Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 4
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
marta | 25 września 2023
Włączasz urządzenie i czekasz na kubek świeżej, aromatycznej i gorącej dawki kofeiny…, ale nic się nie dzieje. Dlaczego ekspres nie pobiera wody? Choć usterka z pozoru wydaje się być poważna, to jej rozwiązanie najczęściej jest bardzo proste. Poznaj potencjalne przyczyny problemu i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić.
Kamień jest jednym z największych wrogów ekspresu i może być przyczyną wielu awarii – także tej związanej z brakiem poboru wody. Jeżeli nie przeprowadzamy regularnie odkamieniania i nie stosujemy się do zaleceń producenta, osady z twardej wody będą gromadzić się w przewodach czy rurkach. Jeśli więc ekspres do kawy nie pobiera wody, możliwe, że jej dopływ został zablokowany.
Jeżeli ekspres nie działa prawidłowo, przeprowadź jego odkamienianie – zwłaszcza, jeżeli podejrzewasz, że to właśnie twarda woda przyczyniła się do usterki. Warto użyć w tym celu specjalnych środków okamieniających i postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Jeżeli ekspres uległ awarii, domowe sposoby usuwania kamienia mogą być niewystarczające.
Drugą częstą przyczyną problemu z pobieraniem wody, jest powietrze, które blokuje jej dopływ. Dochodzi do tego zazwyczaj, kiedy wymieniamy filtr lub z powodu pustego zbiornika na wodę. Sprawdź więc, czy w zbiorniku jest woda i w razie potrzeby uzupełnij. Warto także skontrolować drożność filtra. Nie powinny powstawać w nim bąbelki.
Jeżeli ekspres nie pobiera wody z powodu blokady dopływu przez powietrze, urządzenie należy oczywiście odpowietrzyć. Aby to zrobić, trzeba przepuścić przez nie około pół litra gorącej wody, wybierając opcję płukania. Upewnij się, że każdy z elementów urządzenia, jak tacka ociekowa czy zaparzacz, jest w odpowiednim miejscu.
Czasami powód, dla którego ekspres nie pobiera wody, jest tak prosty, że automatycznie go omijamy. Sprawdź, czy w zbiorniku jest wystarczająca ilość wody – urządzenie nie wykona swojego zadania, jeżeli jej poziom jest zbyt niski. Nowsze modele wyświetlą komunikat, który poinformuje nas o tym problemie, jednak w przypadku starszych musimy pamiętać o tym sami.
Jeżeli w zbiorniku znajduje się wystarczająca ilość wody, sprawdź, czy jest on prawidłowo umieszczony i zamocowany. Czasami, wkładając zbiornik ponownie po jego uzupełnieniu, zdarza się, że zostanie on przyblokowany ziarenkiem kawy lub zwyczajnie zainstalujemy go w nieodpowiedni sposób. Warto też sprawdzić, czy zbiornik jest czysty i czy nic nie blokuje swobodnego przepływu wody.
Jeżeli pompa w ekspresie jest uszkodzona, urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo wykonać swojego zadania. Element ten dba o to, by podawać wodę pod ciśnieniem, dzięki czemu ekspres może parzyć kawę – awaria zaburzy lub uniemożliwi tę funkcję. Jeżeli podejrzewasz uszkodzenie pompy, zobacz nasz filmik, który pokaże Ci krok po kroku jak przetestować tę część pod kątem potencjalnej usterki.
Przepływomierz w ekspresie do kawy ma kontrolować przepływ wody – reguluje on ilość wody, trafiającej ze zbiornika do Twojego kubka. Usterka tego elementu oznacza więc, że mogą pojawić się problemy z jej obiegiem. Sprawdź czy nie jest zanieczyszczony oraz czy się kręci. Jeżeli ekspres nie pobiera wody z powodu awarii przepływomierza, należy go wymienić.
Jeżeli Twój ekspres nie pobiera wody, warto zacząć od odpowietrzenia i odkamieniania. Osad z twardej wody i zapowietrzenie, to dwie najczęstsze przyczyny tej sytuacji i w większości przypadków pozbycie się ich rozwiąże problem. Pamiętaj więc, aby regularnie przeprowadzać odkamienianie i zwracać uwagę na to, jak instalujesz zbiornik wody, czy wymaga uzupełnienia, a także na to, w jaki sposób montujesz filtr.