Czujnik temperatury jest jednym z najważniejszych podzespołów w bardzo wielu sprzętach. To na podstawie jego odczytów włącza i wyłącza się grzałka, bez której nie przebiegnie ani proces prania, ani zmywania, ani suszenia. Gdy zaczyna dochodzić do problemów z grzaniem, warto wiedzieć jak sprawdzić czujnik temperatury, by dowiedzieć się, czy to właśnie on odpowiada za usterkę. W poniższym artykule pokażemy jak wykonać test multimetrem, wykorzystując czujnik do lodówki i do piekarnika.
Czujnik temperatury w lodówce – podstawowe informacje
W chłodziarko-zamrażarce czujnik znajduje się na tylnej ścianie urządzenia. Jest przyczepiony do kratki mocowania i tak naprawdę jego demontaż nie stanowi zbyt wielkiego problemu – wystarczy odłączyć urządzenie od źródła zasilania, odpiąć wtyczkę z gniazda, a następnie całość wyjąć z kratki. Do głównych zadań tej części należy monitorowanie temperatury w komorze i wysyłanie odczytu temperatury na moduł elektroniczny.
Czasami może zdarzyć się tak, że czujnik zamarznie, co wynika głównie ze złej cyrkulacji powietrza w lodówce. Wówczas wystarczy po prostu go rozmrozić i zamontować ponownie. A jakie objawy świadczą, że mogło dojść do całkowitej awarii podzespołu i należy dokonać wymiany?
- Nadmierne gromadzenie się lodu na tylnej ścianie chłodziarki,
- Niedostatecznie schłodzone produkty,
- Zbierająca się woda.
Oczywiście na błędnie działający czujnik wskazują także uszkodzenia mechaniczne, na przykład pęknięta wtyczka, wystające przewody, ślady korozji. Zazwyczaj widać je na pierwszy rzut oka.
Jak sprawdzić czujnik temperatury do lodówki?
Potrzebny będzie multimetr, który posiada zakres rezystancji 20 k Ohm. W przypadku czujników temperatury nie wykonuje się testu ciągłości obwodu, bo ich wysokie wartości rezystencji nie zostaną zarejestrowane przez urządzenie. Czujnik, na którym przeprowadzamy pomiary, pasuje do lodówek Samsung i akurat tutaj poszczególne modele wyglądają podobnie, różnią się jedynie kolorem, długością kabli i wtyczką.
Aby mieć pewność, że wskazania będą poprawne, warto zbadać czujnik pod kątem dwóch skrajnych temperatur. Na początek zaczynamy od pokojowej – ok. 20°C. Cały proces przebiega bardzo szybko:
- Ustaw multimetr na wartość 20 k Ohm,
- Podłącz przyrządy pomiarowe,
- Włóż przyrządy pomiarowe do dwóch przewodów. Ich kolejność nie ma znaczenia,
- Odczytaj wartość.
Wynik należy porównać z poniższą tabelą. Jeżeli ilość kOhm zgadza się z temperaturą, oznacza to, że czujnik jest sprawny.
Uwaga! Przy innych producentach lodówek wartości w tabeli mogą się różnić.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, warto wykonać pomiar dla innej temperatury. Dzięki temu można się upewnić co do poprawności odczytu. Proces wygląda podobnie, ale wcześniej należy schłodzić końcówkę czujnika przy pomocy szklanki z lodem. U nas ostateczna temperatura wynosiła ok. 6°C. Badanie należy wykonać od razu, ponieważ część bardzo szybko się ociepla.
Czujnik można też sprawdzić stosując metodę schładzania końcówki czujnika sprężonym powietrzem. Jeśli odwrócimy pojemnik ze sprężonym powietrzem, dezodorantem lub nawet z lakierem do włosów i będziemy delikatnie je dozować, to uzyskamy ciekły azot, którego krople błyskawicznie schłodzą czujnik temperatury.
