Dlaczego pralka mechaci ubrania?

katarzyna | 26 listopada 2018

Koszmarem każdej kobiety jest fakt, jeśli po zakupie nowego ubrania, pralka mechaci ubrania podczas prania. Często spotkać można problem określany mianem porwania ubrań. Jak się przed tym ustrzec? Zapewne wielu z nas, doświadczyło problemów z ulubioną bluzą  albo sweterkiem kaszmirowym. Fakt ten sprawia, iż niektóre tkaniny nadają się jedynie na śmietnik. Jak zatem rozwiązać ten problem?

1. Czytaj metki na ubraniach

W wielu przypadkach pralka mechaci ubrania z naszej winy… Ciężko to czytać, ale tak naprawdę to jest. Delikatne tkaniny będą miały na metce widoczny napis „nie prać w pralce”. Jeśli nie dostosujemy się do zaleceń producenta odzieży nie możemy winić pralki. Materiał jest zbyt wrażliwy, aby czyścić go w ten sposób. Nasz pośpiech i brak uwagi często przyczynia się do problemów. W tym przypadki jest nie inaczej. Czasami producenci chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem materiału (później reklamacją) naginają troszeczkę oznaczenia na metkach dając zawyżone restrykcje, co i tak nie powinno nas odwieźć od ich czytania.

2. Zbyt wysoka temperatura

Pranie w zbyt wysokiej temperaturze sprawia, iż materiał zmienia swoje właściwości, przez co staje się wrażliwy na wszelki dotyk. Dochodzi do skurczenia się ubrań i mechacenia. Powstają kłaczki, a w kurtkach pierze wychodzi. Stosowanie niskich temperatur ogranicza prawdopodobieństwo zniszczenia tkaniny, dlatego zawsze warto trzymać się zaleceń na metce i nie prać ulubionych ubrań w temperaturze powyżej 40 stopni. Niektóre modele pralek wyposażone są w funkcję prania w zimnej wodzie. Warto o tym pomyśleć, zanim włączymy pralkę.

3. Zbyt częste pranie

Codzienne pranie ubrań sprawi, że ich żywotność będzie zdecydowanie krótsza. Większość ubrań, takich jak spodnie, kurtki czy bluzy nie wymagają regularnego prania, a jedynie odświeżenia, do którego idealnie sprawdzą się pralki parowe czy steamery. Częste pranie obniża wytrzymałość ubrań, które łatwo się mechacą.

4. Wirowanie na wysokich obrotach

Wirowanie z wykorzystaniem wysokich obrotów jest skuteczne, gdyż pranie wychodzi niemalże suche, jednakże wpływa ono również, na jakość tkaniny. Szybkie wirowanie to bardzo prosta droga do poskręcanych szwów, rozciągniętego materiału i mechacenia ubrań. Mechaniczne otarcia bębna nie są dobre dla delikatnych materiałów.

5. Woreczki do delikatnego prania

Jeśli myślisz, że pranie delikatnych rzeczy jest łatwe, może okazać się, że jesteś w błędzie. Niektóre tkaniny nie mogą być prane w bezpośredniej obecności innych rzeczy, gdyż bardzo szybko ulegają uszkodzeniom, a w tym zaciągnięciom. Zakup woreczków do prania delikatnego, rozwiąże problem.

6. Wywracanie ubrań na drugą stronę

Jeśli Twoja pralka mechaci ubrania, spróbuj bardzo prostej, a zarazem skutecznej metody na ich ochronę. Chodzi tutaj o wywracanie ubrań na „lewą” stronę. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia materiału z zewnątrz. Ja zawsze też tak robię, a Ty?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 27

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Irena

Nigdy żadna pralka mi nie mechacila Każde pranie jest zmechacone a wiem jak ustawić piorę jasne osobno czarne osobno dodatkowe płukanie niskie obroty i dalej są zmechacenia
Pomóżcie

Tomasz

Mamy to samo nowa pralka gorenje .Już raz reklamowana dramat

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x