Mówi się, że przy zakupie telewizora najważniejszy jest obraz i rzeczywiście to właśnie on najbardziej przyciąga uwagę. W sklepie niemal natychmiast sprawdza się kolory, kontrast, odbijanie światła i inne tego typu parametry. Następnie trzeba jeszcze zerknąć na grubość, oferowane funkcje i ewentualnie głośność urządzenia. Podczas gwaru zakupów trudno jednak skupić się na faktycznej jakości dźwięku. Często dopiero później, w domu, okazuje się, że nie spełnia ona oczekiwań. Wówczas warto zainwestować w sprzęt, który pomoże rozwiązać ten problem. Dziś podpowiemy, jak działa soundbar do telewizora.
Soundbar – co to jest?
To niewielkie urządzenie, wyglądem przypominające długi modem internetowy lub płaski głośnik, będące w rzeczywistości zintegrowanym systemem audio. Ma za zadanie polepszać wbudowane w telewizor fabryczne nagłośnienie. W zależności od producenta, posiada różne rozmiary, kolory i grubości, aczkolwiek zazwyczaj prezentuje się dość niepozornie. Dlaczego? Jego główną misją jest sprawienie, by dźwięk brzmiał niemal tak dobrze, jak w kinie domowym, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Nada się więc zarówno do salonu, jak i niewielkiej sypialni.
Soundbar można postawić pod telewizorem bądź zawiesić na ścianie. W środku znajdują się wbudowane głośniki stożkowe (ich ilość zależy od modelu urządzenia, ale waha się między dwoma a nawet dwunastoma). Są ułożone pod różnymi kątami, aby wydobywający się z urządzenia dźwięk brzmiał przestrzennie.
Cechy urządzenia
Od jakiegoś czasu w sklepach coraz częściej pojawiają się całe półki, poświęcane tym interesującym produktom, ale dla niektórych nazwa soundbar nadal brzmi dość egzotycznie. Postaramy się więc przybliżyć to, jakie możliwości oferuje i co można dzięki niemu osiągnąć.
- Soundbar zazwyczaj działa na bluetooth, dzięki czemu nie trzeba podłączać go do telewizora za pomocą kabli – eliminuje to problem plączących się przewodów,
- Przed zakupem należy sprawdzić, jakie urządzenie będzie pasowało do posiadanego w domu odbiornika tv. Do zakrzywionych ekranów należy bowiem zakupić inny, specjalnie dostosowany model,
- Zwykle soundbar da się zintegrować także z telefonem, konsolą czy komputerem,
- Instalacja sprzętu jest niezwykle prosta – wymaga jedynie krótkiego sparowania z telewizorem bądź podłączenia kablem HDMI.
Jeśli chodzi o to, na jakie opcje dźwięku warto zwrócić uwagę podczas wybierania soundbaru, tutaj niektóre z funkcji, oferowanych przez producentów:
- Możliwość regulowania wysokich i niskich tonów,
- Zaawansowany korektor dźwięku,
- Virtual Sorround Sound,
- Realistyczne efekty przestrzenne,
- Dwukrotna filtracja źródła dźwięku (Crystal Amplifier).
Czy warto zakupić soundbar?
To zależy. Zazwyczaj zwykły, fabryczny dźwięk w odbiorniku jest wystarczający do codziennego użytkowania, jednakże dla osób, które oglądają dużo filmów bądź lubią posłuchać na telewizorze ulubionej muzyki, soundbar może okazać się urządzeniem niezbędnym. Pozwala bowiem w prosty i stosunkowo tani sposób uzyskać prawie tak dobre efekty, jak przy zakupie profesjonalnego kina domowego.
Jeśli więc o cenę chodzi, najtańsze soundbary można dostać już w granicach 250 zł, ale trzeba liczyć się z faktem, że ich funkcje mogą nie być satysfakcjonujące. W przypadku tańszych urządzeń, zazwyczaj wymagana jest obsługa ręczna (za pomocą pokręteł czy pilota) oraz posiadają one mniej wejść USB, HDMI itp. Droższe modele – kosztujące od 500 zł do nawet trzech, czterech tysięcy – pozwalają uzyskać naprawdę zadziwiające efekty. Sterowanie smartfonem, odbijające się od sufitu wiązki dźwięku… Tak więc w przypadku poszukiwań sprzętu, który nie zawiedzie, lepiej postawić na modele o wyższej cenie.
Teraz, kiedy odpowiedzieliśmy już na pytanie jak działa soundbar do telewizora?, warto mieć na uwadze, że takie urządzenia mogą znacząco poprawić komfort oglądania telewizji. Do ich zdecydowanych zalet należą kompaktowe wymiary i nowoczesny design.