Jak czytać oznaczenia na łożyskach w pralce?

katarzyna | 2 lipca 2020

Dobór łożysk w pralce może stanowić nie lada wyzwanie, tym bardziej, gdy tabliczka znamionowa w urządzeniu dawno już się wytarła i ciężko odczytać jakiekolwiek dane. Większość części zamiennych do urządzeń AGD jest przypisana stricte do danego modelu lub wersji sprzętu, ale są od tego odstępstwa. W przypadku łożysk do pralki doboru można dokonać na podstawie wymiarów i oznaczeń. Na co w takim razie zwrócić uwagę i jak prawidłowo pomierzyć elementy? Wyjaśniamy w artykule. Zobacz, jak czytać oznaczania na łożyskach.

Jakie oznaczenia są wybite na łożyskach?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że oznaczenia na łożyskach są wybite na jego zwojach. Na łożysku przedstawionym poniżej widnieje ciąg cyfr wraz z numerkami oraz marka producenta:

  • Typ:  6205ZZ,
  • Producent: AEG.

Dwie pierwsze cyfry oznaczają typ i serią wymiarową łożyska. Trzecia cyfra to średnica wewnętrzna podana w milimetrach. Podwójne oznaczenie w typie łożyska ZZ świadczy o zastosowaniu blaszek ochronnych.

Jak wymiarować łożyska?

Do wymiarowania łożysk można użyć klasycznej suwmiarki, wówczas pomiar będzie najdokładniejszy. Najważniejsze parametry potrzebne przy doborze to: średnica wewnętrzna, średnica zewnętrzna i szerokość. Jeżeli nie można kupić nowych łożysk na podstawie danych z urządzenia, ponieważ tabliczka znamionowa jest uszkodzona lub starta, wtedy warto spojrzeć na oznaczenie starych łożysk w pralce i ewentualnie dodatkowo je pomierzyć.

Łożysko przedstawione powyżej posiada następujące wymiary:

jak czytac oznaczenia na lozyskach - srednica zewnetrzna
jak czytac oznaczenia na lozyskach - srednica
jak czytac oznaczenia na lozyskach
  • Średnica wewnętrzna: 25 mm,
  • Średnica zewnętrzna: 52 mm,
  • Szerokość łożyska: 15 mm,
  • Rodzaj: kulkowe.

Łożyska kulkowe są jednymi z tańszych na rynku AGD i bardzo powszechnie wykorzystuje się je w wielu urządzeniach codziennego użytku. Znajdują się na przykład w wielu modelach pralek automatycznych, ekspresów do kawy i suszarek do ubrań, ponieważ nie ma potrzeby zastosowania bardziej wymagających części.

Oprócz kulkowych, wyróżniamy także łożyska kurzoodporne oraz wodoszczelne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na ostatnie znaki w oznaczeniu typu łożyska. Przy kurzoodpornych znajdziemy oznaczenia takie jak; Z, ZZ lub 2Z. Przy wodoszczelnych będzie to RS lub 2RS, przykładowo; 62 02 2RS.

Charakterystyka łożyska

Łożyska wykonuje się z wysokiej jakości stali, która wpływa na ich żywotność. Im lepsza i czystsza mieszanka, tym większa odporność. Wewnątrz znajdują się kulki, które poruszają się po bieżni łożyska. Z chwilą, kiedy bęben w pralce się obraca, łożyska również wykonują pracę, a dokładniej przyjmują obciążenia poprzeczne, czyli w zakresie 0°≤ x ≤ 45°. W przypadku nowych łożysk jest to płynne i ciche szumienie, natomiast przy zużytych łożyskach – wyraźnie słyszalny hałas. Do tego może dojść do wycieku z pralki z powodu startego simmeringa.

Wymiana łożyska w pralce

Warto zaznaczyć, że przy każdorazowej wymianie łożysk w pralce trzeba wymienić od razu uszczelniacz, zwany inaczej simmeringiem, i przede wszystkim nie zapomnieć o smarowaniu. Wystarczy klasyczny smar o półpłynnej konsystencji, który będzie idealnie przylegał do powierzchni i posiadał właściwości antykorozyjne.

Samodzielna wymiana łożysk w pralce nie należy do najprostszych czynności, ale to nie oznacza, że jest niemożliwa. Zazwyczaj trzeba wyciągnąć cały bęben z pralki i następnie wybić łożyska. Każdy model pralki się różni budową, aczkolwiek zasada zazwyczaj jest taka sama. Ponowne nabicie łożyska może być wykonane przy użyciu gumowego młotka lub starego łożyska, które przejmie w tym wypadku uderzenia. Niezależnie od wybranego sposobu, proces należy przeprowadzić z wyczuciem. Przy za dużym nacisku może dojść do zniszczenia uszczelniacza, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku braku doświadczenia w takich naprawach, można skorzystać z pomocy fachowca. Wymiana zapewni bezawaryjną pracę pralki oraz brak wycieków wody podczas prania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x