Pralka
Pamiętajmy o tym, by nie przeładowywać bębna pralki. Przed włożeniem ubrań do pralki, zapnijmy wszystkie zamki, opróżnijmy kieszenie. Od czasu do czasu, należy puścić „puste pranie” z preparatem czyszczącym wnętrze pralki oraz pozostałe elementy. Zapobiegnie to osadzeniu się kamienia i przedłuży żywotność urządzenia. Dodatkowo pozbędziesz się przykrych zapachów z pralki, które szczególnie lubią się ulatniać od gumowych elementów typu fartuch, węże. Tam najczęściej zbierają się resztki płynów do prania oraz proszek.
Płyta ceramiczna
Stosuj zawsze odpowiednie środki do czyszczenia dedykowane do płyt ceramicznych. Po każdym użyciu wyczyść płytę, ponieważ nagromadzone zanieczyszczenia mogą później nie domyć się. Płytę myj, wtedy kiedy ostygnie. W przypadku uporczywych zabrudzeń zawsze możesz użyć skrobaka do płyty. Z wyglądu przypomina nożyk. Ostrza są wymienne, więc nie jest to narzędzie jednokrotnego użytku. Do preparatów czyszczących warto dodać środki typu mleczka, które nie będą rysować płyty, ale delikatnie szorować i usuwać tłuste plamy. Nie polecamy do tego celu płynu do szyb, który często jest w obiegu domowym, jako uniwersalny preparat. Lepiej zainwestować w dedykowany preparat z gwarancją powodzenia.
Zmywarka
Po każdym myciu w zmywarce zadbaj, by oczyścić filtr z ewentualnych resztek jedzenia, pestek, kości. Dbaj o to, by kosze na naczynia w urządzeniu nie były przeładowywane – prowadzi to do zerwania rolek. Wszelkie uszkodzenia mogą szybko zacząć rdzewieć, dlatego sprawdzaj na bieżąco stan koszy. Rdza połączona z wodą szybko wchodzi w reakcję i rozprzestrzenia się. Pamiętaj, by czasami odkręcić i sprawdzić spryskiwacze, czy i tam nie dostały się resztki jedzenia, co sprawiłoby, że czyszczenie naczyń stanie się mniej efektywne. Warto okresowo przeczyścić dysze ramion z resztek kamienia, który zawsze będzie się troszeczkę osadzał nawet, gdy używamy sól regeneracyjną.
Żelazko
Jeśli zdarzy Ci się przypalić stopę żelazka to stopione włókna usuwaj tylko za pomocą drewnianej łopatki lub specjalnego sztyftu do żelazka. Kiedy już nie będzie gorąca (letnia) oczyść ją papką z sody, jako domowy sposób. Jeżeli Twoje żelazko wyposażone jest w wkłady antywapienne to wymieniaj je na bieżąco co 3 – 6 miesięcy w zależności od częstotliwości prasowania. Dlaczego? Jak osadzi się kamień to może zniszczyć pompkę pary albo zatkać dziurki w stopie żelazka. Przepływ pary będzie utrudniony i resztki kamienia mogą wydobywać się na nasze ubrania.
Lodówka
Regularnie należy czyścić rurki skraplacza, jeśli będzie na nich zbyt duża warstwa kurzu, urządzenie może zacząć się przegrzewać. Pamiętaj również o rurce odpływowej. Niedrożna jest przyczyną większości problemów z chłodziarką. Udrożnić ją najprościej gumową gruszką lub specjalnym przetykaczem do lodówki. Problem ten nie istnieje w przypadku lodówek no Frost, ponieważ sama rozmraża się i chłodzi w pełni zautomatyzowanym cyklu.
Sprzęt AGD, jak każdy inny w domu powinien być zadbany, jeżeli ma nam posłużyć na dłużej. Jeżeli nie chcesz należeć do grona osób powiększających górę elektrośmieci, konserwuj na bieżąco urządzenia i usuwaj usterki we własnym zakresie.