Dlaczego odkurzacz się nie ładuje?

katarzyna | 27 grudnia 2021

Naładowana bateria w odkurzaczu bezprzewodowym jest konieczna do odkurzania pomieszczeń w domu. Problem pojawia się, gdy odkurzacz się nie ładuje, mimo podłączenia do ładowarki lub stacji zasilającej. Usterka nie musi oznaczać kosztownej naprawy, bo możesz sobie poradzić z problemem sam. Zobacz, co mogło się uszkodzić w odkurzaczu, który nie ładuje.

Robot odkurzający się nie ładuje

Do prawidłowej pracy robota odkurzającego potrzebny jest pusty pojemnik na kurz, ustawienie trasy oraz naładowana bateria. Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony niestety nie doczekamy się czystych dywanów i podłóg. Każdy robot posiada wbudowane akumulatory, dzięki którym odkurzacz może poruszać się bezprzewodowo. Ogniwa połączone są szeregowo i produkowane są o różnej pojemności. Dlatego istotna jest zgodność parametrów technicznych baterii z urządzeniem. 

Np. w iRobot Roomba rozróżniamy pojemności akumulatorów 3000 mAh, 3500 mAh, 4500 mAh, 6800 mAh. Im większa pojemność, tym dłuższa praca robota odkurzającego. Jeżeli odkurzacz się nie ładuje przyczyną może być: uszkodzona stacja dokująca lub pusty akumulator. 

Z biegiem czasu akumulatory zużywają się i ich wytrzymałość spada w stosunku do pierwotnych osiągów. Czasami wiązka akumulatora może się uszkodzić i spowodować problemy z ładowaniem. 

Żywotność akumulatora zależy od wielu czynników m.in. od właściwego użytkowania. Warto trzymać się zaleceń producenta i ładować zgodnie z instrukcją. Ważne jest pierwsze naładowanie, które jest zwykle dłuższe i może trwać nawet 12h, a później po kilku godzinach naładowany jest akumulator. 

odkurzacz sie nie laduje

Odkurzacz pionowy się nie ładuje – przyczyny

Podobnie jak roboty odkurzające – odkurzacz pionowy również posiada wbudowane akumulatory. Ich żywotność może wynosić od kilku do nawet 10 lat w zależności od sposobu użytkowania. Odkurzacz się nie ładuje, gdy ładowarka jest uszkodzona i nie świeci się dioda kontrolna. Ładowarki ulegają uszkodzeniu najczęściej w wyniku przepięcia lub rozwarstwienia kabla zasilającego.    

Aby wymienić baterię w odkurzaczu pionowym potrzebna jest instrukcja, ponieważ akumulatory schowane są w jednostce napędowej. W przypadku odkurzacza Electrolux ergorapido trzeba odkręcić 4 wkręty z tyłu obudowy (obok tabliczki znamionowej) oraz 1 z przodu rączki. Później rozwarstwia się korpus obudowy i widoczna jest płytka sterująca, a pod nią są akumulatory. Wszystko jest razem sprzężone, dlatego trzeba ostrożnie wyjmować po kolei części, aby nic nie uszkodzić. W odkurzaczu electrolux Ergorapido są 3 akumulatory o łącznej wartości 14,4V. Potrzebna będzie lutownica, aby wylutować wiązki akumulatora.

W innych modelach odkurzaczy bezprzewodowych instrukcja może wyglądać podobnie. 

Odkurzacz się nie ładuje w sytuacji, gdy wiązki odpadły od głównej płyty zasilania, co się często zdarza. Nie zawsze przyczyną są puste akumulatory. Przed wymianą warto sprawdzić napięcie akumulatora za pomocą multimetru. 

Podsumowanie

Główne przyczyny, dlaczego odkurzacz się nie ładuje:

  • zużyty akumulator
  • uszkodzona wiązka akumulatora
  • problem z płytką zasilania
  • zepsuta ładowarka
  • uszkodzona stacja dokująca

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x