Przewożenie sprzętów AGD to niełatwa sprawa, a często niestety konieczna – nie tylko podczas przeprowadzki, ale również sprzedaży czy zmiany wystroju mieszkania. Aby urządzenie dotarło na miejsce nieuszkodzone oraz w pełni sprawne, trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Dziś podpowiemy, jak przewozić lodówkę. Przeczytaj poniższe wskazówki, żeby zadbać o bezpieczeństwo sprzętu.
Nowa lodówka
Tutaj sprawa nie jest trudna. Za transport i wniesienie urządzenia odpowiada sklep, w którym sfinalizowano zakup. Dla użytkownika najważniejsza jest kwestia jego rozpakowania, a także podłączenia. Po pierwsze, warto mieć na uwadze, że przed pierwszym uruchomieniem lodówka powinna postać kilka godzin w pozycji pionowej. Poza tym, w okresie zimowym należy odczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Dopiero wtedy można zamontować półki i balkoniki. Zimny plastik jest bardziej podatny na kruszenie, wobec czego może się łatwo połamać podczas montażu.
Sprzęt należy ustawić na równym, stabilnym podłożu – w miejscu, które nie jest nasłonecznione, a obok nie znajdują się źródła ciepła, np. grzejnik. Kolejna kwestia to wypoziomowanie nóżek i dokładne umycie wnętrza. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w instrukcji obsługi.
Używana lodówka
W przypadku używanego urządzenia proces przewozu jest trochę bardziej skomplikowany. Na początek należy wyciągnąć wszystkie produkty z chłodziarki i zamrażarki – warto pomyśleć wcześniej o wkładkach z lodem lub torbach termoizolujących, by zabezpieczyć jedzenie przed zepsuciem. Następnie trzeba koniecznie odłączyć lodówkę od prądu na kilka godzin przed transportem, aby się rozmroziła. Można ją przewieźć dopiero wtedy, kiedy jest całkowicie wysuszona.
Półki i balkoniki zalecamy zabezpieczyć na czas transportu folią bąbelkową, do środka włożyć gazety, a całość okleić dobrze taśmą. To sprawi, że nie dojdzie do żadnego uszkodzenia czy połamania. Warto również „zapakować” w ten sposób drzwi. Do obudowy świetnie sprawdzi się stretch.
Jeżeli chodzi o sam przewóz i znoszenie/wnoszenie lodówki do samochodu, trzeba przez cały czas trzymać ją w pionie. Dlaczego? Chodzi o olej ze sprężarki oraz wodę, która znajduje się w środku urządzenia (w rurkach i wężykach). Pomimo starań, nie uda się jej pozbyć całkowicie, a w momencie położenia sprzętu bokiem lub poziomo, woda wyleje się na podzespoły i dojdzie do awarii. Niektóre modele dopuszczają możliwość transportu w poziomie, ale jest ich mało. Producent powinien zamieścić stosowną informację w instrukcji, w rozdziale jak przewozić lodówkę.
Przydatne wskazówki:
- W samochodzie można przypiąć urządzenie specjalnymi linami/pasami transportowymi
- Brzegi i kanty zabezpiecz przy pomocy styropianu
- Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z wózka transportowego, który pomoże w bezpiecznym przeniesieniu sprzętu do i z mieszkania
- Kabel zwiń, a potem zepnij gumką recepturką lub owiń folią
Dzięki za artykuł.
witam.jakie dzieki,nie odpowiedziano na pytanie,jak przewozic?czy pionowo czy na leżąco?czy lodowka traci gwarancje gdy przywożę ja sam?czy to obowiazek sklepu