Kilka słów o czujniku temperatury w piekarniku
Jeśli chodzi o piekarnik, tutaj czujnik monitoruje temperaturę i podaje informacje na moduł sterujący, dzięki czemu grzałka ma możliwość włączać się i nagrzewać komorę do odpowiedniej temperatury, a potem się wyłączać. Jego jedna końcówka znajduje się w środku piekarnika, natomiast druga z tyłu, pod obudową.
Aby wymontować czujnik trzeba zdjąć tylną klapę piekarnika, uprzednio odłączając urządzenie od źródła zasilania. Oprócz uszkodzenia mechanicznego, o problemach z działaniem czujnika może świadczyć:
- Niedopieczony spód potrawy lub przypalenia,
- Zimna szyba piekarnika.
Niektóre czujniki posiadają różną długość w zależności od modelu urządzenia, ale wartość rezystancji jest podobna i dlatego tak samo się je sprawdza, co pokażemy poniżej.
Jak sprawdzić czujnik temperatury do piekarnika?
W zasadzie ten proces nie różni się zbyt wiele od poprzedniego, który dotyczył chłodziarko-zamrażarki. Również potrzebny jest multimetr, z tym że tutaj zakres powinien wynosić 2 k albo 4 k Ohm. W przypadku multimetru z trybem automatycznym wystarczy nastawić go na Ohmy.
- Ustaw multimetr na 2 lub 4 k Ohm,
- Podłącz przyrządy pomiarowe,
- Zmierz rezystencję. Wynik powinien wskazywać na około 1,08 kOhmów,
- Jeżeli wskazuje 0 tak jak nasz drugi czujnik, oznacza to uszkodzenie.
W przypadku wykonywania testów w innej temperaturze należy porównać je z poniższymi wartościami:
- 21°C—- 1080 +/- 4,9 Ohm
- 37,7°C—– 1143 +/- 6,0 Ohm
- 121°C—- 1453 +/- 8,9 Ohm
- 176,6°C—- 1654 +/- 10,8 Ohm
- 232°C—- 1852 +/- 13,5 Ohm
To już wszystkie informacje na temat pomiarów czujnika temperatury. Mamy nadzieję, że okażą się przydatne podczas domowych napraw. Im szybciej uda się zdiagnozować usterkę, tym mniejsza szansa, że spowoduje ona poważniejsze awarie w urządzeniu.
Witam. Posiadam lodowko zamrazalke Beko GN162320PT. Chcialbym wymienic czujnik temperatury ktory jest umiejscowiony pod plastikowa zasleoka w zamrazalce z lewej strony na sciance… Po sciagnieciu oslonki jest czujnik orzyczepiony tz. wsuniety w takie rowki w plasticzku a jego przewod wchodzi do takiej malej dziorki tak jakby do srodka tej lewej scianki bocznej.. Jak tam sie dostac aby go wymienic.. Prosze o pomoc
Niestety nie posiadamy żadnych informacji na temat wymiany tego czujnika
czy powyższa tabela odnosi się również do czujników w piekarnikach samsunga, mam piekarnik DUAL i oba czujniki w obu komorach w temp ok 25st mają wartość 1,3M Ohm a nie kOhm. Wg żony ten piekarnik nie osiąga własciwej temp, narazie nie mam sondy żeby włożyć do komory i sprawdzić realna temp i to potwierdzić. Zastanawia mnie jednak że oba czujniki mają podobną wartość co mało prawdopodobne żeby sie równo zepsuły a jednak między tabelą podaną w poście a moimi wskazaniami jest 1000x różnicy
I doszedł pan do tego czy są sprawne bo ja mam podobne parametry i nie wiem co zrobić
Witam też bym chciał wiedzieć bo u mnie obydwa też mają 1,4 m ohm
Wartość rezystancji czujników mogą być różne, w zależności od czujnika i od producenta.
Niestety najczęściej producenci nie podają wartości jakie powinny mieć sprawne czujniki.
Witam, a co jeśli czujnik ma na końcu tylko jeden drut, i ten drut zabudowany jest we wtyczce (takiej kostce z końcówką do pokrętła), jak to zmierzyć?
Pozdrawiam
To pewnie role drugiego drutu pełni obudowa bądź jakiś gwint