Jak pralka pobiera proszek?

katarzyna | 29 maja 2020

Stosowanie różnego rodzaju proszków czy płynów do płukania to od wielu lat standardowy scenariusz dla każdego użytkownika pralki. Ten proces jest zupełnie naturalny, dlatego niewiele osób zastanawia się nad jego przebiegiem i tym, co dalej dzieje się z detergentem. Okazuje się jednak, że widza o tym, jak pralka pobiera proszek, może okazać się przydatna chociażby w przypadku awarii. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje.

Co kryje w sobie szuflada?

Na początek warto przybliżyć budowę szuflady na detergenty. Oczywiście w zależności od producenta czy też rodzaju pralki, jej wygląd bądź wielkość poszczególnych przegródek może się różnić, ale generalnie schemat jest ten sam. W środku znajdują się trzy komory: na zmiękczacz do tkanin, środek piorący do prania wstępnego i środek piorący do prania zasadniczego. Czasami dodatkowo pojawia się również pojemnik na wybielacz.

Całość obudowana jest plastikiem i mocowana w środku komory na zaczepy. Dzięki temu szuflada może być w każdej chwili wyjęta z urządzenia do dokładnego wyczyszczenia. Trzeba pamiętać, by robić to regularnie – resztki płynu bądź proszku lubią gromadzić się w rogach, a potem gnić, co powoduje brzydkie zapachy.

Jak pralka pobiera proszek

W jaki sposób pralka pobiera proszek?

Proces pobierania proszku z pozoru wydaje się bardzo prosty. Użytkownik wlewa do komory wybrany przez siebie środek, a potem wszystko odbywa się automatycznie. Ale jak? Już odpowiadamy. Najpierw elektrozawór pobiera wodę z sieci wodociągowej i transportuje ją wężykami do szuflady. Tam woda miesza się z proszkiem, by ostatecznie spłynąć do bębna przy pomocy specjalnego węża połączeniowego. W cyklu płukania ten proces jest powtarzany, ale tym razem urządzenie pobiera płyn zmiękczający.

Czasami w urządzeniach występuje elektrozawór potrójny. Rodzaj części zależy od producenta oraz zastosowanej technologii prania. Częściej można spotkać jednak wersję podwójną – do proszku i płynu. Krótko mówiąc, proces pobierania przebiega w trzech krokach:

  1. Woda płynie z wodociągów do komory na proszek,
  2. Tam miesza się z wybranym detergentem,
  3. Wąż połączeniowy transportuje wodę z detergentem do bębna.

To, w którym momencie pralka pobiera detergent, jest zależne od wybranego cyklu i zaprogramowanych ustawień.

Dozownik w pralce Gorenje

Przyczyny problemów z poborem proszku

Szuflada/ pokrywa

Najczęściej chodzi po prostu o brud. Zbierający się w szufladzie proszek zaczyna się zbrylać, a potem gnić i osiadać na jej ścianach, co utrudnia przepływ wody. Trzeba więc regularnie dokonywać czyszczenia. Najlepszym sposobem na wyczyszczenie tego elementu, jest – po wyjęciu z pralki – namoczenie w wodzie. Następnie można wyczyścić starą szczoteczką do zębów.

W zależności od modelu pralki, szuflada może wysunąć się od razu, w niektórych modelach jest „dźwignia” lub wgłębienie, które należy nacisnąć. Istnieją także modele, w których wyjmiesz szufladę, naciskając na syfon płynu do płukania, aby zwolnił się zatrzask, który blokuje element przed wypadnięciem.

Drugim powodem jest zapchana pokrywa dozująca. Jest to element, który znajduje się nad szufladą pralki i widać go po zdemontowaniu blatu. Występują w nim specjalne otwory, które regulują przepływ wody. Jeżeli są one zapchane, to wówczas występują problemy z obiegiem i proszek nie jest pobierany. Zwykle ten element wystarczy umyć, ale w przypadku mocnego zakamienienia – trzeba dokonać wymiany. 

Zapchane węże 

Kolejna możliwość, która zaburza pracę całej pralki, to zapchane węże. Chodzi zarówno o te, które odchodzą od elektrozaworu, jak i ten, prowadzący do bębna, a także waż dopływowy. Mógł on się zakamienić bądź zapchać. Można spróbować przepchać je specjalnym wyciorem.

Elektrozawór

Czasami, może okazać się, że zawinił elektrozawór, który błędnie przepuszcza wodę. Oznacza to, że nieprawidłowo ocenia poziom wody i nie daje sygnału, że należy jej dodać. Może też całkowicie nie działać, przez co woda w ogóle nie dotrze do szuflady.

Jak pralka pobiera proszek

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x