Bojler to urządzenie, które służy do podgrzewania wody. Jest wyposażone w zbiornik oraz element grzejny, a współcześnie również w termostat. Zastosowanie znajduje w wielu miejscach – zarówno w domach, jak i zakładach produkcyjnych czy na działkach wypoczynkowych. A co zrobić, gdy przestanie dobrze działać? Dlaczego bojler nie grzeje wody? Przeczytaj w artykule.
Działanie bojlera
Na początek krótko wyjaśnimy, na jakiej zasadzie odbywa się grzanie wody w bojlerze. Otóż jest to stosunkowo prosty proces. Do zbiornika wpływa zimna woda z wodociągów i wówczas załącza się grzałka elektryczna. Woda zaczyna się podgrzewać, a nad tym, by nie była zbyt gorąca lub zbyt zimna, czuwa termostat. Dzięki temu, że zbiornik posiada izolację, temperatura nie spada, więc zanim zużyje się całą nagrzaną wodę, ta pozostanie ciepła.
Jak więc widać, elementy grzejne w podgrzewaczu są niezwykle ważne. To one stanowią serce całego urządzenia, ale niestety – mogą się zepsuć. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny tego, dlaczego bojler nie grzeje wody.
Przepalona grzałka w bojlerze
Najczęstszą przyczyną tego, że woda w podgrzewaczu nie osiąga właściwej temperatury, jest uszkodzona grzałka. Zwykle dochodzi do jej przepalenia, związanego z nagromadzonym kamieniem kotłowym. Wapienne osady, które znajdują się w wodzie i osadzają na powierzchni podzespołu, z biegiem czasu narastają do takiej grubości, że uniemożliwiają jego prawidłowe działanie, co zaś doprowadza do spięcia i przepalenia. Do awarii grzałki dochodzi również w przypadku zwarcia lub nagłej utraty zasilania.
Jeżeli przy uruchamianiu bojlera w Twoim domu dochodzi do wyskoczenia bezpieczników (tzw. wyrzucenia korków), koniecznie sprawdź stan grzałki. To zwykle jej przebicie powoduje taki problem i przy braku reakcji może się skończyć poważniejszą awarią sprzętu.
Niesprawny termostat
Termostat odpowiada za regulację temperatury wody w bojlerze. Kiedy dochodzi do spadku, termostat aktywuje grzałkę, aby ciepło utrzymywało się cały czas na takim samym poziomie. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i bezpieczne, ponieważ nie trzeba się martwić, że woda będzie za gorąca. Jeżeli więc zastanawiasz się, dlaczego bojler nie grzeje wody, możliwe, że chodzi właśnie o uszkodzony termostat, który podaje złe odczyty.
Jak sprawdzić termostat? Użyj miernika elektrycznego (multimetra) i sprawdź, czy ma przejście. Jeśli obwód jest przerwany, oznacza to uszkodzenie części.
Uszkodzone przewody zasilające
Jeżeli przewody są niesprawne, urządzenie nie będzie miało możliwości prawidłowo pracować. Warto na bieżąco sprawdzać, czy nie są zagięte, przygniecione lub naprężone. Kolejna kwestia to gniazdko elektryczne – być może nie ma napięcia i dlatego dochodzi do problemów z działaniem bojlera. Niektóre modele bojlerów, w zależności od budowy, posiadają dodatkowe okablowanie, które również może się uszkodzić.
Zużyta anoda magnezowa
Anoda magnezowa to niewielki element o bardzo dużym znaczeniu dla bojlera. Wyglądem przypomina krótki pręt, a wykonana jest ze stopu magnezu, który z biegiem czasu rozpuszcza się w wodzie. Jakie jest zadanie tej części? Chroni zbiornik na wodę przed korozją, która zaś wpływa negatywnie na stan wody oraz działanie urządzenia.
Wymiany anody magnezowej należy dokonać wtedy, kiedy jej średnica stanie się o 1/3 mniejsza od stanu początkowego. Wystarcza na mniej więcej dwa lata. Zbagatelizowanie takiej wymiany może doprowadzić do poważnego uszkodzenia zbiornika i zaburzeń w grzaniu wody.