządzenia za pomocą smartfona, na pewno przydatne okażą się systemy Tag On czy SmartTouch. EcoBubble to zaś technologia, wykorzystująca bąbelki do usprawnienia procesu prania oraz lepszego rozpuszczania proszku. Niektóre modele pralek wyposażone są w system parowy służący do odświeżania ubrań. To również przydatna funkcja, jeśli rzeczy są czyste, ale wymagają lekkiego odświeżenia.
Ciekawą technologią jest i-Dos, czyli system automatycznego dozowania płynów i detergentów do prania. Pralka sama dostosowuje ilość proszku do stopnia zabrudzenia odzieży. Do standardowych funkcji zaliczamy już opcje: bez zagnieceń, dodatkowe płukanie, kontrola piany i wyważanie bębna przed praniem. Jeżeli jesteś osobą zapracowaną, warto rozważyć także funkcję dodawania prania podczas trwającego już cyklu – taką funkcją jest np. AddWash.
Rodzaj napędu
Urządzenia z tradycyjnym napędem – czyli silnikiem szczotkowym z którego ruch obrotowy przenoszony jest na bęben za pomocą paska klinowego i koła pasowego – są coraz rzadziej spotykane. Większość oferowanych w sklepach modeli pralek posiada już napęd bezpośredni. Jest on mniej awaryjny, bardzo oszczędny a w dodatku pracuje cicho.
Dodatkowo, zastosowanie silnika indukcyjnego lub inwerterowego eliminuje części, które dość często ulegają uszkodzeniu, na przykład szczotki węglowe lub pasek klinowy. Najbardziej zaawansowany technicznie silnik inwerterowy umożliwia dokładne sterowanie prędkością obrotową bębna. To z kolei umożliwia zastosowanie w pralkach dodatkowych i przydatnych programów, jak wolne prania delikatnych tkanin, odświeżanie parą czy dodatkowe wirowanie z dużą prędkością. Warto dokładnie dopytać sprzedawcę o rodzaj napędu, ponieważ silnik indukcyjny często jest mylony z silnikiem inwerterowym.
Klasa energetyczna
Większość z nas chce wiedzieć, ile energii elektrycznej zużywa urządzenie w skali roku, aby wydatki dostosować do domowego budżetu. Czego dowiesz się z kolorowej etykiety dołączonej do każdego modelu pralki? Dane, które na niej znajdziesz pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie jak wybrać pralkę, aby zużycie energii nie przerosło Twojego budżetu.
- producent,
- dokładny model urządzenia,
- jaką klasę efektywności energetycznej posiada pralka na skali klas energetycznych,
- zużycie energii elektrycznej (w kilowatogodzinach kWh) na sto cykli prania,
- zużycie wody na cykl prania,
- czas cyklu prania w programie eko 40-60 stopni,
- wartość hałasu (w decybelach dB) emitowanego przez urządzenie w cyklu wirowania,
- maksymalna ładowność modelu,
- klasę efektywności wirowania,
- kod QR do skanowania smartfonem prowadzący do strony z dokładnymi parametrami modelu.
Serwis i konserwacja pralki
Mało kto zwraca uwagę na budowę pralki podczas zakupu i raczej sugeruje się wyglądem. To błąd, ponieważ w przyszłości niektóre naprawy mogą okazać się niemożliwe do samodzielnego wykonania. Oczywiście trudno oczekiwać, że sprzedawca udzieli nam informacji o tym, czy zbiornik pralki jest klejony czy skręcany, lub jakimi śrubami przykręcone są amortyzatory. Wiele szczegółów można sprawdzić samodzielnie, choćby przeszukując dane na naszej stronie internetowej. Nie bójmy się zadawać trudnych pytań i szukać odpowiedzi – ta wiedza pozwoli podjąć lepszą decyzję.
Jak wybrać pralkę? Podsumowanie
Na koniec warto zastanowić się, jak wybrać pralkę oraz czy marka ma znaczenie. Urządzenia mało popularnych producentów są zazwyczaj tańsze, ale rzadko kiedy mogą dorównać jakością produktom renomowanych firm. Zakup sprzętu popularnego producenta, to nie kwestia prestiżu, ale przede wszystkim gwarancja dostępności części, serwisu po wygaśnięciu gwarancji i znacznie wyższa trwałość i odporność na awarie. Należy pamiętać również o tym, że nie wszystkie produkty danej marki są w 100% warte zakupu. Dobrze jest zaczerpnąć opinii wśród znajomych użytkowników konkretnych modeli, którzy już kupili dany sprzęt albo użytkują go od jakiegoś czasu. W naszych artykułach i instrukcjach w Bazie Porad również znajdziesz wiele sprawdzonych informacji.
Zobacz inne nasze artykuły: