Praktycznie wszyscy producenci tego urządzenia w instrukcjach obsługi swoich produktów zalecają, aby zadbać o prawidłowe wypoziomowanie lodówki. Dlaczego właściwie ta kwestia jest tak istotna i co może się stać, gdy ją zaniedbamy? Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego wypoziomowania lodówki?
Czym jest poziomowanie lodówki?
Wypoziomowana lodówka to taka, której nóżki stoją prosto na – najlepiej twardym i stabilnym – podłożu. Urządzenie najczęściej powinno być minimalnie przechylone do tyłu, tak, aby drzwi mogły samoistnie się domykać, tym samym obniżając ryzyko powstania nieszczelności. Aby wypoziomować lodówkę, najczęściej wystarczy tylko płaski śrubokręt oraz poziomica, które przydadzą się do regulacji nóżek.
Hałas w lodówce
Irytujący dźwięk wydobywający się z lodówki podczas pracy nie musi wcale oznaczać awarii agregatu, ani innego elementu układu chłodzącego. Nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki może doprowadzić do zderzania się o siebie różnych elementów znajdujących się wewnątrz chłodziarki podczas wibracji, które są normalnym zjawiskiem w trakcie pracy sprzętu.
Problemy ze szczelnością
Ze względu na dość duży ciężar, drzwi lodówki zachowują szczelność tylko wtedy, gdy ich pozycja jest optymalna. Zapewnia to właściwe naprężenie w obrębie zawiasów. Odpowiednia szczelność jest kluczowa dla pracy całego urządzenia. Jeżeli drzwi nie przylegają odpowiednio do komory, to do środka wpuszczane jest ciepłe powietrze z zewnątrz. Problemy z nieszczelnością nie tylko zmniejszają intensywność chłodzenia, ale też mogą prowadzić do uszkodzenia sprężarki, która będzie pracować nieprzerwanie, aby obniżyć temperaturę.
Zwiększone zużycie energii
Warunkiem utrzymania zużycia prądu na poziomie zadeklarowanym przez producenta w specyfikacji lodówki jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Jeśli lodówka nie jest wypoziomowana, cyrkulacja ta ulega zaburzeniu, co może odbić się na rachunkach za prąd – urządzenie po prostu nie wyłącza się.
Cieknąca woda, a wypoziomowanie lodówki
Nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki może również odpowiadać za wyciekającą z niej wodę. Może tak być zwłaszcza w przypadku urządzeń starszego typu, w których skraplająca się z tyłu komór woda trafia do specjalnego pojemnika. Jeśli lodówka stoi krzywo, woda po prostu się z niego wylewa.
Aby wypoziomować swoją lodówkę, możesz skorzystać z porad w filmiku poniżej lub z instrukcji, którą znajdziesz tutaj.