Jak działa jogurtownica?

katarzyna | 26 lipca 2019

W ostatnich latach na rynku pojawiło się kilka urządzeń AGD z interesującymi, przyciągającymi uwagę nazwami. Jajowar, parownica, malakser, jogurtownica… Jest ich sporo, ale to właśnie ostatni z wymienionych sprzętów stanie się przedmiotem dzisiejszych rozważań. Brzmi niczym spełnienie marzeń wszystkich miłośników zdrowych posiłków, ale czy rzeczywiście tak jest? Czas więc sprawdzić, jak działa jogurtownica, czym się charakteryzuje i komu się przyda. Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Sposób działania jogurtownicy

Choć na pierwszy rzut oka zrobienie jogurtu w domu może wydawać się skomplikowane, nie jest wcale takie trudne. Wymaga jednak trochę pracy i skupienia, a ciągłe pilnowanie temperatury stanowi kłopot. Dla osób, które cenią sobie czas oraz stawiają na wygodę, idealne rozwiązanie stanowi opisywany w artykule produkt.

Jak działa jogurtownica? Bardzo prosto. Do jej głównych zadań należy utrzymywanie odpowiedniej temperatury przez cały czas, potrzebny do ukwaszenia jogurtu. Na rynku najpopularniejsze są dwie wersje:

  • Podstawowa, składająca się z dwóch elementów: pojemnika, umieszczanego na górze, do którego wlewa się ciepłą wodę, oraz dolnego zbiornika na mleko. Części te ściśle przylegają do siebie, dzięki czemu w środku panuje optymalna temperatura. Można w nich przyrządzić (w zależności od modelu) 1-1.5 litra jogurtu,
  • Nieco bardziej rozbudowana opcja, posiadająca w zestawie kilka pojemników, umieszczanych pod przykryciem. Mieszankę na jogurt wlewa się do poszczególnych kubeczków, a następnie zakrywa. Te modele zwykle posiadają jeszcze dodatkowe czujniki temperatury czy wbudowany timer.

Trzeba pamiętać, że składniki na jogurt należy przygotować samemu. Jogurtownica ma za zadanie jedynie odpowiadać za prawidłowy przebieg kwaszenia.

Jak działa jogurtownica
źródło: delimano.pl

Wady i zalety

Funkcje, oferowane przez opisywane przez nas urządzenie, brzmią interesująco. Warto jednak wiedzieć, że podobne efekty uda się osiągnąć domowymi sposobami. Od lat do przygotowywania jogurtów wykorzystywano prostą metodę: wkładanie naczynia z odpowiednio podgrzanym mlekiem pod kołdrę. Aby przyspieszyć efekt, warto użyć ciepła, płynącego od grzejnika czy piekarnika. Tak więc jeśli nie chce się wydawać pieniędzy na specjalistyczne urządzenia, wcale nie jest to konieczne. Trzeba również mieć na uwadze, że jogurt, przyrządzany w jogurtownicy, ma krótką datę przydatności.

Jednakże tego typu sprzęt z pewnością przyda się wszystkim osobom, które nie przepadają za manualnym kontrolowaniem temperatury lub zwyczajnie o tym zapominają 🙂 To także gwarancja, że nie dojdzie do żadnego wycieku, a kubeczki czy pojemnik można od razu po zakończonym procesie włożyć do lodówki. Jogurt, wykonany samodzielnie, stanowi świetną gratkę dla wszystkich miłośników dbania o linię.

Ceny jogurtownic są różne. Najtańsze modele kosztują około 50 zł, natomiast najdroższe powyżej 200 zł. Czy warto zakupić ten produkt? Nie jest niezbędny, ale na pewno stanowi intrygującą ciekawostkę.

Jak działa jogurtownica
źródło: allegro.pl

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x