Jak dbać o saturator SodaStream?

katarzyna | 24 marca 2021

Woda gazowana dla wielu osób jest o wiele smaczniejsza od tej niegazowanej. Z tego względu na popularności zyskują saturatory SodaStream, które mają za zadanie na bieżąco gazować wodę przy pomocy specjalnych naboi z CO2. To rozwiązanie ekologiczne i wygodne – nie trzeba kupować ciężkich zgrzewek wody, które generują dużo plastiku. A jak dbać o saturator SodaStream? Przeczytaj w naszym artykule.

Działanie syfonu SodaStream

Sposób działania takiego urządzenia jest bardzo prosty. Opiera się na uwalnianiu CO2 do wody za pomocą przycisku zwalniającego. W ten sposób powstają bąbelki, które trafiają do przykręconej do syfonu butelki. Ze względu na fakt, że SodaStream nie wymaga zasilania, jego użytkowanie nie wpływa na wysokość rachunków za prąd.

Jak dbać o saturator SodaStream

Jedyny koszt to zakup zestawu z saturatorem, w skład którego wchodzi urządzenie, butelka i nabój – a potem okresowa wymiana naboju, kiedy ten ulegnie zużyciu. Zazwyczaj wystarcza na przygotowanie od 60 do 80 litrów wody gazowanej.

Takie rozwiązanie świetnie spisze się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Pozwala zminimalizować ilość zużywanego plastiku oraz sporo zaoszczędzić – bez rezygnacji z ulubionych bąbelków. Na rynku znajdują się różne modele saturatorów SodaStream – np. SodaStream Jet czy Spirit. Można więc wybrać taki, który będzie odpowiadał potrzebom domowników.

A więc – jak dbać o saturator SodaStream?

Syfon SodaStream nie jest skomplikowanym urządzeniem, wobec czego jego użytkowanie nie wymaga stosowania szczególnych zasad ostrożności. Warto mieć jednak na uwadze kilka kwestii, dzięki którym sprzęt posłuży bezawaryjnie przez długi czas i nie zawiedzie efektami swojego działania.

Uważaj podczas wymiany naboju

Żeby zamontować nabój z CO2 w saturatorze, należy przełożyć butlę od spodu przez specjalny otwór, przygotowany przez producenta. Jeżeli będzie się wciskało ją na siłę, może dojść do pęknięcia obudowy lub co gorsza – uszkodzenia gwintu, w który wkręca się nabój. Zwróć uwagę, aby go prawidłowo przykręcić. Posługuj się tylko rękami, nie używaj narzędzi.

montaz naboju

Gazuj tylko wodę

Napoje, które nie są wodą – soki, nektary etc. mają inną, gęstszą konsystencję. Z tego względu nie należy gazować ich w syfonach SodaStream. Przede wszystkim dlatego, że może to doprowadzić do pozalepiania gwintu, co przełoży się na efektywność saturatora. Jeżeli chcesz uzyskać smakowy napój, sięgnij po specjalne syropy, przygotowane przez producenta. Miej jedynie na uwadze, by dodawać je już po nagazowaniu wody. W innym przypadku gotowy napój wyleje się z butelki i zaleje syfon. Na rynku jest dostępny np. syrop cytrynowy.

Zwracaj uwagę na przycisk

Cała magia w saturatorach SodaStream dzieje się po naciśnięciu przycisku, umieszczonego na górze obudowy. To on zwalnia mechanizm, który wtłacza CO2 do wody. Im więcej razy się go naciśnie, tym bardzie gazowana będzie woda, ale… Warto pamiętać, że elementy obudowy syfonu są wykonane z plastiku. Bezpiecznego dla zdrowia, lecz nie niezniszczalnego. Należy więc zwracać uwagę na stan przycisku i nie naciskać go zbyt mocno, by nie doprowadzić do uszkodzenia.

Jak dbać o saturator SodaStream

Regularnie czyść obudowę

Podstawową kwestią przy instrukcji, jak dbać o saturator SodaStream, jest oczywiście czyszczenie obudowy. Chociaż urządzenie działa w oparciu o wodę, podczas wysychania do plastiku przykleja się kurz, włosy, pyłki i innego rodzaju zanieczyszczenia, które trzeba na bieżąco usuwać. W tym celu użyj miękkiej szmatki i letniej wody. Nie stosuj gąbek czy innych ściernych narzędzi, a także nie wkładaj saturatora do zmywarki.

Jak dbać o saturator SodaStream

Podobnie sprawa wygląda w przypadku butelki, dołączonej do zestawu. Do umycia jej wnętrza posłuży na przykład szczotka do butelek i woda z płynem do mycia naczyń, ale należy zrezygnować z mycia w zmywarce.

Teraz, gdy już wiesz, jak dbać o saturator SodaStream, możesz mieć pewność, że sprzęt posłuży ci przez bardzo długi czas. To ekologiczne i nowoczesne rozwiązanie, idealne do każdego biura czy gospodarstwa domowego.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Wolf

60-80 litrów? Średnio gazowana woda max 25 litrów. Sprawdzone w całej rodzinie. Nie to, że to tylko moje zdanie. Ale jak się samemu napełnia kartusze (cylindry) to wychodzi dużo taniej niż woda mineralna sklepowa. No i nie produkujemy plastiku.

Monika

Czy wiadomo dlaczego dół butelki jest z otworami w których zbiera się brud?

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x