Dym w piekarniku – co wtedy robić?

pawel | 23 października 2018

Dym w piekarniku - co wtedy robić?

Piekarnik to jedno z podstawowych urządzeń w każdym domu. Przygotowanie wielu potraw bez niego byłoby niewykonalne. Jest tak integralną częścią każdej kuchni, że na co dzień nawet nie zauważamy jego wkładu w nasze codzienne gotowanie. A tymczasem dzisiejsze piekarniki łączą w sobie coraz więcej funkcji. Pomagają nie tylko w pieczeniu, ale też grillowaniu, podgrzewaniu czy rozmrażaniu potraw. Niestety, jak każde urządzenia z czasem się zużywają albo psują. Nierzadko pojawia się też dym w piekarniku podczas pieczenia. Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną i jak sobie radzić z takim problemem? Spokojnie już spieszymy z pomocą.

Piekarnik Amica EBR 7331 W AA

Przypalony tłuszcz lub resztki jedzenia

To jest najczęściej spotykana przyczyna dymu w piekarniku. Bywa tak, że podczas pieczenia nie zauważamy, że coś z naszej potrawy wyleciało albo tłuszcz ochlapał obudowę. Po zakończeniu pieczenia zazwyczaj zapominamy o sprawdzeniu czystości wewnątrz komory. Wówczas brud i tłuszcz zasychają. Co ważne osadzają się nie tylko na obudowie komory, ale też w trudniej dostępnych miejscach, np. na górnej grzałce czy wentylatorze. Podczas kolejnego pieczenia pozostały po poprzednim użytkowaniu tłuszcz zaczyna się przypalać. Nie dość, że powstaje dym w piekarniku to dodatkowo wytwarza się bardzo drażliwy i nieprzyjemny zapach. Receptą na to jest regularna konserwacja urządzenia. Pamiętaj o każdorazowym sprawdzeniu czy resztki jedzenia i tłuszczu nie zostały wewnątrz komory, a raz na jakiś czas wyczyść ją dokładnie za pomocą środków odtłuszczających. To z pewnością uchroni Ciebie i Twoje mieszkanie od nieprzyjemnego dymu.

Środki czyszczące

Jak przepalić nowy piekarnik?

Dym a przepalanie piekarnika

Jeśli problem dymu w piekarniku dotyczy nowego urządzenia to nie martw się! Piekarnik po zakupie po prostu należy przepalić. Cały zabieg ma nie tylko uchronić przyszłe potrawy przed przypaleniem ale i pozbyć się produkcyjnych pozostałości z wnętrza. W każdej instrukcji obsługi jest informacja o tym jak to zrobić. Ogólnie polega to na ustawieniu temperatury na maksymalną moc i pozostawienie go na kilkanaście minut – do pół godziny na tzw. puste pieczenie. Wówczas normalnym jest, że może się pojawić dym w piekarniku lub nieprzyjemny zapach. Jeśli jednak taki stan utrzymywać się będzie dłużej – zgłoś się do producenta! Nic co trwa zbyt długo, nie jest normalne. Możliwe, że masz do czynienia z wadą fabryczną urządzenia.

Piekarnik grzeje bez przerwy

Dym w piekarniku przez foliowe zabezpieczenia

Może wydać się to śmieszne, ale jest to bardzo często spotykana przyczyna. Niby pamiętasz o tym, żeby w nowym urządzeniu ściągnąć wszelkie zabezpieczenia styropianowe oraz folie zabezpieczające wewnątrz komory. Ale czasem po prostu możesz nie zauważyć, że nie wszystko zostało dokładnie usunięte. Może okazać się, że niewielka część folii pozostała w mało widocznym miejscu i to właśnie ona poprzez spalenie, powoduje dym w piekarniku. Pamiętaj także, żeby usunąć dokładnie folie z nowych blach do pieczenia. One też potrafią płatać figle!

Części do piekarników

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 24

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Beata

Dzień dobry. Kupiłam piekarnik elektryczny Gorenje . Przy włączeniu tylko funkcji termoobiegu piekarnik strasznie dymi. Co robić?

Martyna

Jeśli jest to nowe urządzenie to zalecamy kontakt z serwisem.

Agnieszka

Mam piekarnik Amica który wrócił właśnie z reklamacji, ponieważ była pęknięta komora. Kiedy włączyłam piekarnik pierwszy raz po tym jak wrócił zaczęło śmierdzieć plastikiem i Pol domu było w dymie. Bardzo dymi z grzałki. Dodam ze piekarnik przed oddaniem na gwarancje był używany jakieś trzy tygodnie. Jest praktycznie nowy. Czy to normalne ze wypalanie tak mocno dymi.

Luiza

Widocznie zostało wymienione całe wnętrze i trzeba przepalić ponownie komorę jak przed pierwszym użyciem.

Nadia

Czy jeśli kupiłam nowy piekarnik to ten dym co się unosi na początku jest trujący?

Aga

Podczas pieczenia w kuchence z piekarnikiem gazowym, osiada się czarny osad, czy to naturalne? Czy z kuchenką jest coś nie tak?

Katarzyna

nie powinno być czarnego osadu. Sama jestem użytkownikiem piekarnika gazowego i nie mam czarnego osadu po pieczeniu.

Jadwiga

Zauważyłam, że w jednym miejscu na spodzie piekarnika wydobywa się dym, być może jest dziura, czy da się naprawić?

Teresa

Po wlaczeniu piekarnika wywala bezpiecznik

Katarzyna

w pierwszej kolejności sprawdzić grzałkę

Ewa

Zauważyłam w piekarniku jzdeformowane boczne scianki wewnątrz piekarnika, to znaczy rowki w ktore wsywamy siatkę. Jestem przerażona bo piekarnik ma dwa lata dopiero..Co może być przyczyną??

Katarzyna

hmm ciekawa sprawa..a co to za piekarnik? tych elementów w zasadzie się nie wymienia, bo one są na stałe.

Arek

W dymiącym piekarniku zauważyłem iż przypalona jest wełna izolacyjna. Co może być przyczyną. Przewody wizualnie są w porządku. Piekarnik ma 8 lat użytkowania.

Agata

Mam to samo. Niestety nowa kuchenka. Zastanawiam się czy zwykła gwarancja to uznaje. Czy wymienią tą watę czy naprawa na koszt własny. A może jednak samemu zdjąć ją?

14
0
Będę wdzięczny za komentarze.x