Pranie dywanu specjalnie przeznaczonym do tego odkurzaczem to opcja, która staje się coraz popularniejsza. Przede wszystkim ze względu na wygodę, a także lepsze efekty. Przy okazji pozwala zaoszczędzić czas i nie namęczyć się aż tak bardzo, jak przy ręcznym czyszczeniu. A co zrobić, kiedy okaże się, że wysuszona tkanina brzydko pachnie? Dlaczego dywan śmierdzi po praniu? Zapoznaj się z naszym artykułem, aby poznać niezbędne informacje.
Różnica między odkurzaczem wodnym i piorącym
Na samym początku kilka słów o tym, jakie są różnice pomiędzy odkurzaczem wodnym i piorącym. Często bowiem te dwa typy są ze sobą mylone, co prowadzi do nieporozumień. Pierwszy z nich, wodny, jest przeznaczony do usuwania trudnych, uporczywych zabrudzeń. Są nimi na przykład alergeny, roztocza, pyłki czy kurz. Po wciągnięciu do ssawki, pozostają w wodzie – a co za tym idzie, nie mają szans ponownie przedostać się do powietrza. Odkurzacz ten nie ma więc funkcji prania.
Natomiast modele piorące, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają wyczyścić dywany i tapicerki oraz odświeżyć panele, linoleum. Żeby takie urządzenie prawidłowo działało, trzeba stosować specjalne detergenty, które wytwarzają pianę. Odkurzacz piorący zasysa rozpuszczone środkiem czyszczącym zabrudzenia razem z wodą i gromadzi je w dodatkowym zbiorniku. Właśnie takich sprzętów dotyczy nasz artykuł, odpowiadający na pytanie: dlaczego dywan śmierdzi po praniu?
Źle dobrany/dozowany środek piorący
Przed przystąpieniem do odkurzania, w większości przypadków należy nałożyć detergent na dywan i następnie odczekać chwilę na jego wsiąknięcie. Czasami aplikuje się go bezpośrednio do zbiornika na wodę w odpowiednich proporcjach, aby działał czynnie w trakcie prania. Wszystko zależy od modelu odkurzacza. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dywany wykonane są z różnych materiałów, mają różną grubość i strukturę.
Z tego względu warto sprawdzić, ile preparatu należy stosować do konkretnych tkanin. Kiedy detergentu będzie za dużo, może nie udać się go do końca wessać, co w efekcie sprawi, że dywan zacznie gnić. Kolejna sprawa to przeznaczenie produktu. Niewłaściwy dobór do włosia również utrudnia właściwe pranie.
Za dużo wody
Podobnie jak w przypadku detergentu, kiedy odkurzacz wchłonie za dużo wody i nie wyschnie do końca, dywan może zacząć śmierdzieć. Może być to związane albo z wybraniem niewłaściwych ustawień na urządzeniu, albo z jego awarią. W zależności od modelu, uszkodzić mogła się chociażby uszczelka pojemnika na wodę, która zaburzyła dozowanie. Problem może leżeć także w niesprawnej pompie, stanowiącej podstawę działania urządzenia.
Nieprawidłowe suszenie dywanu
Dlaczego dywan śmierdzi po praniu? Być może dlatego, że nie został prawidłowo wysuszony. Ze względu na swoją strukturę i grubość, potrzebuje dużo czasu do pełnego wyschnięcia. Nie powinien być ściśnięty lub zmierzwiony, bo wówczas woda pozostaje we włóknach i to doprowadza do występowania nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo należy pamiętać o prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu i o tym, aby nie było w nim wilgotno.
Zanieczyszczony filtr
Odkurzacz piorący jest wyposażony w filtr (lub filtry, zależnie od modelu). Ma on za zadanie zatrzymywać większe zabrudzenia, takie jak sierść, monety czy guziki. Dodatkowo wchłania w siebie alergeny, kurz i pyłki. Z biegiem czasu ulega więc zabrudzeniu, a czasami całkowicie się zapycha. Kiedy nie jest regularnie czyszczony (w przypadku zmywalnego) albo wymieniany (w przypadku jednorazowego), może wydawać brzydki zapach, który razem z wodą przeniknie na dywan.
W odkurzaczach stosuje się różne rodzaje filtrów: fizelinowe, piankowe, EPA, HEPA etc. Koniecznie sprawdź w instrukcji obsługi, która z tych odmian znajduje się w Twoim modelu urządzenia i jak często należy ją czyścić/wymieniać. Bez tego szybko zauważysz spadek wydajności oraz znacznie gorsze efekty prania.